Premier Włoch popiera surowszy zakaz macierzyństwa zastępczego

Premier Włoch Giorgia Meloni wzywa parlament do przyjęcia surowszego zakazu macierzyństwa zastępczego - praktyki, która jest nielegalna w kraju od dwóch dekad i może już skutkować karą więzienia i karami finansowymi.
Przemawiając na konferencji w Rzymie, Meloni nazwała macierzyństwo zastępcze "nieludzkim" i określiła je mianem "wynajmu macicy". Zachęcała włoski Senat do uchwalenia przepisów, które uczyniłyby przestępstwem dla Włochów zamawianie rodzicielstwa zastępczego za granicą - propozycja ta przeszła już przez niższą izbę parlamentu. Zgodnie z obowiązującym prawem, macierzyństwo zastępcze jest nielegalne tylko wtedy, gdy odbywa się w granicach kraju.
"Nikt nie przekona mnie, że wynajęcie własnego łona jest aktem wolności" - powiedział Meloni na konferencji, według NBC News.
"Nikt nie przekona mnie, że traktowanie dzieci jako produktu dostępnego bez recepty w supermarkecie jest aktem miłości" - dodał Meloni. "Nadal uważam praktykę wynajmowania macicy za nieludzką; popieram proponowaną ustawę czyniącą ją przestępstwem powszechnym".
Przekaz przeciwko macierzyństwu zastępczemu promowany przez Meloniego, który jest katolikiem, jest zgodny z argumentami przedstawionymi niedawno przez Watykan w odniesieniu do sprzeciwu Kościoła wobec macierzyństwa zastępczego.
W dokumencie opublikowanym 8 kwietnia przez Dykasterię Nauki Wiary, watykański organ argumentuje, że praktyka macierzyństwa zastępczego narusza zarówno "godność dziecka", jak i "godność kobiety".
"Kobieta zostaje oderwana od rozwijającego się w niej dziecka i staje się zwykłym środkiem podporządkowanym arbitralnemu zyskowi lub pragnieniu innych" - czytamy w dokumencie. "Jest to pod każdym względem sprzeczne z fundamentalną godnością każdej istoty ludzkiej i prawem każdej osoby do bycia uznawaną zawsze indywidualnie, a nigdy jako narzędzie dla innych".
Źródło: CatholicAgencyNews