USA nie przyłączy się do żadnych ataków odwetowych na Iran

0
0
1
Iran
Iran / Pixabay

Biały Dom ostrzegł Izrael, że Stany Zjednoczone nie wezmą udziału w żadnych atakach odwetowych na Iran, poinformowali wysocy rangą urzędnicy administracji.

Ponad 300 dronów i pocisków rakietowych zostało wystrzelonych w kierunku Izraela w ciągu jednej nocy, co według Iranu było odpowiedzią na atak z 1 kwietnia na jego konsulat w Syrii.

Prawie cała broń została zestrzelona przez siły izraelskie, amerykańskie i sojusznicze, zanim dotarła do celu.

Urzędnicy powiedzieli, że Joe Biden wezwał Izrael do "ostrożnego" rozważenia swojej odpowiedzi.

Przemawiając do dziennikarzy w niedzielę, wysoki rangą urzędnik administracji powiedział, że Biden powiedział premierowi Izraela Benjaminowi Netanjahu, aby "bardzo ostrożnie i strategicznie" zastanowił się, w jaki sposób jego siły zbrojne odpowiedzą na bezprecedensową akcję, pierwszy bezpośredni atak Iranu na ten kraj.

Urzędnik dodał, że administracja Bidena uważa, że Izrael "wyszedł na tym najlepiej" w wymianie, która rozpoczęła się, gdy wysocy rangą irańscy dowódcy wojskowi zostali zabici w irańskim budynku konsularnym w Syrii.

Około 99% pocisków rakietowych, dronów i pocisków manewrujących wystrzelonych podczas irańskiej operacji odwetowej zostało zestrzelonych lub przechwyconych - co amerykańscy urzędnicy wskazują jako oznakę izraelskiej przewagi wojskowej nad Iranem.

Amerykańskie samoloty i okręty wojenne zestrzeliły dziesiątki irańskich pocisków podczas ataku. Ponad 80 dronów i co najmniej sześć pocisków balistycznych zostało zestrzelonych nad Irakiem przez amerykańskie samoloty i okręty lub siły obrony powietrznej.

Obejmuje to siedem dronów i pocisk balistyczny, które przygotowywały się do wystrzelenia z Jemenu, dodało Centralne Dowództwo USA (Centcom) w aktualizacji w niedzielę.

Rozmowa między panem Bidenem i panem Netanjahu odbyła się w czasie "podwyższonych emocji" tuż po ataku, który obejmował około 100 pocisków balistycznych jednocześnie lecących w kierunku Izraela.

Podczas rozmowy obaj przywódcy dyskutowali "o tym, jak zwolnić tempo i przemyśleć sprawy", a Biden podkreślił, że Izrael "wyszedł na tym najlepiej".

Urzędnik odmówił jednak podania, czy Biały Dom ostrzegł przed znaczącą reakcją, mówiąc jedynie, że "jest to kalkulacja, którą Izraelczycy muszą wykonać".

W szeregu wystąpień telewizyjnych w amerykańskich sieciach wcześniej tego dnia rzecznik bezpieczeństwa narodowego John Kirby wielokrotnie powtarzał, że Stany Zjednoczone dały Izraelowi jasno do zrozumienia, że chcą uniknąć szerszego konfliktu.

Wysoki rangą przedstawiciel administracji powiedział, że ta sama wiadomość została wysłana do Iranu kanałami dyplomatycznymi.

Źródło: BBC

Sonda

Wczytywanie sondy...

Polecane

Wczytywanie komentarzy...
Przejdź na stronę główną