Parlament Europejski pozwie Komisję Europejską w sprawie pieniędzy dla Węgier

0
0
2
Parlament Europejski
Parlament Europejski / Pixabay

Parlament Europejski przygotowuje się do pozwania Komisji Europejskiej w związku z jej decyzją o odmrożeniu miliardowych funduszy dla Węgier pod koniec ubiegłego roku, poinformowały osoby zaangażowane w tę decyzję w wywiadzie dla POLITICO.

Parlamentarna komisja ds. prawnych zagłosowała w poniedziałek niemal jednogłośnie - przy 16 posłach za, jednym przeciw i żadnym wstrzymującym się - za pozwaniem Komisji do sądu za naruszenie obowiązku ochrony pieniędzy podatników przed niewłaściwym wykorzystaniem.

W grudniu ubiegłego roku Komisja odblokowała 10,2 mld euro z zamrożonych funduszy spójności UE przeznaczonych dla Budapesztu, które zostały wstrzymane z powodu obaw dotyczących praw człowieka i praworządności.

Decyzja zapadła na dzień przed szczytem UE, na którym przywódcy mieli omówić nową pomoc dla Ukrainy i rozpoczęcie negocjacji akcesyjnych dla Kijowa - ruchy, które premier Węgier Viktor Orbán groził zablokować.

Decyzja przewodniczącej Komisji Ursuli von der Leyen o odmrożeniu funduszy spotkała się z reakcją europosłów, którzy oskarżyli ją o uleganie szantażowi Orbána.

"Uważamy, że mamy solidny argument, ponieważ Komisja zaprzeczyła sama sobie w kwestii tego, czy Węgry przestrzegają praworządności" - powiedział eurodeputowany Zielonych Daniel Freund w poniedziałkowym wywiadzie dla POLITICO. "Trybunał Sprawiedliwości UE zawsze bronił niezależności sądów".

Posunięcie komisji - popierane przez członków Europejskiej Partii Ludowej von der Leyen - ma być "znakiem dla przewodniczącej Komisji, że praworządność nie może być wymieniana na układy z Orbánem" - powiedział Freund.

Przywódcy grup politycznych mają spotkać się w czwartek, aby dać ostateczne zielone światło przewodniczącej Robercie Metsoli, aby pozwać Komisję do sądu przed upływem terminu 25 marca. Wraz z liderami S&D, Zielonych, Lewicy i liberałów, lider EPL Manfred Weber zagłosuje za tym posunięciem, poinformowali przedstawiciele Playbook.

Rzecznik Komisji powiedział we wtorek rano, że przy podejmowaniu tych decyzji Komisja jest związana "ścisłymi terminami i warunkami". Ponieważ Węgry przedstawiły "wszystkie dowody wymagane przez Komisję w celu wykazania niezależności ich sądownictwa", Komisja była "prawnie zobowiązana do przyjęcia tej decyzji".

"Komisja uważa, że działała w pełnej zgodności z prawem UE i będzie bronić swojej decyzji przed sądami UE" - dodał rzecznik.

Źródło: POLITICO

Sonda
Wczytywanie sondy...
Polecane
Wczytywanie komentarzy...
Przejdź na stronę główną