Ksiądz z Bractwa św. Piusa X przyznał się do wieloletnich nadużyć seksualnych

0
1
14
Sąd
Sąd / Pixabay

Podczas przesłuchania w procesie karnym we Francji, ksiądz z Towarzystwa Świętego Piusa X (SSPX), który spędził sześć lat w USA, przyznał się do nadużyć seksualnych z francuskimi nieletnimi w ciągu 15 lat, podały w niedzielę lokalne media.

Przemawiając w sądzie karnym w mieście Gap w południowo-wschodniej Francji, ksiądz Arnaud Rostand 4 kwietnia przyznał się do zarzutów, według gazety La Provence, mówiąc: "Proszę o przebaczenie ofiary i głęboko żałuję wszystkiego, co zrobiłem".

58-latek jest oskarżony o niewłaściwe zachowanie wobec siedmiu chłopców, często podczas zajęć związanych z kościołem, takich jak obozy harcerskie we Francji, Hiszpanii i Szwajcarii, podała gazeta, zauważając, że nadużycia rzekomo miały miejsce w okresie 15 lat między 2002 a 2018 rokiem.

W tym czasie ksiądz pełnił kilka ról, w tym dyrektora szkoły we Francji, ale także pełnił funkcję przełożonego dystryktu USA w latach 2008-2014. W "liście pożegnalnym" opublikowanym w lipcu 2014 r., Ale nie jest już powiązany z obecną stroną internetową, ogłosił swoje odejście z tej roli, pisząc, że został przydzielony do zarządzania komunikacją dla społeczeństwa z jego domu generalnego w Menzingen w Szwajcarii.

W oświadczeniu opublikowanym 5 kwietnia na swojej stronie internetowej, SSPX wyraziło głębokie ubolewanie z powodu nadużyć.

"Stowarzyszenie Świętego Piusa X nie może znaleźć wystarczająco mocnych słów, aby potępić te czyny, które mają nieodwracalne konsekwencje. Pragnie wyrazić głębokie współczucie dla ofiar, które zamierza wspierać w miarę możliwości".

Oskarżony ksiądz, według SSPX, "był przedmiotem odpowiedniego nadzoru dyscyplinarnego w ramach wspólnoty".

Co więcej, w oświadczeniu stwierdzono, że "kiedy w 2019 r. przełożeni bractwa dowiedzieli się o istnieniu faktów istotnych dla trybunału, zgłosili je organom sądowym i wzmocnili ramy dyscyplinarne".

W krytycznej odpowiedzi na oświadczenie platforma rzecznictwa ofiar SSPX Victims Collective zauważyła, że Rostand pełnił wysokie role i zajmował wysokie stanowiska, a co najmniej dwóch innych księży zostało oskarżonych.

"Po raz trzeci w ciągu dziewięciu miesięcy ksiądz z bractwa [św. Piusa X] staje przed francuskim sądem za napaść seksualną lub gwałt. Nie wspominając o wielokrotnych postępowaniach za granicą" - stwierdziła grupa w oświadczeniu.

Wyrok w sprawie Rostanda ma zapaść na początku czerwca.

SSPX to tradycjonalistyczna grupa założona przez arcybiskupa Marcela Lefebvre'a w 1970 roku, która ma nieregularny status kanoniczny. Grupa nie jest nadzorowana przez Kościół katolicki ani żadną diecezję w ramach Kościoła katolickiego.

Źródło: CatholicAgencyNews

Sonda

Wczytywanie sondy...

Polecane

Wczytywanie komentarzy...
Przejdź na stronę główną