Muzeum o. Rydzyka i Rafako przerzucają się odpowiedzialnością za zerwanie umowy

1
1
4
Muzeum Pamięć i Tożsamość
Muzeum Pamięć i Tożsamość / luxveritatis.pl/muzeum

Po tym, jak firma Rafako wydała oświadczenie, że zrywa umowę z na budowę siedziby Muzeum „Pamięć i Tożsamość” im. św. Jana Pawła II w Toruniu i to z winy zamawiającego, muzeum wydawało własne oświadczenie.

Czytamy w nim: "Muzeum „Pamięć i Tożsamość” im. św. Jana Pawła II (w organizacji)   [dalej jako „Muzeum”] zawiadamia, że dnia 17 stycznia 2024 r. spółka RAFAKO S.A. złożyła na ręce Muzeum dokument pt. „Oświadczenie o odstąpieniu od umowy oraz ugody z wyłącznej winy inwestora” – podając w treści pisma przesłanki, które w ocenie RAFAKO S.A. uzasadniają w/w czynność „odstąpienia”.

W związku z powyższym, jak i w nawiązaniu do komunikatu Muzeum z dnia 20 grudnia 2023 r., Muzeum ponownie oświadcza, iż złożone przez Muzeum oświadczenie z dnia 20 grudnia 2023 r. o odstąpieniu od zawartej z w dniu 16 kwietnia 2019 r. umowy o roboty projektowe i budowlane dla inwestycji pod nazwą: „Budowa siedziby Muzeum „Pamięć i Tożsamość” im. św. Jana Pawła II w Toruniu w formule zaprojektuj – wybuduj” oraz zawartej ugody mediacyjnej z dnia 13 października 2023 r. ze skutkiem na dzień złożenia oświadczenia, wedle stanu realizacji umowy na dzień złożonego oświadczenia tj. w odniesieniu do prac dotychczas niezrealizowanych – było w pełni skuteczne i uprawnione, powodując skutek w postaci wygaszenia materialnoprawnego tak w/w umowy jak i ugody, ze skutkiem na przyszłość (z przyczyn leżących po stronie RAFAKO S.A.)".

Muzeum twierdzi, że zerwanie umowy, które ostatnio nastąpiło ze strony Rafako jest nieskuteczne, bo Muzeum zrobiło to wcześniej. Rafako twierdzi, że poszło na rękę Muzeum, umożliwiło przed wyborami otwarcie muzeum, ale miało ze strony inwestora dokonać drobnych napraw. Po wyborach miał on jednak to uniemożliwić i nie płacić faktur. Rafako żąda 25,5 mln złotych. W sumie projekt i budowa muzeum to był koszt netto 117,7 mln zł.

Muzeum twierdzi ponadto, że to Rafako nie chce ukończyć prac i zapowiada pozew:

Jednocześnie Muzeum oświadcza, iż w pełni współpracowało z RAFAKO S.A., podejmowało wszelkie próby i działania mające na celu realizację umowy jak i ugody, mając na uwadze w szczególności istotny z punktu społecznego cel zadania oraz wydatkowanie środków publicznych – w tym kilkukrotnie prolongowało RAFAKO S.A. termin na wykonanie umowy. Ponownie wskazujemy, że to Muzeum było zmuszone odstąpić od umowy i ugody, co nastąpiło skutecznie dnia 20 grudnia 2023 r. – a co było spowodowane wyłącznie zachowaniem RAFAKO S.A. w postaci braku realizacji obowiązków wynikających z w/w ugody.

Co do przyczyn podanych przez RAFAKO S.A. w uzasadnieniu w/w pisma z dn. 17.01.2024 r. – udostępnionego publicznie przez w/w spółkę – z uwagi na fakt, że zawarte tam zostały intencjonalnie liczne rażące wręcz nieścisłości i stwierdzenia nieprawdzie, Muzeum podejmie tu niezbędne i niezwłoczne kroki prawne.

Ponadto Muzeum jest zmuszone podjąć równolegle konieczne działania procesowe, związane z ochroną naruszonych dóbr osobistych – wskutek przekazanych dziś masowo komunikatów RAFAKO S.A., rozesłanych w dniu dzisiejszym do mediów, albowiem ponownie opierają się one na informacjach nieprawdziwych i zniesławiających Muzeum i Jego służby, celowo przekazywanych do osób trzecich.

Źródło: radiomaryja/businessinsider

Sonda
Wczytywanie sondy...
Polecane
Wczytywanie komentarzy...
Przejdź na stronę główną