Prezes ZChR dr B. Rogalski krytykuje premiera Tuska za poparcie Konwencji stambulskiej

0
0
9
Dr Bogusław Rogalski
Dr Bogusław Rogalski / Dr Rogalski

Już w 2018 roku Trybunał Konstytucyjny w Bułgarii podkreślił w wyroku dotyczącym Konwencji stambulskiej, że przyjęcie założeń ideologii gender w praktyce uniemożliwia skuteczną walkę z przemocą wobec kobiet. „Ujęcie «płci» jako konstrukcji społecznej prowadzi do relatywizacji kategorii płci biologicznej. Jeśli jednak społeczeństwo traci zdolność do odróżniania kobiety od mężczyzny, zwalczanie przemocy wobec kobiet pozostaje jedynie formalnym, lecz niewykonalnym zobowiązaniem”. Mam wrażenie, że premier Tusk wycofując wniosek o zbadanie jej zgodności z Ustawą Zasadniczą miał świadomość, że jej zapisy są po prostu niezgodne z zapisami polskiej konstytucji. – powiedział w rozmowie z Prawym.pl prezes Zjednoczenia Chrześcijańskich Rodzin dr Bogusław Rogalski.

Konwencja stambulska jest dokumentem, który budzi liczne kontrowersje. Wprowadza ona wiele radykalnych rozwiązań opartych na ideologii gender. Debata dotycząca jej wypowiedzenia oraz tego, czy jest ona zgodna z Konstytucją RP, toczy się Polsce od lat. We wspomnianej przez prezesa ZChR Bułgarii sprawa została definitywnie rozstrzygnięta. Tamtejszy Trybunał Konstytucyjny orzekł, że ideologiczne postanowienia Konwencji są nie do pogodzenia z zasadą demokratycznego państwa prawa. 

„Kto się nie zgodzi z tytułem konwencji, która mówi o zapobieganiu i zwalczaniu przemocy wobec kobiet i przemocy domowej? Wszyscy zgadzamy się, że należy to potępiać i zwalczać. Natomiast to, co kryje się w konwencji, jest inżynierią społeczną neomarksistów, to objaw ich rewolucji. W definicjach zawartych w omawianym dokumencie wprowadza się pojęcie płci społeczno-kulturowej, czyli z angielskiego gender. To coś, czego nie znamy w naszej kulturze ani w świecie zdroworozsądkowym, bo nie istnieje nic takiego, jak płeć społeczno-kulturowa. To wymysł współczesny. (…) Używając pojęcia gender, chce się doprowadzić do całkowitego przewartościowania naszego świata wartości, a przede wszystkim do zniszczenia podstaw kultury europejskiej, czyli kultury chrześcijańskiej na naszym kontynencie. Nie możemy się na to zgodzić”  – powiedział na antenie Radio Maryja prezes Zjednoczenia Chrześcijańskich Rodzin. 

Premier Donald Tusk poinformował pod koniec stycznia o wycofaniu z Trybunału Konstytucyjnego wniosku o zbadanie zgodności z Konstytucją RP tzw. Konwencji stambulskiej. 

„Wycofanie tego wniosku przeze mnie, jako premiera rządu, zakończy - mam nadzieję, że definitywnie - tę niepotrzebną kłótnię wokół oczywistej konwencji, którą uzgadnialiśmy lata temu. Byłem w to zaangażowane wtedy, kiedy po raz pierwszy byłem premierem”  - mówił w czasie konferencji prasowej premier Donald Tusk. 

 

  

Piotr Galicki

Źródło: PG

Sonda

Wczytywanie sondy...

Polecane

Wczytywanie komentarzy...
Przejdź na stronę główną