Organizator Synodu twierdzi, że watykański urząd doktrynalny bada kwestię kobiet diakonów
Organizatorzy Synodu ujawnili we wtorek, że papież Franciszek poprosił watykański urząd doktrynalny o zbadanie udziału i przywództwa kobiet w Kościele katolickim, w tym możliwości diakonatu kobiet, w celu opublikowania dokumentu na ten temat.
Na konferencji prasowej w Watykanie 9 lipca kardynał Mario Grech powiedział, że Dykasteria Nauki Wiary (DDF) bada "diakonat kobiet" w kontekście dogłębnego studium posług we współpracy z Sekretariatem Generalnym Synodu.
Chociaż diakonat kobiet nie jest przedmiotem dyskusji na drugim zgromadzeniu Synodu na temat synodalności w październiku, zgodnie z opublikowanym dziś dokumentem roboczym, czyli Instrumentum Laboris, temat ten zostanie włączony do watykańskiego studium na temat przywództwa kobiet.
"Ojciec Święty powiadomił Dykasterię Nauki Wiary, aby przeanalizowała kwestie, w tym także kwestię posług. A mówiąc o posługach, jest też temat diakonatu kobiet" - powiedział Grech.
"Dykasteria Nauki Wiary przeanalizuje ten temat - nie tylko temat diakonatu - ale także temat posług" - dodał. Kardynał nie wspomniał o możliwości wyświęcania kobiet na kapłanów.
Po komentarzach Grecha na konferencji prasowej, Watykan potwierdził, że DDF rozpoczął już badanie "kwestii teologicznych i kanonicznych dotyczących konkretnych form ministerialnych".
Dogłębne studium prowadzone przez monsignora Armando Matteo skupi się w szczególności na "kwestii koniecznego udziału kobiet w życiu i przywództwie Kościoła" w celu "opublikowania konkretnego dokumentu" na ten temat.
Badanie DDF jest jedną z 10 grup studyjnych poświęconych tematom Synodu Synodalności, ogłoszonych przez papieża Franciszka na początku tego roku. Watykan opublikował dziś nazwiska członków każdej grupy badawczej, a także opis grupy DDF, która jest określana jako "Grupa Piąta".
Papież Franciszek został zapytany o możliwość zostania przez kobiety diakonami lub duchownymi w niedawnym wywiadzie dla "60 Minutes", na co papież odpowiedział stanowczym "nie".
Źródło: CatholicAgencyNews