Zbigniew Ziobro: Pomysł PO to droga donikąd…

0
0
0
/

O planie Solidarnej Polski w związku z nowym pomysłem Platformy Obywatelskiej mówi lider Solidarnej Polski, były minister sprawiedliwości i prokurator generalny – Zbigniew Ziobro w rozmowie z Martą Jacukiewicz.



Popiera Pan pomysł Platformy Obywatelskiej, która chce podnieść granice między wykroczeniem a przestępstwem od 250 złotych do 1000 złotych?
 
Nie popieram tego pomysłu. Doprowadzi to do rozzuchwalenia przestępców, przyczyni się do znacznie większej przestępczości – nie tylko kradzieży roweru, kradzieży portfela przez kieszonkowców – czy to w środkach komunikacji miejskiej czy na targu, czy kradzieży telefonów komórkowych dla dzieci. W konsekwencji doprowadzi do wzrostu poważnej przestępczości. Dlaczego? Dlatego, że już wcześniej udowodnił to Giuliani, który stworzył akcję „Zero tolerancji dla przestępców”. Ta akcja dowiodła, że ograniczenie drobnej przestępczości spowodowała spadek wyższej, groźnej przestępczości – np. zabójstw. W Nowym Jorku Giuliani kierował całe siły policyjne nie na walkę z najcięższą przestępczością, ale – na walkę z drobną przestępczością – kradzieżą, włamaniami, niszczeniem mienia – chuligańskim przestępstwem. W efekcie nie tylko one spadły, ale zmniejszyła się liczba wszystkich innych poważnych przestępstw.

Czyli to co proponuje Platforma Obywatelska jest zupełnie czymś innym?

Tak, dokładnie. Donald Tusk nie wyciągnął niestety wniosków z lekcji nowojorskiej i razem z ministrem Gowinem proponują aby nie ścigać skutecznie drobnej przestępczości, mówią aby na tą drobną przestępczość „przymknąć oko”. A tutaj przede wszystkim chodzi o drobną przestępczość, bo to się odbije i po pierwsze – wzrośnie ogromna przestępczość, a po drugie – konsekwencją tego będzie wzrost poważnej przestępczości, bezkarności, atmosfery sprzyjającej przestępstwu.

Skąd w ogóle taki pomysł PO?

Chcą poprawić statystyki. Donald Tusk jest cudotwórcą. Jeśli w Polsce dzisiaj 70 proc. kradzieży to są kradzieże mienia i kradzieże poniżej 1000 złotych – więc jeśli zmienią przepisy – okaże się, że nie ma tych 70 proc. przestępstw. Czyli ponad 100 tys. kradzieży zostanie być traktowana jako przestępstwo – czyli w Polsce spadnie przestępczość.
 
Na czym polega różnica jeśli chodzi o konsekwencje prawne?

Dzisiaj wszystkie kradzieże powyżej 250 złotych były traktowane jako przestępstwo – czyli sprawca zostaje zatrzymany. Prokuratura traktowała tą sprawę poważnie. Jeśli sprawca został zidentyfikowany, to groziło mu do pięciu lat pozbawienia wolności. Groziła mu bardzo wysoka grzywna, nawet do kilkudziesięciu tysięcy złotych. Jeśli po raz kolejny został zatrzymany to mógł ponieść surowsze konsekwencje jako recydywista. Natomiast w przypadku kiedy mamy do czynienia z wykroczeniem to sprawa przedawni się po roku, nie ma recydywy, grzywna do 5 tys. złotych i kara aresztu do miesiąca. Konsekwencje takiego czynu są dużo łagodniejsze, a policja z reguły sprawy wykroczeniowe lekceważy.

Jaki wobec tego Solidarna Polska ma pomysł?

Uważamy, że warto uprościć procedurę i ułatwić policji ściganie takich czynów, ale jako przestępstw. Nie powinno się łagodzić odpowiedzialności za wykroczenia. Minister Gowin mówi, że chce ograniczyć wydawanie wyroków w zawieszeniu, natomiast jeśli będzie wykroczenie – to będą grzywny. Niestety pan minister Gowin wprowadza w błąd opinię publiczną dlatego, że grzywny w Polsce są w ogromnej części nieściągane, poza tym grzywny można orzekać w przypadku przestępstw – kiedy mamy do czynienia z kradzieżą roweru, który wart jest 800 złotych. Dzisiaj sąd może orzec grzywnę, znacznie wyższą niż 5 tys. złotych, więc pan minister Gowin nie mówi prawdy. Solidarna Polska chce zablokować ten pomysł Platformy Obywatelskiej.
 
Co w związku z tym zamierzacie zrobić?

Zamierzamy uruchomić dużą akcję w Internecie – już jest specjalna strona internetowa, również na facebooku – „Nie dla kradzieży 1000 złotych”. Używamy hasła: „Tysiąc złotych dla złodzieja – Nie!”. Staramy się pozyskiwać sojuszników. Wczoraj spotykaliśmy się z przedstawicielami różnych organizacji skupiających handlowców, którzy również bardzo obawiają się tych zmian. Są przekonani, że ta zmiana spowoduje lawinowy wzrost kradzieży w sklepach i małych sklepikach. Są zainteresowani aby te niedobre zmiany zatrzymać. Jednym słowem – przestępczość trzeba zwalczać w sposób skuteczny, konsekwentny, upraszczać przepisy, a nie łagodzić odpowiedzialności, ponieważ to jest droga donikąd.
 
Dziękuję za rozmowę.
Rozmawiała Marta Jacukiewicz

fot. Dominik Różański/prawy.pl

 

PODOBAŁ CI SIĘ ARTYKUŁ? WESPRZYJ NAS!

Pobierz bezpłatny program do rozliczania PIT-ów, który za Ciebie wypełni zeznanie podatkowe, a 1 % przekażesz automatycznie dla naszego wydawcy, Fundacji SOS - Obrony Poczętego Życia:


 
Działania Fundacji można także wesprzeć wpłacając pieniądze na konto: 32 1140 1010 0000 4777 8600 1001 lub skorzystać z szybkiej wpłaty przez internet >>

 

Źródło: prawy.pl

Sonda
Wczytywanie sondy...
Polecane
Wczytywanie komentarzy...
Przejdź na stronę główną