Czy Ukraińcy zaczną masowo wyjeżdżać z Polski?

0
0
21
Lotnisko
Lotnisko / Pixabay

18 maja wejdzie w życie ustawa o mobilizacji przeforsowana przez ukraiński rząd. Polski rząd zadeklarował, że pomoże odesłać mężczyzn w wieku poborowym do kraju. Czy to oznacza masowy exodus Ukraińców?

Amerykański Forbes ostrzega, że to miałoby wielkie skutki dla naszej gospodarki. Szacuje się, że z ponad miliona Ukraińców, którzy przybyli do Polski od rozpoczęcia rosyjskiej inwazji na pełną skalę w lutym 2022 roku, 371 tys. to mężczyźni w wieku poborowym, którzy zgodnie z prawem mogą podlegać obowiązkowej służbie wojskowej.

Kilkaset tysięcy mężczyzn może więc albo zostać odesłanych przez polski rząd na Ukrainę, albo może podjąć decyzję o wyjeździe na Zachód. Chodzi o mężczyzn w wieku 18-60 lat. Nowe ukraińskie prawo zakłada, że aby móc przedłużyć dokument tożsamości bądź załatwić inną ważną sprawę, trzeba będzie wypełnić dokumenty dotyczące poboru.

Do 30 czerwca br. Ukraińcy cieszą się w Polsce przywilejem na mocy którego mogą nawet obywać się bez ważnych dokumentów. Polski rząd może jednak nie przedłużyć tego rozwiązania.

Paradoksalnie, decyzja USA o dalszym wsparciu dla Ukrainy może zwiększyć presję na większy pobór. Amerykanie przyślą bowiem sprzęt, ale nie ludzi. Tych zaś Ukrainie brakuje, tym bardziej, że Rosja mobilizuje kolejne siły.

Źródło: wp/Forbes

Sonda

Wczytywanie sondy...

Polecane

Wczytywanie komentarzy...
Przejdź na stronę główną