Piotr Sankowski wydał oświadczenie. Co dalej z NCBR?
NCBR czyli Narodowe Centrum Badań i Rozwoju to rządowa agencja wykonawcza zajmująca się między innymi sztuczną inteligencją.
W ostatnich dniach zrobiło się głośno na temat NCBR za sprawą wyboru nowego prezesa tej instytucji. Swoją funkcję stracił Piotr Sankowski. Powołano prezesa, a jest nim dr hab. inż. Grzegorz Borowik.
Jak pisze Maciej Kawecki, po odejściu Sankowskiego nastąpiła fala rezygnacji wybitnych specjalistów:
IDEAS NCBR to najlepszy polski ośrodek badawczo-rozwojowy działający w obszarze sztucznej inteligencji. Zebrał największe polskie nazwiska sceny naukowej. To on organizował najważniejsze debaty z obszaru AI w tym kraju w ostatnich latach zaczynając od spotkania z Samem Altmanem. W odpowiedzi m.in. prof. Aleksander Mądry z MIT oraz OpenAI oraz prof. Marta Kwiatkowska z Uniwersytetu Oksfordzkiego, będąca pierwszą kobietą w historii Oxfordu z tytułem profesora nauk informatycznych zrezygnowali ze swoich funkcji. Swój sprzeciw wyrazili wiceprezes PAN prof. Dariusz Jemielniak, prof. Marek Cygan, dziekani i rektorzy czołowych polskich uczelni. Wyraził go prof. Krzysztof Geras twórca pierwszego na świecie tak skutecznego algorytmu diagnozującego raka piersi. Podpisuję się pod tymi sprzeciwami.
Zmianę szefe NCBR, Kawecki uważa za niszczenie tej agencji:
Uważam jednak tę decyzję, za druzgocącą. Nie wiem, jak można pozbawiać prężnie rozwijającą się instytucję jej szefa, będącego jej twórcą. Jak można to zrobić wiedząc, że tak niszczy się dorobek lat pracy, bo każdy autorytet zgromadzony przez Piotra odejdzie z tej instytucji.
Sam Piotr Sankowski w obszernym wpisie nie krytykował nowego prezesa i nie żalił się nad utratą stanowiska. Wyraził jednak zaniepokojenie, że z NCBR odchodzą wybitni naukowcy:
Dla mnie osobiście najsmutniejszym momentem jest ten, gdy usłyszałem od nich, że ponownie rozważają wyjazd z Polski. Ostatnie miesiące naszej działalności nie należały do najłatwiejszych, choćby uniemożliwianie nam podpisana okupionych wielomiesięczną pracą i wynegocjowanych umów z wybitnymi badaczami zagranicznymi, posiadaczami prestiżowych grantów Europejskiej Rady Naukowej (ERC), którzy byli gotowi przyjechać do Polski.
Dlaczego poprzez niezrozumiałe i nagłe odchodzenie od działających strategii tak efektywnie zniechęcamy najlepszych badaczy do pracy w naszym kraju, który w tym samym czasie odnosi tak ogromne sukcesy ekonomiczne? Czy naprawdę w momencie gdy staliśmy się krajem wysoko rozwiniętym, nie stać nas na zatrudnianie najlepszych naukowców na świecie aby prowadzili badania dla nas? Tylko dzięki globalnym innowacjom, właśnie takim jakie robiliśmy w IDEAS NCBR, polska gospodarka będzie się dalej szybko rozwijać.
- napisał.
Co dalej z NCBR?
Tego jeszcze nie wiadomo. Natomiast Sankowski zapytany w Polsacie, czy gdyby uchylono wynik konkursu na stanowisko prezesa, ponownie kandydował by na stanowisko prezesa, potwierdził i powiedział, że "Tak".
Przede wszystkim chcę zacząć od słowa: dziękuję. Tym, którzy tak licznie zaangażowali się we wsparcie dla mnie, mojego zespołu, tego co robiliśmy i bardzo chcemy robić nadal.@IDEAS_NCBR to projekt, w który zaangażowałem się aby budować AI w Polsce. Po to aby kluczowe dla…
— Piotr Sankowski (@piotrsankowski) September 30, 2024