G7 zamierza wykorzystać zamrożone rosyjskie aktywa, aby pomóc „zdesperowanej” Ukrainie

0
1
10
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjne / Internet

G7 zbada sposoby wykorzystania przyszłych dochodów z zamrożonych rosyjskich aktywów do zwiększenia finansowania dla rozdartej wojną Ukrainy, oświadczyli w sobotę szefowie finansów z Grupy Siedmiu demokracji przemysłowych, ale nie podali żadnych szczegółów, jak to zrobić.

G7 i jej sojusznicy zamrozili rosyjskie aktywa finansowe o wartości około 300 miliardów dolarów, takie jak główne waluty i obligacje rządowe, wkrótce po inwazji Moskwy na swojego sąsiada w lutym 2022 roku.

 

„Robimy postępy w dyskusjach na temat potencjalnych możliwości wykorzystania nadzwyczajnych zysków wynikających z unieruchomionych rosyjskich aktywów suwerennych na rzecz Ukrainy” – stwierdziła grupa G7 na zakończenie dwudniowego spotkania w północnych Włoszech.

Finansowanie Ukrainy i sprostanie rosnącej sile eksportu Chin to główne tematy poruszone w komentarzach ministrów finansów podczas spotkania w miejscowości Stresa nad jeziorem.

Stany Zjednoczone naciskają na swoich partnerów z G7 – Japonię, Niemcy, Francję, Wielką Brytanię, Włochy i Kanadę – aby wsparli pożyczkę, która w najbliższej perspektywie może zapewnić Kijowowi nawet 50 miliardów dolarów.

Jednakże ostrożne sformułowanie oświadczenia, pozbawione liczb i szczegółów, odzwierciedla wiele aspektów prawnych i technicznych, które wymagają dopracowania przed udzieleniem takiej pożyczki.

Kwestia ta będzie teraz omawiana przez przywódców G7 na szczycie w południowych Włoszech w połowie czerwca.

„Nie jesteśmy jeszcze gotowi na znalezienie dalszych i jasnych środków finansowania Ukrainy, ale jest to obecnie temat intensywnych prac” – powiedział reporterom niemiecki minister finansów Christian Lindner.

Minister finansów Rosji Anton Siłuanow powiedział, że Moskwa odwdzięczy się, jeśli G7 spełni swoją groźbę. Jego rząd przejął już kontrolę nad niektórymi zachodnimi przedsiębiorstwami działającymi w Rosji.

Sekretarz skarbu USA Janet Yellen powiedziała, że ​​pożyczka dla Kijowa to jedynie „główna opcja” do rozważenia przez przywódców G7 w przyszłym miesiącu, ale nie chciała „zdejmować niczego ze stołu jako przyszłej możliwości”.

Negocjatorzy G7 od tygodni dyskutują, jak najlepiej wykorzystać aktywa, które są w większości przechowywane w depozytach w Europie, a wszystkie 27 krajów Unii Europejskiej będzie musiało podpisać się pod jakimkolwiek porozumieniem.

„To nie jest dane raz na zawsze, więc nie twierdzę, że jest to całkowicie przesądzone” – powiedziała Yellen.

Źródło: Redakcja

Sonda

Wczytywanie sondy...

Polecane

Wczytywanie komentarzy...
Przejdź na stronę główną