Węgry chcą przedefiniować swoje członkostwo w NATO

1
0
9
Viktor Orbán
Viktor Orbán / Autorstwa European People's Party - EPP Summit, Brussels, December 2018, CC BY 2.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=82477683

Orbán dąży do zapewnienia nieuczestniczenia w misjach poza terytorium sojuszu obronnego.

Premier Węgier Viktor Orbán powiedział w piątek, że jego kraj chce przedefiniować swoje członkostwo w NATO, aby zagwarantować, że kraj ten nie będzie zaangażowany w operacje poza terytorium sojuszu wojskowego.

"Teraz wymyślono nowy termin na opisanie węgierskiej pozycji w NATO, nazywa się on nieuczestniczeniem. Nie jesteśmy teraz uczestnikiem", powiedział Orbán w wywiadzie dla radia Kossuth, zgodnie z raportem węgierskiego portalu informacyjnego Telex.

"Istnieje termin opt-out ... Gdybyśmy byli opt-outami, zmieniłoby się nasze uczestnictwo w strukturze wojskowej NATO, nasza pozycja" - powiedział Orbán.

Węgierski przywódca powiedział, że prawnicy pracują nad tym, jak Węgry mogą istnieć jako członek NATO i nie uczestniczyć w działaniach sojuszu poza terytorium NATO, zgodnie z raportem.

"Nie ma mowy o tym, by NATO angażowało się w wojny poza swoim terytorium, z krajami spoza NATO", powiedział Orbán.

Orbán - który utrzymywał bliskie stosunki z prezydentem Rosji Władimirem Putinem nawet po tym, jak Moskwa zarządziła całkowitą inwazję na Ukrainę - powiedział również, że Rosja nie może wygrać wojny z Ukrainą. "Gdyby Rosjanie byli wystarczająco silni, by pokonać Ukraińców za jednym zamachem, zostaliby pokonani; ale nie to widzimy" - powiedział.

Premier Węgier dodał, że Rosja nie zaatakuje Zachodu. "Siła NATO nie jest porównywalna z siłą Ukrainy. Jest sto razy, może tysiąc razy większa, więc nie sądzę, by logiczne było zakładanie, że Rosja, która nie radzi sobie nawet z Ukrainą, nagle wkroczy i zaatakuje cały zachodni świat" - powiedział Orbán.

Od rozpoczęcia przez Rosję inwazji na Ukrainę na pełną skalę w lutym 2022 r., uporczywa niechęć Węgier do wspierania Ukrainy spowolniła kilka decyzji UE w sprawie wsparcia Kijowa, ponieważ często wymagają one konsensusu 27 krajów bloku.

"Ile więcej broni wyślemy? Ile więcej pieniędzy wyślemy?" zapytał Orbán w wywiadzie. "To rodzi najczarniejsze wizje", powiedział.

Źródło: POLITICO

Sonda

Wczytywanie sondy...

Polecane

Wczytywanie komentarzy...
Przejdź na stronę główną