Rozpoczynamy Wielki Tydzień
Na pamiątkę radosnego wjazdu Pana Jezusa do Jerozolimy w niedzielę rozpoczynającą Wielki Tydzień święcimy palmy. Tegoroczny czas bezpośredniego przygotowania do Świąt Wielkanocnych jest szczególny w związku, że będziemy go przeżywać z nowo wybranym biskupem Rzymu. Jak wiemy Franciszek, do Wiecznego Miasta, przeniesie zwyczaje jakie praktykował w Buenos Aires.
Liturgia Niedzieli Palmowej łączy w sobie dwa elementy: radosną procesję z palmami i czytaniem Męki Pańskiej (w zależności od roku czytana jest jedna z trzech Ewangelii synoptycznych: Marka, Łukasza, Mateusza). Dzięki temu połączenie Kościół podkreśla, że triumf Chrystusa i Ofiara Męki są ze sobą ściśle powiązane.
Uroczysta oprawa Eucharystii Niedzieli Palmowej swoje źródła czerpie aż z IV wieku z Jerozolimy. Wtedy to patriarcha dosiadał oślicę i z Ogrodu Oliwnego wjeżdżał do miasta. Witał go rozradowany tłum.
Sam zwyczaj święcenia palm znany jest w Kościele od XI wieku. Poświęcone bukiety już po Wielkanocy są palone, a popiołem jaki z nich pozostanie zostaną posypywane głowy wiernych w Środę Popielcową kolejnego roku.
Przed wielu laty Niedziela Palmowa w Polsce zwana była Niedzielą Kwiatową. Wiąże się to z tym, iż najczęściej przypada ona w kwietniu czyli w miesiącu kiedy budzi się przyroda i rozwijają kwiaty.
W naszym kraju praktykowany był także zwyczaj, że tuż po Mszy świętej organizowane były przedstawienia pasyjne. Za czasów panowania, na tronie Polski, króla Zygmunta III powstały zrzeszenia aktorów- amatorów. Wcielali się oni w postaci: Chrystusa, Piłata, Kajfasza, Judasza itd. Chodzili po miastach i wsiach i odtwarzali miejscowej ludności misterium męki Pańskiej.
W czwartek w Kościele rozpoczniemy Triduum Paschalne. Msza Wieczerzy Pańskiej szczególną oprawę będzie miała w Rzymie. Ojciec Święty zapowiedział, iż będzie ją sprawował w rzymskim więzieniu dla nieletnich. To właśnie im Franciszek, wzorem Chrystusa, umyje nogi. Będzie to tym bardziej niezwykłe, że większość więźniów tego zakładu karnego to muzułmanie – powiedział ks. Sandro Spriano, odpowiedzialny za duszpasterstwo więzienne we włoskiej Caritas.
- Papież spotka się tam z grupą ok. 50 nieletnich obojga płci – poinformował ks. Spriano. – Niemal wszyscy to obcokrajowcy. Większość z nich to muzułmanie. Myślę, że ten gest bliskości z nimi będzie bardzo ważny. Ponieważ dla nas wszystkich więźniowie są symbolem zła. W tym sensie są oni najuboższymi z ubogich. Są to ubodzy, o których nie chcemy nawet myśleć. Przypominają nam bowiem, że możemy być źli, możemy wyrządzić krzywdę bliźnim. Papież przychodzi do nich nie po to by ich chwalić, lecz by im powiedzieć, że również oni są kochani przez Jezusa Chrystusa – zauważył kapłan odpowiedzialny za duszpasterstwo więzienne we włoskiej Caritas.
Jak wiemy, pozostałe uroczystości związane z wielkimi dniami, będą odbywać się zgodnie ze zwyczajem znanymi od lat.
Agata Bruchwald
Źródło: pl.radiovaticana.va
fot. Wikimedia Commons
PODOBAŁ CI SIĘ ARTYKUŁ? WESPRZYJ NAS!
Pobierz bezpłatny program do rozliczania PIT-ów, który za Ciebie wypełni zeznanie podatkowe, a 1 % przekażesz automatycznie dla naszego wydawcy, Fundacji SOS - Obrony Poczętego Życia:
Działania Fundacji można także wesprzeć wpłacając pieniądze na konto: 32 1140 1010 0000 4777 8600 1001 lub skorzystać z szybkiej wpłaty przez internet >>
Źródło: prawy.pl