NYT: CIA założyło na Ukrainie 12 podziemnych baz wzdłuż granicy z Rosją
Jak donosi New York Times, od 10 lat USA blisko współpracują wywiadowczo z Ukrainą, a od 8 budują tajne bazy podziemne wzdłuż granicy z Rosją.
Około 2016 roku CIA rozpoczęła szkolenie elitarnych ukraińskich sił komandosów - znanych jako Jednostka 2245 - które przechwytywały rosyjskie drony i sprzęt komunikacyjny, aby technicy CIA mogli je odtworzyć i złamać moskiewskie systemy szyfrowania. (Jednym z oficerów tej jednostki był Kyryło Budanow, obecnie generał dowodzący ukraińskim wywiadem wojskowym).
CIA pomogło również wyszkolić nowe pokolenie ukraińskich szpiegów, którzy działali w Rosji, w całej Europie, na Kubie i w innych miejscach, w których Rosjanie są obecni.
Relacje te są tak zakorzenione, że oficerowie CIA pozostali w odległym miejscu w zachodniej Ukrainie, gdy administracja Bidena ewakuowała personel USA na kilka tygodni przed inwazją Rosji w lutym 2022 roku. Podczas inwazji oficerowie przekazali krytyczne informacje wywiadowcze, w tym gdzie Rosja planowała ataki i jakich systemów uzbrojenia użyje.
"Bez nich nie bylibyśmy w stanie oprzeć się Rosjanom ani ich pokonać" - powiedział Iwan Bakanow, który był wówczas szefem ukraińskiej agencji wywiadowczej S.B.U..
Szczegóły tej współpracy wywiadowczej, z których wiele po raz pierwszy ujawnia The New York Times, były ściśle strzeżoną tajemnicą przez dekadę.
W ponad 200 wywiadach, obecni i byli urzędnicy na Ukrainie, w Stanach Zjednoczonych i Europie opisali partnerstwo, które prawie rozpadło się z powodu wzajemnej nieufności, zanim stale się rozwijało, przekształcając Ukrainę w centrum gromadzenia danych wywiadowczych, które przechwytywało więcej rosyjskiej komunikacji niż stacja CIA w Kijowie mogła początkowo obsłużyć. Wielu urzędników wypowiadało się pod warunkiem zachowania anonimowości w celu omówienia kwestii wywiadowczych i delikatnych spraw dyplomatycznych.
Teraz te sieci wywiadowcze są ważniejsze niż kiedykolwiek, ponieważ Rosja jest w ofensywie, a Ukraina jest bardziej zależna od sabotażu i ataków rakietowych dalekiego zasięgu, które wymagają szpiegów daleko za liniami wroga. I są one coraz bardziej zagrożone: Jeśli Republikanie w Kongresie zakończą finansowanie wojskowe dla Kijowa, CIA może być zmuszona do zmniejszenia skali działań.
Aby uspokoić ukraińskich przywódców, William J. Burns, dyrektor CIA, złożył w ubiegły czwartek tajną wizytę na Ukrainie, dziesiątą od czasu inwazji.
Od samego początku CIA i jej ukraińskich partnerów łączył wspólny przeciwnik - prezydent Rosji Władimir Putin. Mając obsesję na punkcie "utraty" Ukrainy na rzecz Zachodu, Putin regularnie ingerował w ukraiński system polityczny, ręcznie wybierając przywódców, którzy jego zdaniem utrzymaliby Ukrainę w orbicie Rosji, ale za każdym razem przynosiło to odwrotny skutek, wypychając protestujących na ulice.
Putin od dawna obwinia zachodnie agencje wywiadowcze o manipulowanie Kijowem i sianie antyrosyjskich nastrojów na Ukrainie.
Źródło: New York Times