ONZ będzie głosować nad corocznym upamiętnianiem ludobójstwa w Srebrenicy w 1995 r.

0
0
7
Część z ponad 6500 nagrobków na Cmentarzu i Pomniku Ofiar Ludobójstwa w Srebrenicy-Potočari z 1995 r.
Część z ponad 6500 nagrobków na Cmentarzu i Pomniku Ofiar Ludobójstwa w Srebrenicy-Potočari z 1995 r. / Autorstwa Michael Büker - Praca własna, CC BY-SA 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=6405619

ONZ ma głosować w czwartek nad ustanowieniem corocznego dnia upamiętniającego ludobójstwo ponad 8000 bośniackich muzułmanów w 1995 r. przez bośniackich Serbów, co wywołało gwałtowny sprzeciw Serbów, którzy obawiają się, że będzie to oznaczać, że wszyscy są „ludobójczymi” zwolennikami masowych mordów.

Rezolucja Zgromadzenia Ogólnego sponsorowana przez Niemcy i Rwandę nie wymienia Serbii jako winowajcy, ale to nie powstrzymało intensywnej kampanii lobbingowej na rzecz głosowania na „nie” przez prezydenta bośniackich Serbów Milorada Dodika i populistycznego prezydenta sąsiedniej Serbii Aleksandara Vucicia.

Oczekuje się, że 193-osobowe zgromadzenie zagłosuje w czwartek rano nad rezolucją, która ustanowi 11 lipca „Międzynarodowym Dniem Refleksji i Upamiętnienia Ludobójstwa w Srebrenicy w 1995 roku”, który będzie obchodzony corocznie od dwóch miesięcy.

11 lipca 1995 r. bośniaccy Serbowie opanowali chroniony przez ONZ bezpieczny obszar w Srebrenicy. Oddzielili co najmniej 8000 muzułmańskich bośniackich mężczyzn i chłopców od ich żon, matek i sióstr i wymordowali ich. Ci, którzy próbowali uciec, byli ścigani przez lasy i góry wokół miasta.

Źródło: ap news

Sonda

Wczytywanie sondy...

Polecane

Wczytywanie komentarzy...
Przejdź na stronę główną