Papież senior kończy dziś 85 lat!
W 1927 roku Wielka Sobota przypadła w dniu 16 kwietnia. Tego dnia, o 4.15 w Marktl am Inn przyszedł na świat Joseph Alois Ratzinger. Emerytowany Ojciec Święty Benedykt XVI obchodzi dziś swoje 86. urodziny. W związku z tym, przypominamy biografię papieża seniora.
Mały Joseph
Joseph był trzecim dzieckiem Marii i Josepha Ratzingerów. Miał starszą siostrę Marię (zm. 1991) oraz starszego brata Georga. Swoją edukację szkolną Joseph rozpoczął w 1932 roku w miejscowości Aschau am Inn. Od 1937 roku – kiedy rozpoczął naukę w gimnazjum w Traunsteinie, jego życie nabiera tempa. Zaledwie dwa lata później –
w 1939 roku wstępuje do arcybiskupiej szkoły St. Michael. W latach 1943 – 1945 pełni służbę wojskową. Jest pomocnikiem w oddziałach przeciwlotniczych. Dwa miesiące – maj i czerwiec 1945 roku spędza w amerykańskim obozie jenieckim Neu – Ulm. W tym samym roku zdaje maturę.
A po maturze…
W roku 1945 rozpoczyna studia filozoficzne. Studiuje w Filozoficzno – Teologicznej Szkole Wyższej we Freisingu – niedaleko Monachium. Następnie studiuje teologię na Uniwersytecie w Monachium. Czas od jesieni 1950 do lata 1951 roku to przygotowanie się do święceń kapłańskich.
Początek kapłańskiej drogi
W dniu 29 czerwca 1951 razem ze swoim bratem Georgiem – dk. Joseph Ratzinger przyjmuje święcenia kapłańskie z rąk Michaela Kard. Faulhabera. W lipcu Ks. Joseph pomaga przy parafii Św. Marcina w Monachium – Moosach. Od 1 sierpnia rozpoczyna posługę kapłańską w parafii Św. Krwii w Monachium – Bogenhausen. Następnie, dwa lata – od 1952 do 1954 jest docentem w seminarium we Freisingu. W 1953 roku broni doktorat na Uniwersytecie w Monachium. Temat pracy doktoranckiej: „Lud i Dom Boży w nauce o Kościele świętego Augustyna”.
I wszystko się zaczęło…
Po obronie doktoratu, od semestru zimowego 1954/1955 jest docentem dogmatyki i teologii fundamentalnej w Filozoficzno – Teologicznej Szkole Wyższej we Freisingu. Na podstawie pracy: „Teologia historii świętego Bonawentury” uzyskuje habilitację w dziedzinie teologii fundamentalnej na Uniwersytecie w Monachium. W latach 1958 – 1959 – jest profesorem nadzwyczajnym dogmatyki i teologii fundamentalnej we Freisingu. Kolejne lata: 1959 – 1963 – to praca jako profesor zwyczajny teologii fundamentalnej na Uniwersytecie w Born. Głosi wykład inauguracyjny pt.: „Bóg wiary i Bóg filozofów”. Następnie, w latach 1962 – 1965 Ks. Ratzinger jest doradcą Kard. Josepha Fringsa z Kolonii. Jest również oficjalnym teologiem soborowym na drugim Soborze Watykańskim. Następnie – członek komisji ds. Wiary Episkopatu Niemiec i papieskiej Międzynarodowej Komisji Teologicznej w Rzymie.
Profesor zwyczajny dogmatyki i historii dogmatów
Lata od 1963 do 1977 to czas, w którym Ks. Joseph Ratzinger jest profesorem zwyczajnym – najpierw na Uniwersytecie w Munsterze (1963 – 1966). Wykład inauguracyjny pt.: „Objawienie i Tradycja”. Następnie na Uniwersytecie w Tybindzie (1966 - 1969). W 1968 roku ukazuje się „Wprowadzenie w chrześcijaństwo”. W latach 1969 – 1977 – profesor zwyczajny dogmatyki i historii dogmatów na Uniwersytecie w Ratyzbonie. Ks. Ratzinger wspólnie z innymi teologami zakłada Międzynarodowy Przegląd Teologiczny „Communio”. W latach 1976 – 1977- jest wiceprezydentem Uniwersytetu w Ratyzbonie.
Arcybiskup i kardynał
W dniu 25 marca 1977 roku zostaje mianowany na arcybiskupa Monachium i Fresingu przez papieża Pawła VI. Święcenia biskupie przyjmuje 28 maja tego samego roku. Motto biskupie: „Cooperatores veritatis” (Współpracownicy prawdy). Niespełna miesiąc po święceniach biskupich – 27 czerwca – zostaje nominowany do godności kardynalskiej.
Rok trzech papieży
Rok 1978 to rok trzech papieży. Kard. Ratzinger – po śmierci papieża Pawła VI (06. 08. 1978) – bierze udział w konklawe, które kończy się wyborem kard. Albina Lucianiego na papieża Jana Pawła I. Jednak, po wyjątkowo krótkim pontyfikacie – papież Jan Paweł I umiera 28 września – Kard. Ratzinger bierze ponownie udział w kolejnym konklawe, które kończy się w dniu 16 października – a nowym następcą Św. Piotra zostaje kard. Wojtyła. Arcybiskup Krakowa przyjmuje imię Jan Paweł II.
Pożegnanie z Monachium
W dniu 25 listopada 1981 roku – Kard. Ratzinger zostaje mianowany na urząd prefekta Kongregacji Nauki i Wiary. Tym samym zostaje przewodniczącym Papieskiej Komisji Biblijnej i Międzynarodowej Komisji Teologicznej. Z Monachium żegna się w marcu 1982 roku. W latach 1986 – 1992 – przewodniczy papieskiej komisji, która przygotowała Katechizm Kościoła Katolickiego. W 1991 roku jest członkiem Europejskiej Akademii Nauk, Sztuki i Literatury. A rok później zostaje wybrany na członka Academie des Sciences Morales et Politiques de l’Institut de Frence w Paryżu.
I przyszedł 2000 rok
W roku 2000 zostaje opublikowana deklaracja „Dominus Iesus” – o jedyności i powszechności zbawczej Jezusa Chrystusa i Kościoła. Od 13 listopada Kard. Ratzinger jest członkiem honorowym Papieskiej Akademii Nauk. Rok później – Kongregację Nauki i Wiary czyni kompetentną w rozpatrywaniu przypadków seksualnego wykorzystywania dzieci przez kler.
Liczne zadania
W 2002 roku zostaje wybrany na dziekana Kolegium Kardynalskiego z siedzibą w Ostii. Kard. Ratzinger pełni szereg różnych zadań w Kurii rzymskiej. Jest ich dużo, przedstawię kilka z nich: członek Rady Sekretariatu Stanu ds. Stosunków Międzynarodowych; członek kongregacji: ds. Kościołów Wschodnich, ds. Kultu i Dyscypliny Sakramentalnej, ds. Biskupów, ds. Ewangelizacji Narodów .
Habemus papam!
Po śmierci Ojca Świętego Jana Pawła II – na nowego następcę Św. Piotra zostaje wybrany Kard. Joseph Ratzinger. Nowo wybrany papież przyjmuje imię Benedykt XVI. Posługę papieską pełni niespełna osiem lat. W dniu 28 lutego br abdykuje ze Stolicy Piotrowej. Papież senior dziś odchodzi swoje 86. urodziny. Pamiętajmy o nim w modlitwie.
Marta Jacukiewicz
fot. Wikimedia Commons
Autorka korzystała z biografii zawartej w książce: „Światłość Świata”. Z Ojcem Świętym Benedyktem XVI rozmawiał niemiecki dziennikarz – Peter Seewald.
PODOBAŁ CI SIĘ ARTYKUŁ? WESPRZYJ NAS!
Pobierz bezpłatny program do rozliczania PIT-ów, który za Ciebie wypełni zeznanie podatkowe, a 1 % przekażesz automatycznie dla naszego wydawcy, Fundacji SOS - Obrony Poczętego Życia:
Działania Fundacji można także wesprzeć wpłacając pieniądze na konto: 32 1140 1010 0000 4777 8600 1001 lub skorzystać z szybkiej wpłaty przez internet >>
Źródło: prawy.pl