Rondo im. Żołnierzy Wyklętych w Grójcu?
Trwa akcja społeczna w sprawie nadania imienia Żołnierzy Wyklętych niedawno wybudowanemu rondu leżącemu u zbiegu ulic Armii Krajowej, Kościelnej, Poświętne i Worowskiej. Ostateczna decyzja w tej sprawie ma szansę zapaść podczas sesji Rady Miasta, która odbędzie 22 kwietnia br.
Komitet występujący z pomysłem nadania nowo powstałemu rondu imienia Żołnierzy Wyklętych zawiązał się już latem 2012 r. z inicjatywy lokalnego koła Młodzieży Wszechpolskiej. Pod koniec roku propozycję nadania imienia Żołnierzy Wyklętych zgłosił radzie miejskiej jeden z mieszkańców. Gdy o sprawie stało się głośniej, radni umożliwili zgłaszanie propozycji nazw na stronie internetowej magistratu.
27 lutego 2013 r., czyli kilka dni przed Narodowym Dniem Pamięci Żołnierzy Wyklętych, radni powiatu grójeckiego poparli pomysł, jednogłośnie podejmując uchwałę w tej sprawie.
19 kwietnia 2013 r. Społeczny Komitet Uczczenia Pamięci „Żołnierzy Wyklętych” w Grójcu, którego pracę koordynuje Marcin Dąbrowski, uczeń ZSP w Grójcu, zwrócił się do radnych z apelem:
Zwracamy się do Rady Miejskiej w Grójcu z prośbą o nadanie rondu w Grójcu imienia Żołnierzy Wyklętych, o uhonorowanie Grójecczan, którzy przeciwstawili się nazizmowi i komunizmowi!
Żołnierze podziemia niepodległościowego zapisali się w historii Grójca walką o wolność swojej małej Ojczyzny. Ci, którzy przeżyli komunistyczne katownie, zasłużyli się pracą i działalnością na rzecz lokalnej społeczności.
Niektórych grójeckich Żołnierzy Wyklętych Szanowni Radni znaliście lub znacie – kapitana Ryszarda „Cygana” Pietrasa, porucznika Tadeusza „Sławka” Pękackiego, kapitana Leona „Żbika” Komorowskiego czy Mariana „Sępa” Kołomańskiego. Śp. inżynier R. Pietras przez kilkadziesiąt lat był pracownikiem FSO w Grójcu. Zmarły w lutym porucznik Tadeuszu Pękacki to żołnierz Szarych Szeregów i AK, uczestnik Akcji „Burza”, po wojnie w szeregach Ruchu Oporu AK walczył z komunizmem, piłkarz KS Wicher Grójec, przez prawie siedemdziesiąt lat członek grójeckiej Ochotniczej Straży Pożarnej, odznaczony medalem za Zasługi Przeciwpożarowe dla Ziemi Grójeckiej. R. Pietras i T. Pękacki byli utytułowani przez Radę Miejską w Grójcu Tytułem i Honorowym Medalem za zasługi dla Miasta i Gminy Grójec. Leon „Żbik” Komorowski to wychowawca wielu pokoleń Grójecczan, zasłużony dla edukacji nauczyciel ZSZ w Grójcu. Oprócz ROAK na Grójecczyznie działała również Polska Szturmówka Chłopska założona przez Henryka Bąka. Uhonorowanie grójeckich Żołnierzy Wyklętych byłoby uczczeniem tych, którzy odeszli do wieczności i tych, którzy jeszcze żyją.
Żołnierze polskiego podziemia niepodległościowego za swoją walkę o wolność byli wyklęci przez komunistów i zbrodnicze struktury Urzędu Bezpieczeństwa. Przed grójeckimi radnymi stoi szansa na uhonorowanie Żołnierzy Wyklętych lub kolejne wyklęcie najdzielniejszych i najofiarniejszych członków lokalnej społeczności!
Warto podkreślić duże zaangażowanie mieszkańców Grójca, czyli Waszych Wyborców w nadania rondu imienia Żołnierzy Wyklętych. Akcja spotkała się z dużym poparciem, bardzo szybko udało się zebrać prawie 600 podpisów pod tą inicjatywą. Podanie o nadanie nazwy rondu Żołnierzy Wyklętych było pierwszą propozycją w sprawie nadania nazwy rondu, wpłynęło do Rady Miejskiej już dwa dni po wybudowaniu ronda i przez kilka miesięcy była jedyną propozycją nazwy.
Pod apelem podpisali się m.in. kpt. Leon „Żbik” Komorowski, żołnierz AK, uczestnik ataku na więzienie UB w Grójcu w 1945 r., historycy, wśród nich prof. Jan Żaryn, a także księża i publicyści.
Sesja w sprawie nadania nazwy grójeckiemu rondu odbędzie się 22 kwietnia 2013 r. o godz. 16 w ratuszu. Dodatkowe informacje można znaleźć na stronie internetowej inicjatywy facebook.com/KomitetGrojec.
Paweł Brojek
PODOBAŁ CI SIĘ ARTYKUŁ? WESPRZYJ NAS!
Pobierz bezpłatny program do rozliczania PIT-ów, który za Ciebie wypełni zeznanie podatkowe, a 1 % przekażesz automatycznie dla naszego wydawcy, Fundacji SOS - Obrony Poczętego Życia:
Działania Fundacji można także wesprzeć wpłacając pieniądze na konto: 32 1140 1010 0000 4777 8600 1001 lub skorzystać z szybkiej wpłaty przez internet >>
Źródło: prawy.pl