Liechtenstein legalizuje małżeństwa osób tej samej płci

0
0
6
Lichtenstein
Lichtenstein / Pixabay

Parlament Liechtensteinu zagłosował w czwartek za legalizacją małżeństw osób tej samej płci, co czyni go 22. krajem w Europie, który to zrobił.

Ustawodawcy w niemieckojęzycznym mikropaństwie głosowali niemal jednogłośnie za przyjęciem tego rozwiązania. Poparło je 24 z 25 posłów, jak podał Liechtensteiner Vaterland.

Daniel Seger, rzecznik grupy parlamentarnej konserwatywnej Postępowej Partii Obywatelskiej w Liechtensteinie, opisał przyjęcie poprawki do prawa małżeńskiego jako „wielką ulgę” po drugim czytaniu.

„Czuliśmy presję i oczekiwania, że powinniśmy być ostatnim niemieckojęzycznym krajem, który wprowadzi małżeństwa dla wszystkich” - powiedział. Niemcy, Austria i Szwajcaria zalegalizowały małżeństwa osób tej samej płci odpowiednio w 2017, 2019 i 2022 roku.

Liechtenstein po raz pierwszy zalegalizował zarejestrowane związki partnerskie dla par tej samej płci w 2011 r., dając im niektóre z tych samych praw, co małżeństwa heteroseksualne. Ten niewielki alpejski kraj liczący mniej niż 40 000 mieszkańców był gospodarzem pierwszego wydarzenia Pride w 2022 roku.

Jego monarcha, książę Hans-Adam II, wyraził poparcie dla małżeństw osób tej samej płci, ale sprzeciwił się przyznaniu parom LGBTQ+ praw adopcyjnych - choć rząd zrobił to w 2023 r. po orzeczeniu Trybunału Konstytucyjnego tego kraju.

Stała misja Liechtensteinu przy ONZ nazwała nowelizację prawa małżeńskiego, która wejdzie w życie 1 stycznia 2025 r., „ważnym krokiem w kierunku równych praw osób LGBTIQ+” w poście na X.

 

 

 

Źródło: POLITICO

Sonda

Wczytywanie sondy...

Polecane

Wczytywanie komentarzy...
Przejdź na stronę główną