To wykazało dochodzenie ONZ. Chodzi o Izrael i Hamas

1
1
5
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjne / Internet

Komisja stwierdziła, że ​​Hamas dopuścił się zbrodni wojennych 7 października, w dniu, w którym wraz z innymi palestyńskimi grupami zbrojnymi rozpoczął szał morderstw i porwań w południowym Izraelu, w wyniku którego zginęło ponad 1200 osób, a około 250 osób zostało wziętych jako zakładników.

Do przestępstw tych zalicza się umyślne kierowanie atakami na ludność cywilną, morderstwa lub umyślne zabijanie, tortury, nieludzkie lub okrutne traktowanie, zamachy na godność osobistą oraz branie zakładników, w tym dzieci. 

Komisja stwierdziła, że ​​Izrael dopuścił się także zbrodni wojennych, a także zbrodni przeciw ludzkości w ciągu pierwszych 2,5 miesiąca konfliktu. Zbrodnię przeciw ludzkości definiuje się jako powszechny, systemowy atak skierowany na ludność cywilną. Rzekome zbrodnie wojenne Izraela obejmują głód, arbitralne przetrzymywania oraz zabijanie i okaleczanie „dziesiątek tysięcy dzieci”. 

Według raportów, które zajmują ponad 200 stron, zarówno Izrael, jak i Hamas dopuściły się przemocy seksualnej, tortur i celowych ataków na ludność cywilną. 

Komisja stwierdziła, że ​​swoje ustalenia oparła na wywiadach z ofiarami i świadkami, tysiącach materiałów open source zweryfikowanych w drodze analiz kryminalistycznych, setkach zgłoszeń, zdjęciach satelitarnych, raportach medycyny sądowej i relacjach medialnych. 

Prawy.pl Izrael oskarżył misję wyjaśniającą o „próbę usprawiedliwienia” działań Hamasu, o okazywanie „systematycznej dyskryminacji antyizraelskiej” i umieszczanie ataków w kontekście „przez pryzmat narracji palestyńskiej”. Izraelska misja przy ONZ stwierdziła, że ​​w raporcie nie wspomniano o ciągłym ostrzale rakietowym kraju i stwierdzono, że „skandalicznie i odrażająco próbuje on wyciągnąć fałszywą równoważność pomiędzy żołnierzami IDF (Izraelskich Sił Obronnych) a terrorystami Hamasu w odniesieniu do aktów przemocy seksualnej ”dodając, że izraelskie wojsko postępuje zgodnie z prawem międzynarodowym, w tym międzynarodowym prawem humanitarnym.

 

Źródło: Redakcja

Sonda
Wczytywanie sondy...
Polecane
Wczytywanie komentarzy...
Przejdź na stronę główną