Brytyjscy konserwatyści uzgodnili najsurowsze na świecie zakazy dotyczące palenia

0
0
23
Palenie
Palenie / Pixabay

Premier Rishi Sunak chce zlikwidować papierosy dla przyszłych pokoleń - ale część jego własnych posłów jest temu przeciwna.

Premier Wielkiej Brytanii zaproponował stopniowy, pokoleniowy zakaz palenia - coś prawie bez precedensu na całym świecie.

We wtorek wieczorem plan ten stał się krokiem w kierunku urzeczywistnienia, gdy Izba Gmin przyjęła przepisy torujące drogę do wprowadzenia zakazu na pierwszym ważnym etapie parlamentarnym - ale nie bez wielu narzekań ze strony niepokornych posłów Sunaka.

Polityka ta oznacza, że sprzedaż wyrobów tytoniowych osobom urodzonym 1 stycznia 2009 roku lub później będzie nielegalna - skutecznie uniemożliwiając dzieciom, które w tym roku ukończą 15 lat lub mniej, legalny zakup tytoniu.

Niemal identyczny plan miał wejść w życie w Nowej Zelandii pod rządami ówczesnej premier Jacindy Ardern, zanim został wycofany przez jej następców.

"Uratuje to więcej istnień ludzkich niż jakakolwiek inna decyzja, którą moglibyśmy podjąć", argumentował Sunak, przedstawiając plan w swoim przemówieniu na konferencji partyjnej w październiku ubiegłego roku. "Jako premier mam obowiązek robić to, co uważam za słuszne dla naszego kraju w perspektywie długoterminowej".

Niektórzy konserwatyści nie kupowali jednak centroprawicowego premiera, który uczynił z zakazu kluczowy element swojej oferty dla wyborców. A wielu w Westminsterze obserwowało głosowanie w poszukiwaniu oznak tego, jak może wyglądać test czystości następnego konkursu na przywództwo konserwatystów.

"Jakie będzie jego dziedzictwo? Zakaz palenia?" - zapytał Sunaka jeden ze sceptycznych ministrów, któremu zapewniono anonimowość, by mógł swobodnie wypowiadać się na temat rządowych procesów decyzyjnych. "Czy naprawdę tak chce być zapamiętany?".

Źródło: POLITICO

Sonda
Wczytywanie sondy...
Polecane
Wczytywanie komentarzy...
Przejdź na stronę główną