Ćwiczenia i chodzenie mogą wspomagać leczenie depresji

0
0
1
Spacer
Spacer / Pixabay

Ćwiczenia takie jak joga, chodzenie lub trening siłowy mogą pomóc w leczeniu depresji – wynika z najnowszych badań przeprowadzonych przez australijskich naukowców.

Kiedy uderza w nas fala depresji, ćwiczenia mogą być ostatnią rzeczą, którą chce się zrobić. Jednak  wynikinajnowszego  badania wskazują, że ćwiczenia mogą być kluczowe, aby czuć się lepiej.

Wiele rodzajów ćwiczeń - w tym chodzenie, jogging, joga, tai chi, ćwiczenia aerobowe i trening siłowy - wykazało korzyści tak silne, jak leczenie depresji, wynika  z badań opublikowanych w środę przez BMJ, światowego dostawcę wiedzy  w zakresie ochrony zdrowia.

Z różnych szacunków wynika, że depresja dotyka od 10 do  25% ludzi. Schorzenie to bardziej szkodzi samopoczuciu niż zadłużenie, rozwód lub cukrzyca - powiedział CNN główny autor badania, dr Michael Noetel,  wykładowca w School of Psychology na University of Queensland w Australii. 

Ćwiczenia czy leki? Co lepsze na depresję?

Naukowcy przeanalizowali dane z 218 badań dotyczących ćwiczeń i depresji u  ponad 14 000 osób.

Wyniki badania są zgodne z tym, co wiele innych badań mówiło o korzyściach płynących z ćwiczeń - powiedział dr Adam Chekroud, adiunkt psychiatrii w Yale School of Medicine i współzałożyciel Spring Health, usługi opieki zdrowotnej w zakresie zdrowia psychicznego.

Chekroud nie brał udziału w badaniu Noetela, ale sam przeprowadził takie badanie w 2018 roku z udziałem ponad 1,2 miliona Amerykanów. Wykazało ono, że ci, którzy ćwiczyli, zgłaszali lepsze samopoczucie i zdrowie psychiczne.

Oba badania, jak twierdzą naukowcy.  powinny dać ludziom pewność, że ćwiczenia są dobrym elementem leczenia depresji wraz z innymi opcjami, w tym terapią i lekami.

,,Biorąc pod uwagę, jak wyniszczające jest depresja, prawie wszystkim pacjentom należy oferować zarówno ćwiczenia, jak i terapię "- powiedział Noetel.

Każde ćwiczenie jest lepsze niż żadne

Badanie bezsprzecznie wykazało, że ćwiczenia dają dobre efekty. Jednak  wcale nie musi to być trening taki, jaki wykonują  profesjonalni sportowcy.

"Nie miało znaczenia, jak bardzo ludzie ćwiczyli, jeśli chodzi o liczbę sesji lub minut w tygodniu" - powiedział Noetel.  Największą różnicę robiła intensywność ćwiczeń,  ale nawet chodzenie miało wpływ - powiedział naukowiec.

Wiele osób dotkniętych depresją ma problem ze  zmotywowaniem się do ćwiczeń, a depresja wcale im tego nie ułatwia.

"Myślę, że musimy odnieść się do bardziej ugruntowanej mądrości na temat tego, co działa" - powiedział, wskazując na wsparcie i odpowiedzialność. - Motywować może dołączenie do grupy fitness, wynajęcie trenera lub poproszenie ukochanej osobę, aby poszła z tobą na spacer - instruuje Noetel. I niezależnie od tego, czy chodzi o trening siłowy, czy zwykłe chodzenie, należy sprawić, aby podjęta aktywność cieszyła nas. Wtedy łatwiej  ją utrzymać.

"Bądź uprzejmy dla swojej przyszłej jaźni, czyniąc ćwiczenia tak łatwymi i atrakcyjnymi, jak to tylko możliwe, na przykład postaraj się o audiobook lub próbne ćwiczenia w studio jogi" - powiedział Noetel.

Im bardziej lubisz swój trening, tym bardziej będziesz mieć pewność, że pokonasz przeszkody związane z ćwiczeniami, co oznacza, że będziesz bardziej skłonny trzymać się schematu.

 

 

 

Źródło: CNN

Sonda

Wczytywanie sondy...

Polecane

Wczytywanie komentarzy...
Przejdź na stronę główną