Chiny podjęły "historyczną" decyzję by ratować sektor nieruchomości

0
0
0
Honk-Kong
Honk-Kong / Pixabay

Chiny przedstawiły szeroko zakrojone środki mające na celu ratowanie sektora nieruchomości, w tym zwrócenie się do samorządów lokalnych w całym kraju o zakup niesprzedanych domów od deweloperów borykających się z problemami i złagodzenie przepisów dotyczących zakupów.

Mimo że chińska gospodarka rozwijała się szybciej niż oczekiwano na początku tego roku, wzrost jest hamowany przez niezwykle ważny sektor nieruchomości, który kiedyś odpowiadał nawet za 30% działalności gospodarczej.

He Lifeng, wicepremier i najwyższy urzędnik gospodarczy partii komunistycznej, powiedział w piątek, że władze miejskie powinny kupować niesprzedane domy i przekształcać je w przystępne cenowo mieszkania socjalne, w ramach planu, który był śledzony jako główne rozwiązanie dla pogrążonego w kryzysie sektora nieruchomości w kraju.

W ramach skoordynowanych działań, Chiński Bank Ludowy (PBOC) ogłosił, że uruchomi ogólnokrajowy program zapewniający 300 miliardów juanów (41,5 miliarda dolarów) pożyczek na sfinansowanie państwowych zakupów niesprzedanych domów.

Tao Ling, zastępca prezesa banku centralnego, powiedział na konferencji prasowej w Pekinie, że będzie on zachęcał banki komercyjne do wspierania lokalnych przedsiębiorstw państwowych w zakupie niesprzedanych domów i przekształcaniu ich w mieszkania socjalne. Szacuje się, że 300 miliardów juanów zapewnionych przez bank centralny może ostatecznie wesprzeć 500 miliardów juanów (69 miliardów dolarów) kredytów na wsparcie takich zakupów.

Oczekiwania, że Pekin przygotowuje plan, zgodnie z którym samorządy lokalne w całym kraju będą kupować miliony niesprzedanych domów, skutecznie ożywiły chińskie akcje. Od zeszłego miesiąca inwestorzy systematycznie inwestują w chińskie akcje.

China Real Estate Business, gazeta prowadzona przez krajowe ministerstwo mieszkalnictwa, opisała te działania jako "politykę wagi ciężkiej", która oznaczała "ważny historyczny moment" dla sektora nieruchomości.

Larry Hu, główny chiński ekonomista w Macquarie Group, powiedział, że posunięcie polegające na zakupie niesprzedanych domów jest "pozytywne" dla branży, ale w planie brakuje kluczowych szczegółów, takich jak to, ile zostanie sfinansowane.

"Patrząc w przyszłość, kluczem jest to, kiedy i na jaką skalę rząd centralny może zapewnić źródło finansowania" - napisał w piątkowej nocie badawczej.

Chińskie samorządy lokalne mają już 15 bilionów dolarów długu, z czego większość jest ukryta, ponieważ w ostatnich latach zaciągnęły wysokie pożyczki na pokrycie kosztów wydatków związanych z pandemią i projektów infrastrukturalnych.

Źródło: CNN

Sonda

Wczytywanie sondy...

Polecane

Wczytywanie komentarzy...
Przejdź na stronę główną