Biały Dom straszy Republikanów w sprawie pomocy dla Ukrainy

0
0
1
Biały Dom
Biały Dom / Autorstwa User:Cezary Piwowarczyk - Praca własna, CC BY-SA 4.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=4399222

Biały Dom wysłał notatkę do republikanów w Izbie Reprezentantów, w której potępił ich bezczynność w sprawie pomocy dla Ukrainy i przekazał pakiet "lektur wakacyjnych" zawierający potencjalne konsekwencje ich niechęci do poddania pomocy pod głosowanie, poinformował portal Politico 21 lutego, powołując się na notatkę uzyskaną od rzecznika Białego Domu Andrew Batesa.

Biały Dom nadal krytykuje Republikanów w Izbie Reprezentantów za ich odmowę przyjęcia przepisów zapewniających pomoc dla Ukrainy, która nasiliła się po tym, jak marszałek Izby Reprezentantów USA Mike Johnson zwołał wcześniejszą przerwę 15 lutego bez poddania pod głosowanie pomocy, uchwalonej kilka dni wcześniej przez Senat.

Epizod ten był ostatnim z miesięcy impasu w Kongresie w sprawie pomocy dla Ukrainy, która w międzyczasie skutecznie wyschła.

Dwupartyjny środek finansowania, przyjęty przez Senat 13 lutego 70 głosami, obejmuje 60 miliardów dolarów pomocy dla Ukrainy, a także dodatkowe fundusze dla Izraela i innych sojuszników USA.

"Szkody wyrządzane przez Republikanów Izby Reprezentantów amerykańskiemu bezpieczeństwu narodowemu rosną z każdym dniem, w którym nalegają oni na kontynuowanie swoich dwutygodniowych wakacji" - napisał Bates w notatce.

Kongres zbierze się ponownie 28 lutego.

"Johnson nie wykazał żadnych oznak anulowania wakacji Republikanów, ponieważ przedkłada własną politykę wewnętrzną nad bezpieczeństwo narodu amerykańskiego" - powiedział Bates, dodając, że bezczynność zagraża bezpieczeństwu sojuszników USA, w tym możliwości rosyjskich postępów na polu bitwy na Ukrainie.

Obawy o przejęcie przez Rosję inicjatywy w wojnie wzrosły po tym, jak Ukraina została zmuszona do wycofania się z miasta Awdijiwka 17 lutego po miesiącach intensywnych walk.

Johnson nadal podkreślał, że jego zdaniem obawy wewnętrzne dotyczące południowej granicy z Meksykiem powinny mieć pierwszeństwo.

"Żadna ilość notatek z Białego Domu nie może zmienić faktu, że Republikanie w Izbie Reprezentantów od samego początku mieli jasność: każdy dodatek do bezpieczeństwa narodowego powinien zaczynać się od naszej własnej granicy" - powiedział rzecznik Johnsona, Taylor Haulsee, 21 lutego.

NBC News poinformowało 14 lutego, powołując się na źródło bliskie Johnsonowi, że chciał on osobistego spotkania z prezydentem USA Joe Bidenem, zanim podejmie jakiekolwiek działania w sprawie ustawy o finansowaniu.

Lider większości republikańskiej Izby Reprezentantów Steve Scalise twierdził, że prezydent odmówił przyjęcia tej prośby, ale Biden powiedział 19 lutego, że jest gotów spotkać się z Johnsonem, aby spróbować zawrzeć porozumienie.

"Chętnie spotkam się z (Johnsonem), jeśli ma coś do powiedzenia" - powiedział Biden.

Źródło: KivIndependent

Polecane

Wczytywanie komentarzy...
Przejdź na stronę główną