Kościół

Wielki Piątek – Chrystus stał się dla nas posłuszny aż do śmierci, a była to śmierć na krzyżu (Flp 2,8)

Dziś Kościół wspomina pamiątkę Męki Pańskiej. Jest to jedyny dzień w roku kiedy nie jest sprawowana Msza św. W Polsce obowiązuje post ścisły. Znaczenie zachowywania postu w tym dniu i jego związek ze świętami Zmartwychwstania Pańskiego tłumaczył św. Ambroży:

 

„Powinniśmy zachowywać nie tylko dzień Męki, lecz także Zmartwychwstania, abyśmy mieli dzień żalu i dzień radości: w jednym pościmy, w drugim się posilamy. Gdy więc to święte triduum wypada w najbliższym tygodniu, a w czasie tego triduum Chrystus został umęczony i złożony do grobu i zmartwychwstał i o tym triduum powiedział: Zburzą tę świątynię, a ja w trzech dniach wzniosę ją na nowo (J 2,19), cóż może spowodować bolesne zwątpienie?”
 
Przez cały dzień Wielkiego Piątku wierni nawiedzają kościoły i pozostają na adoracji przy ciemnicy. W Wielki Piątek przechowywane jest w niej Ciało Pańskie.
 
Wieczorem w kościołach gromadzą się wierni by uczestniczyć w specjalnym nabożeństwie. Czytany jest opis Męki Pańskiej według św. Jana. Na jej końcu czytane są słowa o tym, że ciało zostało zdjęte z krzyża i złożone w grobie Józefa z Arymatei.
 
Nabożeństwo Wielkiego Piątku składa się z kolejnych części: modlitwy powszechnej, adoracji krzyża, Komunii św., przeniesienia Najświętszego Sakramentu do Grobu Pańskiego, rozpoczęcia adoracji przy Grobie Pańskim.

Nabożeństwo Wielkiego Piątku poprzedza Droga Krzyżowa. W ostatnich latach dużą popularnością cieszy się Droga Krzyżowa w rzymskim Koloseum. Na ulicach Rzymu gromadzą się wierni by wraz z Ojcem Świętym rozważać kolejne stacje. Droga Krzyżowa z Rzymu transmitowana jest w wielu państwach na całym świecie.
 
Pomysłodawcą odbywania Drogi Krzyżowej w miejscu śmierci pierwszych chrześcijan był św. Leonard z Porto Maurizio. Po raz pierwszy Droga Krzyżowa w rzymskim Koloseum odbyła się w 1750 roku. Przewodniczył jej papież Benedykt XIV. Do 1870 r., czyli rozpadu Państwa Kościelnego, odbywała się w tym miejscu corocznie. Do praktykowania tego zwyczaju powrócił w 1964 roku, Ojciec Święty Paweł VI.

Rozważania do Drogi Krzyżowej w rzymskim Koloseum, co roku pisze inna osoba. W tym roku napisała je mniszka augustyńska s. Maria Rita Piccione. Opierać się one będą na 14, tradycyjnych stacjach. Autorką obrazów, umieszczonych w okolicznościowej książeczce, które będą pokazywane w czasie transmisji telewizyjnej, jest augustianka s. Elena Manganelli z klasztoru Lecceto koło Sieny.
 
Wydarzenia Wielkiego Piątku rozważamy w bolesnej części Różańca Świętego.
 
Agata Bruchwald

Na zdjęciu ruiny rzymskiego Koloseum w których dzisiaj odbędzie się Droga Krzyżowa z udziałem papieża Benedykta XVI.

 

Jeżeli podobają Ci się materiały publicystów portalu Prawy.pl wesprzyj budowę Europejskiego Centrum Pomocy Rodzinie im. św. Jana Pawła II poprzez dokonanie wpłaty na konto Fundacji SOS Obrony Poczętego Życia: 32 1140 1010 0000 4777 8600 1001. Pomóż leczyć ciężko chore dzieci.

WSZYSTKIE PRAWA DO TEKSTU ZASTRZEŻONE. Możesz udostępniać tekst w serwisach społecznościowych, ale zabronione jest kopiowanie tekstu w części lub całości przez inne redakcje i serwisy internetowe bez zgody redakcji pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

47 komentarzy

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Najpopularniejsze

Góra