Pierwszy Międzynarodowy Kongres Chrystusa – Króla odbył się w Polsce
W dniach 25-29 czerwca 1937 roku w Poznaniu obył się Pierwszy Międzynarodowy Kongres Chrystusa - Króla. Jednocześnie był to XVII Zjazd Katolicki Diecezji Poznańskiej i Gnieźnieńskiej.
Materiały źródłowe z tej uroczystości zostały ponownie wydane nakładem wydawnictwa Antyk. Książka jest zbiorem licznych przemówień księży jak i osób świeckich wygłoszonych w ramach kongresu.
Inicjatorem Pierwszego Międzynarodowego Kongresu Chrystusa - Króla był kardynał August Hlond. Widząc potrzebę zorganizowania tego kongresu Ojciec Święty Pius XI, nie mogąc osobiście w nim uczestniczyć, postanowił ustanowić swojego Legata. Zaszczyt ten, a co za tym idzie sprawowanie świętych obrzędów w imieniu Ojca Świętego, przypadł kardynałowi Hlondowi.
Jak się dowiadujemy z przemówienia, Legata Papieskiego J. Em. Ks. Kardynała Prymasa Hlonda, na zebraniu inauguracyjnym: „Kongres jest pojęty zasadniczo jako studium i naukowa analiza bezbożnictwa i jego przyczyn. Oczekujemy od Zjazdu całej prawdy, choćby częściowo odczytanej choćby z błysków nienawiści odczytanej w oczach bezbożnych fanatyków”.
Dlaczego właśnie w Polsce narodził się pomysł a co za tym idzie dlaczego w naszym kraju była potrzeba jego przeprowadzenia? Na to pytanie odpowiedź odnajdujemy w referacie Bogumił Wesołowski pt. Odrodzenie katolicyzmu- odrodzeniem narodów, społeczeństw i państw. „Naród nasz od pierwszych form swojego rozwoju politycznego kąpał się w słońcu Kościoła, który go poparł swym wiekowym doświadczeniem, umocnił i zjednoczył, stając się prawdziwą piastunką Polski. Tylko ludzie nie rozumiejący duch dziejów naszego narodu mogą poddawać w wątpliwość tę oczywistą prawdę, będącą już nijako truizmem, że polskość i katolicyzm na przestrzeni naszej historii zrosły się w całość, której niepodobna rozdzielić. Jeśli wiec losy i przeznaczenie narodu naszego, kierowane nieomylnym palcem Bożym, wielkość Polski uzależniły od stopnia uzależnienia jej katolicyzmu, to dla narodu naszego jedna tylko droga stoi otworem: Polska ma warunki na to i dla dobra swego winna stać się wzorem nowoczesnego państwa katolickiego, ową, przystosowaną do czasów dzisiejszych „Civitas Dei”.
Jednym z wiodących tematów na kongresie było zagadnienie bezbożnictwa. I tak wśród tytułów referatów, można odnaleźć jakie np. jak: „Bezbożnictwo w Polsce” o. J. Urban T. J., „Moralne przyczyny bezbożnictwa” ks. prałat dr Franciszek Sawicki czy też „Metafizyka komunizmu a mądrość Chrystusowa” ks. prałat dr Al. Żychliński. Nie zabrakło także rozważań na temat Ducha Świętego czy też Miłosierdzia Bożego.
W kongresie wzięli udział przedstawiciele takich państw jak Niemcy, Francja, Szwajcaria, Luksemburg, Jugosławia, Szwecja, Szwajcaria, Włochy, Belgia, Węgry, Czechosłowacja.
W czasie kongresu specjalne przemówienia skierowano do: kobiet, mężczyzn, młodzieży i młodzieży żańskiej.
W ostatnim dniu kongresu w godzinach porannych została odprawiona Msza św. dla dzieci, następnie dla odprawiono Mszę św. pontyfikalną Legata Papieskiego na Placu Wolności. Pierwszy Międzynarodowy Kongres Chrystusa- Króla zakończyła wielka międzynarodowa manifestacja przed pomnikiem Serca Jezusowego pod hasłem: PAX CHRISTI IN REGNO CHRISTI. Uroczystości przyświecał śpiew pieśni Christus vincit. Zgromadzeni, po polsku, wysłuchali przemówienia prof. Czerniewskiego” Pokój Chrystusowy w Królestwie Chrystusowym”. Na zakończenie odmówiono, wspólnie, każdy w swoim języku, Credo. Po czym wybrzmiały pieśni „My chcemy Boga” i „Boże coś Polskę”.
Agata Bruchwald
fot. sxc.hu
Źródło: prawy.pl