Jak wybrać odpowiedniego psychoterapeutę?

Wybór właściwego specjalisty to bardzo ważny krok na drodze do poprawy zdrowia psychicznego. Obecnie jednak, gdy pomoc psychologiczna jest bardziej dostępna niż kiedykolwiek, znalezienie odpowiedniego terapeuty może być wyzwaniem. Na co zatem warto zwrócić uwagę przy jego doborze, by podjąć dobrą decyzję?
Czym się różnią od siebie psycholog i psychoterapeuta?
Wiele osób używa terminów psycholog i psychoterapeuta zamiennie, jednak w rzeczywistości odnoszą się one do zupełnie dwóch różnych zawodów w obszarze zdrowia psychicznego.
Psycholog to osoba, która ukończyła studia psychologiczne i ma tytuł magistra psychologii. Zajmuje się diagnozowaniem, wsparciem psychologicznym w kryzysach oraz szeroko rozumianym doradztwem. W przeciwieństwie jednak do psychoterapeuty, nie zawsze jest on przygotowany do prowadzenia psychoterapii w konkretnym nurcie terapeutycznym.
Psychoterapeuta natomiast to specjalista, który skończył studia psychologiczne, a dodatkowo przeszedł kilkuletnie szkolenie w zakresie psychoterapii, obejmujące naukę teorii psychoterapeutycznych, praktykę kliniczną oraz superwizję (monitorowanie pracy przez bardziej doświadczonych specjalistów).
To, czy potrzebujemy wsparcia psychologa lub psychoterapeuty zależy od złożoności problemów, z którymi się zgłaszamy oraz naszych indywidualnych potrzeb. W tym zadaniu może pomóc psychiatra - lekarz, który ukończył studia medyczne i specjalizuje się w diagnozowaniu oraz leczeniu zaburzeń psychicznych. Dzięki swojej wiedzy, będzie w stanie doradzić pacjentowi, który nurt terapeutyczny będzie dla niego najlepszy. Ma on także odpowiednie uprawnienia, by przepisywać leki i dobierać farmakoterapię.
Cechy dobrego psychoterapeuty
Kluczowe cechy i umiejętności, które charakteryzują dobrego psychoterapeutę (oprócz odpowiednich kwalifikacji) to:
- Empatia - terapeuta powinien potrafić wczuć się w sytuację swojego klienta, okazać mu potrzebne zrozumienie i współczucie, bez osądzania czy krytyki. Jest to niezbędne, by stworzyć atmosferę zaufania i bezpieczeństwa na sesji, a także móc dostrzec niuanse w zachowaniu klienta, które mogą pomóc mu lepiej zrozumieć źródło jego problemów.
- Profesjonalizm i etyczne podejście - dobry specjalista musi także zachowywać się we właściwy sposób i przestrzegać kodeksu etyki zawodowej (m.in. zasady poufności). Wszelkie kroki, które podejmuje w związku z prowadzeniem terapii powinny się koncentrować na dobrostanie klienta i podnoszeniu jego jakości życia. Nie powinien też angażować się emocjonalnie w relację ze swoimi klientami czy narzucać im swojego światopoglądu.
- Umiejętność aktywnego słuchania - podobnie jak empatia, to podstawa w pracy psychoterapeuty. Aktywne słuchanie nie oznacza jedynie słyszenia słów, które wypowiada klient w trakcie sesji - to także, a nawet przede wszystkim umiejętność zadawania trafnych pytań i pełne zaangażowanie w proces komunikacji, w którym zwraca się uwagę na ton głosu, mimikę i język ciała. Ta zdolność pomaga terapeucie odkryć problemy i odczucia niewyrażone przez klienta wprost.
Dobór właściwego psychoterapeuty - co należy wziąć pod uwagę?
To, czy pomoc psychoterapeutyczna będzie skuteczna, czy też nie, zależy od wielu różnych czynników. Przy szukaniu sprawdzonego specjalisty, warto zatem rozważyć takie kwestie jak:
Wykształcenie i kwalifikacje
Zobacz, czy dana osoba posiada właściwe wykształcenie kierunkowe czy też certyfikację ukończenia szkoły psychoterapii. Zwróć uwagę, czy szkoła jest akredytowana przez uznane towarzystwa (np. PTS).
Specjalizację i doświadczenie
Pamiętaj, że nie wszyscy psychoterapeuci pracują z wybranym problemem. Jeśli wiesz już, z czym się borykasz, poszukaj specjalisty, który ma w tym doświadczenie. Informacje o tym znajdziesz przeważnie na ich stronie internetowej lub wizytówce.
Nurt terapeutyczny
Istnieje wiele podejść psychoterapeutycznych i każde z nich odpowiada zupełnie innym problemom - charakteryzuje się też zupełnie różnym stylem pracy i czasu trwania. Przy doborze właściwego może pomóc Ci lekarz psychiatra.
Osobiste preferencje
Choć może się to wydawać drugorzędne, warto również rozważyć dobór terapeuty pod kątem płci, wieku, cech osobowości czy stylu komunikacji. Jak podkreślają specjaliści Pleso.me, dopasowanie w tych obszarach może sprzyjać większemu poczuciu komfortu i ułatwiać otwarte komunikowanie się podczas sesji.
Warunki współpracy
Zanim podejmiesz decyzję o rozpoczęciu terapii, dopytaj także o kwestie organizacyjne takie jak długość trwania sesji, częstotliwość spotkań, koszt terapii czy dostępność godzinową terapeuty. Przejrzyste zasady sprzyjają budowaniu poczucia bezpieczeństwa i zapewniają komfort uczęszczania na wizyty.
ARTYKUŁ SPONSOROWANY