Chrześcijanie zjednoczeni w sprawie działalności misyjnej

0
0
0
/

„Chrześcijanie w Świecie Multireligijnym: Rekomendacje Postępowania” - tak brzmi tytuł dokumentu, zawierającego zbiór zasad, którymi powinni kierować się chrześcijańscy misjonarze prowadzący swoją działalność na całym globie.

Jego treść została ustalona i zaakceptowana przez Światową Radę Kościołów. W tekście znajdują się zalecenia, przeznaczone dla misjonarzy i ewangelistów. Jego autorzy wzywają wszystkich chrześcijan chcących dzielić się Dobrą Nowiną o Królestwie Bożym, aby czynić to w odpowiedni sposób, oparty na poszanowaniu innych wyznań i dostosowywać swoje metody, do panujących w danym regionie warunków.

Poszukiwania osób chcących się nawrócić nie mogą opierać się na niewłaściwych metodach, jak oszustwo czy stosowanie środków przymusu, które mogą powodować cierpienia. Postępowanie takie, wprost jest nazwane „zdradą Ewangelii”. Dobry misjonarz powinien zachowywać się w sposób „uczciwy, kierowany miłością, współczuciem i pokorą oraz powinien być gotowy na przeciwstawienie się arogancji, lekceważeniu i szyderstwom mogącym go spotkać” - czytamy.

Autorzy dokumentu nie ukrywają, że jest on przeznaczony głównie dla misjonarzy działających w regionach zdominowanych przez wyznawców islamu, hinduizmu czy buddyzmu. Poruszany jest również fakt coraz częstszych napięć, między wyznawcami Chrystusa, a muzułmanami. Światowa Rada Kościołów przypomina, że w wielu islamskich krajach, zarówno za konwersję na inną religię, jak i również za próby nawracania, można zostać skazanym na karę śmierci. Dlatego pojawia się apel o interwencję rządów, w sprawie zapewnienia wszystkim ludziom na świecie prawa do wyznawania, propagowania i praktykowania dowolnego wyznania.

„Chrześcijanie w Świecie Multireligijnym: Rekomendacje Postępowania” jest pismem, którego treść zaakceptowali przedstawiciele zarówno protestanckich wspólnot, zrzeszonych w Światowej Radzie Kościołów, jak i współpracująca z nią Papieska Rada ds. Dialogu Międzyreligijnego. Hierarchowie zgodnie przyznają, że wspólne uzgodnienie jej treści jest wielkim sukcesem, będącym historycznym momentem w budowaniu jedności chrześcijan.

Opracował: Kuba Klimkowicz
na podstawie: Reuters, www.oikoumene.org
fot. sxc.hu
 

Źródło: prawy.pl

Sonda
Wczytywanie sondy...
Polecane
Wczytywanie komentarzy...
Przejdź na stronę główną