Słowaccy biskupi wzywają do pokoju po zamachu na premiera

0
0
4
Arcybiskup Bernard Bober z Koszyc, przewodniczący Konferencji Episkopatu Słowacji
Arcybiskup Bernard Bober z Koszyc, przewodniczący Konferencji Episkopatu Słowacji / Autorstwa Dominik Korytko - Praca własna, CC BY-SA 4.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=83443051

Po środowym zamachu na premiera Roberta Fico, słowaccy biskupi wezwali do pokoju i jedności.

„Musimy aktywnie działać na rzecz pokoju”, powiedział w oświadczeniu z 15 maja arcybiskup Bernard Bober z Koszyc, przewodniczący Konferencji Episkopatu Słowacji.

„Ważne jest, abyśmy szanowali się nawzajem i wzmacniali dobro w każdym z nas”, powiedział, wzywając społeczeństwo do odrzucenia wszelkich form przemocy i promowania dobra w ludziach.

Bober wyraził głębokie ubolewanie z powodu brutalnego incydentu i potępił to, co władze traktują obecnie jako próbę zabójstwa.

Strzelec został opisany jako „samotny wilk”, który działał z nienawiści politycznej do Fico, podała słowacka agencja prasowa SITA. Napastnik wyraził swoje niezadowolenie z polityki rządu w filmie opublikowanym w Internecie przed próbą zamachu. Teraz grozi mu zarzut usiłowania zabójstwa i dożywocie.

W czwartek wicepremier Robert Kalinak powiedział, że stan Fico jest nadal ciężki i jest zbyt wcześnie, aby stwierdzić, czy wyzdrowieje, podał Reuters.

Bober powiedział w swoim oświadczeniu: „Życzę premierowi szybkiego powrotu do zdrowia i proszę wiernych o modlitwę o pokój w naszej ojczyźnie i za wszystkich obywateli Republiki Słowackiej” - powiedział Bober w swoim oświadczeniu.

Arcybiskup Stanislav Zvolensky z Bratysławy opublikował w mediach społecznościowych oświadczenie, w którym wyraził swoją modlitwę o powrót do zdrowia i uzdrowienie Fico.

W oświadczeniu podkreślono, że Zvolensky był zbulwersowany tragicznym incydentem i ogłosił, że arcybiskup odprawi mszę w narodowym sanktuarium w Šaštínie.

Bazylika w Šaštínie została zbudowana na cześć wizerunku Matki Bożej Siedmiu Boleści, postaci tak ważnej dla narodu słowackiego, że papież Pius XI ogłosił ją patronką kraju w 1927 roku.

Zamach na 59-letniego Fico - który wychował się i określił jako katolik - wstrząsnął krajem, w którym większość stanowią katolicy, a który papież Franciszek odwiedzi w 2021 roku.

Źródło: CatholicAgencyNews

Sonda

Wczytywanie sondy...

Polecane

Wczytywanie komentarzy...
Przejdź na stronę główną