Francuski rząd przedstawił projekt ustawy o "wspomaganym samobójstwie"

0
0
2
Eutanazja
Eutanazja / Pixabay

Francuski rząd przedstawił w środę projekt ustawy o "wspomaganym samobójstwie", torując drogę do eutanazji na ściśle określonych warunkach. Tekst, który przez niektórych został uznany za zbyt restrykcyjny, a przez innych za nieodpowiedzialny, będzie przedmiotem debaty ustawodawców pod koniec maja.

Francuska minister pracy, zdrowia i solidarności Catherine Vautrin przedstawiła w środę rządowi projekt ustawy o wspomaganym samobójstwie przed jej rozpatrzeniem przez Zgromadzenie Narodowe 27 maja.

Ustawa została poparta przez prezydenta Emmanuela Macrona, który ostatecznie wyraził poparcie dla niej w wywiadzie w marcu po tym, jak raport z 2023 r. pokazał, że większość obywateli Francji popiera "aktywną pomoc" w umieraniu.

W styczniu 2023 r. starsza kobieta cierpiąca na agresywnego, nieuleczalnego raka napisała list otwarty do Macrona przed wyjazdem za granicę w celu poddania się eutanazji.

"Jeśli Francuzi nadal wyjeżdżają za granicę [aby umrzeć], to dlatego, że francuskie ustawodawstwo nie pozwala im znaleźć odpowiedzi na ich cierpienie: wolny wybór końca życia, godny, humanitarny koniec życia" - napisała.

Przedstawiony w środę projekt ustawy - w którym używa się terminu "pomoc w umieraniu", a nie eutanazja i wspomagane samobójstwo - pozwoli pacjentom zażądać podania śmiertelnej substancji.

Jest to przerażający upadek cywilizacyjny, który całkowicie przekreśla przysięgę lekarską: "Po pierwsze, nie szkodzić".

Źródło: France24

Sonda

Wczytywanie sondy...

Polecane

Wczytywanie komentarzy...
Przejdź na stronę główną