Kard. Grech szokuje w sprawie Synodu o synodalności

0
0
1
Kard. Mario Grech
Kard. Mario Grech / Autorstwa Diocese of Gozo - The uploader on Wikimedia Commons received this from the author/copyright holder via photosubmissions., CC BY-SA 4.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=99125567

Gdyby kardynał Mario Grech pełnił niemal jakikolwiek inny urząd niż ten, który sprawuje, jego ostatnie komentarze na rzecz diakonatu kobiet i przeciwko potrzebie "jednolitości myśli" w Kościele powszechnym mogłyby nie być tak znaczące.

W końcu, kiedy prałaci przedstawiają swoje opinie teologiczne, jest to ogólnie traktowane jako właśnie to - opinia teologiczna indywidualnego przywódcy Kościoła.

Ale Grech nie jest zwykłym prałatem - kieruje watykańskim Sekretariatem Synodu. A zaledwie tydzień przed wywiadem z 21 marca z włoskojęzyczną szwajcarską publikacją papież Franciszek zlecił maltańskiemu kardynałowi wdrożenie 10 grup badawczych, które skupią się na tematach poruszonych na zgromadzeniu Synodu o Synodalności w 2023 roku. Wśród nich: możliwość "dostępu kobiet do diakonatu" i "wspólne rozeznawanie kontrowersyjnych kwestii doktrynalnych, duszpasterskich i etycznych" w sposób, który zwraca "większą uwagę na różnorodność sytuacji" w różnych częściach świata.

Innymi słowy, komentarze kardynała można odczytywać w kontekście grup studyjnych i tego, jak Grech może zamierzać je prowadzić, przyczyniając się do już sporej listy obaw związanych z tym podejściem.

W wywiadzie Grech powiedział, że diakonat kobiet (nieokreślony, czy wyświęcony, czy nie) nie byłby "rewolucją", ale "naturalnym pogłębieniem woli Pana".

Maltański kardynał powiedział również, że komunia Kościoła powinna przybrać formę "jedności różnic", a nie "jednolitości myśli" i opisał swoją wizję Kościoła jako "tęczy", z większą elastycznością w podejściu duszpasterskim i nauczaniu w różnych miejscach.

Widoczne poparcie Grecha dla jakiejś formy diakonatu kobiet prawdopodobnie wzmocni podejrzenia, że grupy badawcze są tworzone w celu osiągnięcia z góry określonych wyników, których synod nie mógł dostarczyć. A jego poglądy na temat jedności Kościoła, które wydają się być zakorzenione w spornym rozumieniu doktryny Soboru Watykańskiego II na temat relacji między Kościołami partykularnymi a Kościołem powszechnym, i zostały podkreślone na zgromadzeniu synodalnym w 2023 r. przez postępowego niemieckiego prałata biskupa Franza-Josefa Overbecka, prawdopodobnie zwiększą obawy dotyczące zobowiązań eklezjologicznych ożywiających grupy badawcze i dobór ich członków.

Źródło: CatholicAgencyNews

Sonda
Wczytywanie sondy...
Polecane
Wczytywanie komentarzy...
Przejdź na stronę główną