5 aplikacji z planem rodzinnym, dzięki którym zaoszczędzisz pieniądze

0
0
0
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjne / Internet

Rodzinne i grupowe plany abonamentowe to świetny sposób na to, by całą rodziną czerpać korzyści z technologii, a jednocześnie nie przepłacać. Indywidualne subskrypcje są dobre dla singli, ale jeśli całe Twoje gospodarstwo domowe używa danej aplikacji – kupowanie trzech, czterech czy więcej subskrypcji byłoby po prostu bez sensu. Na szczęście coraz więcej twórców usług internetowych wychodzi naprzeciw rodzinom.

Nie wszystkie apki posiadają rodzinne plany abonamentowe, ale zebraliśmy kilka, które je mają, a do tego – naszym zdaniem – są naprawdę godne uwagi z perspektywy rodzica. To programy odpowiednie zarówno dla dorosłych, jak i dla dzieci, nastawione nie tylko na oferowanie rozrywki, ale też promowanie kultury i edukacji.

Bezpieczeństwo przede wszystkim

Zanim przejdziemy do polecanych przez nas planów rodzinnych, musimy powiedzieć dwa słowa o bezpieczeństwie i ryzyku związanym z aplikacjami. Internet jest genialnym wynalazkiem, ale trzeba pamiętać, że jest tylko narzędziem i w nieodpowiednich rękach może stanowić tak samo udogodnienie, jak i broń.

Wszystkie aplikacje mobilne należy pobierać wyłącznie z oficjalnych źródeł, takich jak sklepy Google Play czy App Store. Warto też rzucić okiem na opinie i pobrania. Zdarza się bowiem, że przestępcy kopiują znane apki, wrzucając swoje własne wersje do sklepów. Takie podrobione aplikacje najczęściej zawierają kody wykradające dane, hasła czy infekujące urządzenie złośliwym oprogramowaniem.

Warto też przestrzegać podstawowych zasad bezpieczeństwa w sieci, które obowiązują zarówno użytkowników komputerów, jak i urządzeń mobilnych. Należy więc stosować silne i unikalne hasła do kont, dokładnie sprawdzać nadawców wiadomości ze względu na phishing, unikać łączenia się z publicznymi sieciami Wi-Fi lub łączyć się z nimi przez usługę VPN. VPN maskuje też adresy IP, więc jeśli nurtują Cię pytania typu „jak sprawdzić czyjeś IP” oraz „czy ktoś może sprawdzić moje”, VPN może Cię ochronić, ponieważ kieruje ruch przez zewnętrzne serwery. Gdyby potencjalny szpieg chciał sprawdzić Twoje IP, wykryłby tylko adres serwera VPN.

Nie należy też zostawiać dzieci samym sobie ze smartfonami i tabletami. Dzieci, nawet te nieco starsze, nie mają dość życiowego doświadczenia, by rozpoznać oszustwo albo złośliwą aplikację. Mogą również natknąć się na nieodpowiednie dla siebie treści. Nawet aplikacje z trybem dziecięcym powinny być pod stałą kontrolą rodzica. Pamiętajmy, że to nie tablet ma wychowywać nasze pociechy.

5 pożytecznych subskrypcji dla całej rodziny

1. Super Duolingo

Koszt: 579,99 zł rocznie (48 zł miesięcznie), do 6 kont.

Duolingo to jedna z popularniejszych aplikacji promujących naukę języków obcych. Prawdopodobnie ją znasz, a jeśli nie, prędko wyjaśniamy, co takiego sprawiło, że aplikacja z zieloną sową podbiła serca milionów miłośników języków obcych na całym świecie.

Duolingo sprawia, że trenowanie umiejętności językowych i powtarzanie słówek jest po prostu wciągające. Aplikacja jest kolorowa i zabawna, a do tego wprowadza do nauki elementy gamifikacji, czyli mechanizmy znane z projektowania gier. Użytkownicy Duolingo przechodzą poziomy, zbierają punkty i odblokowują nagrody poprzez realizowanie kolejnych lekcji, a także rywalizują między sobą. Wszystko po to, by pomóc im zachować motywację i zbudować nawyk codziennego ćwiczenia pozyskanej wiedzy.

Podstawowa apka Duolingo jest darmowa, ale istnieje plan Super Duolingo, który zdejmuje ograniczenia obecne w darmowej wersji, oferuje spersonalizowane ćwiczenia i usuwa reklamy. Rodzinny plan obejmuje aż do 6 kont, a więc do 6 osób, które mogą uczyć się tych samych bądź różnych języków obcych w tym samym czasie.

Kursów językowych do wyboru jest mnóstwo, jednak dla użytkowników prerefujących ćwiczenia w języku polskim na razie dostępny jest jedynie angielski. Jeśli jednak już znasz ten język w zadowalającym stopniu, cały świat stoi przed Tobą otworem. Możesz uczyć się włoskiego, francuskiego, niemieckiego, a nawet tak niszowych języków, jak suahili, hawajskiego czy zuluskiego. Dla fanów Star Treka istnieje nawet kurs klingońskiego. Dzieciom natomiast nie zaszkodzi poćwiczyć angielski, szczególnie że same lekcje w szkole są zazwyczaj niewystarczające do opanowania języka w stopniu biegłym.

2. Spotify Premium

Koszt: 37,99 zł miesięcznie, do 6 kont.

Spotify to bardzo popularny serwis streamingowy z muzyką i nie tylko, bo znajdziesz na nim także podcasty na rozmaite tematy, a nawet audiobooki, choć tych ostatnich jest raczej mniej i z reguły występują tylko w wersji anglojęzycznej (dla fanów słuchania książek mamy propozycję niżej). Utworów jest jednak tyle, że nie sposób przesłuchać ich wszystkich w ciągu całego żywota, a podcasty mają naprawdę różnoraką tematykę – kryminalną, motoryzacyjną, psychologiczną, polityczną i tak dalej. Cała rodzina z pewnością znajdzie coś dla siebie.

W planie rodzinnym występuje oczywiście funkcja zarządzania odtwarzaniem treści nieprzyzwoitych, więc Twoje dziecko może bezpiecznie słuchać ulubionej muzyki odpowiedniej dla swojego wieku.

3. Storytel

Koszt: 59,90/69,90 zł miesięcznie (2 lub 3 konta)

Storytel to platforma dla fanów literatury udostępniająca książki w formie audiobooków i e-booków. Aktualnie znajduje się na niej ponad 500 000 tytułów do słuchania, a liczba ta stale się zwiększa. Rodzinny plan w Storytel to dobra opcja, jeśli chciałbyś „przemycić” trochę literatury do życia swojej rodziny – audiobooków można słuchać nawet podczas wykonywania codziennych obowiązków, uprawiania sportów czy przemieszczania się, zupełnie tak jak muzyki. Taka forma obcowania z kulturą może przekonać nawet „oporne” na czytanie dzieci i młodzież.

W bibliotece Storytel znajdziesz takie popularne tytuły, jak Harry Potter, Chłopki, Wiedźmin, Dzieci z Bullerbyn, Rok 1984 i masę innych. Aplikacja Storytel posiada tryb dziecięcy, by młodsi użytkownicy mogli bezpiecznie obcować z literaturą odpowiednią dla ich wieku.

4. YouTube Premium

Koszt: 46,99 zł miesięcznie, do 6 kont (właściciel + pięcioro członków rodziny)

Nie musimy chyba mówić, czym jest YouTube. Ta platforma umożliwiająca udostępnianie treści wideo jest drugim (po Facebooku) najpopularniejszym na świecie serwisem społecznościowym. YouTube jest darmowym serwisem, ale posiada pewne ograniczenia, które znosi płatna subskrypcja. Chodzi przede wszystkim o reklamy, które pojawiają się przed i w trakcie oglądania filmików w wersji darmowej, a nie występują w wersji płatnej.

Abonament YouTube Premium zawiera w sobie również dostęp do serwisu YouTube Music, czyli platformy streamingowej stworzonej z myślą o muzyce. Poza tym w płatnej wersji YouTube można pobierać treści do późniejszego obejrzenia offline, a także korzystać z odtwarzacza na smartfonie w tle.

Dzieci mogą korzystać z YouTube Kids, czyli specjalnej wersji YouTube, w której treści są przystosowane dla maluchów. Znajdą tam bajki, muzykę i filmiki edukacyjne.

5. Netflix

Koszt: 60 zł miesięcznie, oglądanie na max. 4 urządzeniach jednocześnie

Nie sposób nie wspomnieć o Netfliksie, gdy mowa o planach rodzinnych w serwisach online. Platforma ta była swojego czasu niemalże synonimem usługi wideo na życzenie. Teraz podobnych serwisów na rynku sporo, ale Netflix nadal jest w stanie przyciągnąć klientów swoją biblioteką filmów i seriali.

Netflix to idealna propozycja dla rodzin z tego względu, że w jego bibliotece znajdują się treści dla każdego. Dorośli mogą oglądać takie dzieła, jak Breaking Bad, Joker, Piła, Interstellar i inne. Dzieciom natomiast można ograniczyć profile, by nie miały dostępu do nieodpowiednich treści. I tak nie będą się nudzić – w wersji dziecięcej Netflix udostępnia tytuły takie jak Avatar: Legenda Aanga, Psi Patrol, H2O: Wystarczy Kropla i setki innych filmów i seriali uwielbianych przez najmłodszych.

 

Źródło: Redakcja

Sonda

Wczytywanie sondy...

Polecane

Wczytywanie komentarzy...
Przejdź na stronę główną