Mróz: Aborcja obłożona ekskomuniką? (FELIETON)

0
0
9
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjne / Internet

Kościół Katolicki od wieków utrzymuje stanowisko, że aborcja jest grzechem ciężkim, obciążonym karą ekskomuniki latae sententiae. Ekskomunika ta oznacza automatyczne wykluczenie ze wspólnoty kościelnej, nie wymagając dodatkowego aktu ze strony władzy kościelnej. To wykluczenie dotyczy każdego, kto w pełni świadomie i dobrowolnie dopuszcza się aborcji, a także osób, które w jakikolwiek sposób aktywnie przyczyniają się do jej przeprowadzenia.

Stanowisko Kościoła jest oparte na Prawie Naturalnym i Piśmie Świętym, przekazywane przez Tradycję chrześcijańską i jednoznacznie wyrażone w Magisterium Kościoła. Sobór Watykański II w konstytucji Gaudium et spes nazwał aborcję "okropnym przestępstwem”. Kościół Katolicki, odwołując się do swoich nauk, nieustannie przypomina, że życie ludzkie jest święte od momentu poczęcia aż do naturalnej śmierci, a każde świadome i celowe działanie mające na celu przerwanie tego życia jest grzechem ciężkim.

Papież Paweł VI w encyklice Humanae vitae w 1968 roku wyraził stanowisko Kościoła na temat moralnej niedopuszczalności aborcji. W dokumencie tym papież podkreślał, że aborcja jest zbrodnią przeciwko życiu ludzkiemu, która nigdy nie może być usprawiedliwiona. Również św. Jan Paweł II w encyklice Evangelium Vitae, wydanej w 1995 roku, w mocnych słowach potępił aborcję, określając ją jako "okropne przestępstwo", które prowadzi do poważnego kryzysu moralnego w społeczeństwach​.

Kościół sprzeciwia się także koncepcji aborcji "terapeutycznej", która rzekomo ma na celu dobro kobiety, ignorując całkowicie życie i prawa nienarodzonego dziecka. W ocenie Kościoła, aborcja nigdy nie może być uznana za akt terapeutyczny, ponieważ zawsze oznacza zabicie niewinnej istoty ludzkiej.

Ekskomunika za grzech aborcji ma na celu nie tylko karę, ale również wezwanie do nawrócenia i pokuty. Ks. prof. Robert Skrzypczak przypomina, że ekskomunika latae sententiae jest stanem wykluczenia ze wspólnoty kościelnej z poważnej przyczyny, wymagającym indywidualnego rozpoznania stopnia odpowiedzialności sprawcy. Ekskomunika dotyka zarówno kobiety poddającej się aborcji, jak i wszystkich, którzy w jakikolwiek sposób pomagają w jej przeprowadzeniu, w tym lekarzy, pielęgniarki i osoby wspierające decyzję o aborcji.

Polscy biskupi, nawiązując do nauk św. Jana Pawła II, wielokrotnie podkreślali, że aborcja jest jednym z najcięższych przestępstw, obłożonych ekskomuniką. W dokumencie "Służyć prawdzie o małżeństwie i rodzinie" przypomnieli politykom, że publiczne opowiadanie się za aborcją również skutkuje ekskomuniką​. Nikt, kto wspiera aborcję, nie może jednocześnie uważać się za wiernego katolika, ponieważ jest to sprzeczne z fundamentalnymi zasadami moralnymi Kościoła.

Powołując się na encyklikę papieża Jana Pawła II "Evangelium vitae" polscy biskupi stwierdzają, że "prawa sprzeczne z zasadami moralnymi nie obowiązują, gdyż są bezprawiem". - Zasad moralnych nie ustanawia się ani mocą sondaży opinii społecznej, ani w referendum, ani w głosowaniu większości parlamentarnej – przypominają polscy duchowni.

Św. Jan Paweł II podczas swojej pielgrzymki do Polski w 1991 roku przypominał, że życie ludzkie jest nienaruszalnym darem Boga, zagrożonym przez powszechną praktykę aborcji i manipulacje genetyczne. Papież apelował o ochronę życia od momentu poczęcia, wskazując na moralny obowiązek każdego katolika do obrony życia.

Kościół nie tylko potępia aborcję, ale także wzywa do budowania społeczeństwa, które chroni prawa i wolności obywatelskie od poczęcia. Ekskomunika ma być przypomnieniem o powadze grzechu aborcji oraz zachętą do nawrócenia i powrotu do wspólnoty kościelnej przez skruchę i pokutę.

Ekskomunika za grzech aborcji podkreśla niezmienne stanowisko Kościoła Katolickiego wobec tego ciężkiego grzechu. Kościół, opierając się na Prawie Naturalnym, Piśmie Świętym i Tradycji chrześcijańskiej, nieustannie przypomina o świętości życia ludzkiego od momentu poczęcia. Aborcja, będąca celowym zabójstwem niewinnej istoty ludzkiej, jest moralnie niedopuszczalna i skutkuje automatycznym wykluczeniem ze wspólnoty kościelnej. Ekskomunika ma na celu ochronę świętości życia oraz wezwanie do nawrócenia tych, którzy popełnili ten grzech, poprzez skruchę i pokutę.

 

Jerzy Mróz

Sonda
Wczytywanie sondy...
Polecane
Wczytywanie komentarzy...
Przejdź na stronę główną