Francja: Le Pen przegrywa z lewicą

0
0
14
Le Pen
Le Pen / Autorstwa Vox España - https://www.flickr.com/photos/voxespana/53732861384/, CC0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=148607959

W drugiej turze wyborów parlamentarnych francuski lewicowy sojusz, Nowy Front Ludowy (NFP) zdobywa najwięcej głosów, wyprzedzając umiarkowaną partię Ensemble prezydenta Emmanuela Macrona i konserwatywną koalicję National Rally (RN) Marii Le Pen.

Po miażdżącej porażce w wyborach do Parlamentu Europejskiego na początku czerwca, Macron zaproponował przeprowadzenie natychmiastowych wyborów w dniach 30 czerwca i 7 lipca. Pierwsza tura zakończyła się zaskakującym triumfem konserwatywnej partii National Rally (RN).

Obecne szacunki wskazują, że Nowy Front Ludowy (NFP) może zdobyć od 177 do 192 mandatów, podczas gdy Ensemble Macrona ma zdobyć od 152 do 158 mandatów, a partia RN od 138 do 145 mandatów. W ten sposób NFP uzyskałaby najwięcej miejsc w parlamencie, ale nie wystarczyłoby to do uzyskania większości.

Po zaskakującym zwycięstwie skrajnej prawicy 30 czerwca, postępowa koalicja wycofała co najmniej 130 kandydatów z trójstronnych konkursów, w których spodziewano się zwycięstwa skrajnej prawicy.
Kierownictwo NFP poinstruowało następnie swoich zwolenników, aby głosowali przeciwko kandydatom RN w tych konkursach.

Wydaje się, że ta taktyka, mająca na celu zapobieżenie dodatkowym zwycięstwom skrajnej prawicy w wyborach, okazała się skuteczna.
Postępowy sojusz składa się z kilku partii, w tym m.in. radykalnej partii France Unbowed, bardziej centrowej partii socjalistycznej i komunistów.

Według CNN, wiele osób zebrało się już na Place de la République w Paryżu, machając francuskimi banerami i ciesząc się z wyniku wyborów.

 

 

Źródło: media

Sonda
Wczytywanie sondy...
Polecane
Wczytywanie komentarzy...
Przejdź na stronę główną