VI Dzień Dziękczynienia. Warszawa dała świadectwo wiary. ZDJĘCIA!

0
0
0
/

2 czerwca w Polsce upłynął pod znakiem dziękczynienia. VI Dniu Dziękczynienia przyświecała troska o rodzinę oraz modlitwa w intencji ojczyzny. Szczególnym patronem tegorocznych obchodów był św. Andrzej Bobola, którego 75. rocznicę kanonizacji w tym roku obchodzimy.

 

Św. Andrzej Bobola, patron Polski, był pierwszym Polakiem kanonizowanym po latach zaborów. W 1938 roku kiedy relikwie świętego dotarły z Rzymu do Warszawy, odbyła się uroczysta procesja ulicami miasta. Do tamtego wydarzenia nawiązywał VI Dzień Dziękczynienia.


O 8.00 z placu Piłsudskiego wyruszyła, w stronę Świątyni Opatrzności Bożej w Wilanowie, uroczysta procesja z relikwiami św. Andrzeja Boboli. Uczestniczyło w niej duchowieństwo i wspólnoty archidiecezji warszawskiej, rodziny z dziećmi, przedstawiciele różnych grup zawodowych, m.in. górników, hutników i górali oraz prezydenci miast papieskich. Procesji przewodniczył kard. Kazimierz Nycz, metropolita warszawski.


W 1938 roku w uroczystościach ku czci patrona Polski uczestniczył prezydent RP Ignacy Mościcki. Wymiernym znakiem czci oddanej św. Andrzejowie było złożenie na trumnie Krzyża Niepodległości z Mieczami, jako wotum odzyskanej niepodległości. W tym roku procesja zatrzymała się przy Pałacu Belwederskim, gdzie relikwie św. powitał prezydent Bronisław Komorowski.


Kard. Nycz przemawiając pod pomnikiem Józefa Piłsudskiego nawiązał do wydarzeń sprzed lat oraz do aktualnych.


- I tak, jak 75 lat temu ówczesny prezydent na rok przed wojną uczcił relikwie św. Boboli, tak dziś powtarzamy tamten historyczny gest, w innej, Bogu dzięki, rzeczywistości, ale to wstawiennictwo świętego zawsze jest potrzebne - mówił przy Belwederze kard. Nycz.


Metropolita warszawski stwierdził, że procesja z relikwiami patrona Polski ma wymiar patriotyczny, modlitwy za ojczyznę, której uczył nas św. Andrzej Bobola.

 

Zwracając się do idących za św. Andrzejem B. Komorowski powiedział: - Chcemy kolejny raz okazać wdzięczność tym, którzy swoim wysiłkiem, swoją ofiarą, pracą przyczynili się dwukrotnie do odzyskania niepodległości.


W odpowiedzi uczestnicy procesji spontanicznie przypomnieli prezydentowi, że domagają się TV Trwam na cyfrowym multipleksie. „Nie oddamy wam Telewizji Trwam” – zawołali.


Homilię w czasie uroczystej Mszy św. przed Świątynią Opatrzności Bożej wygłosił abp Gerhard Ludwig Muller, prefekt Kongregacji Nauki Wiary. Nawiązując do tematu rodziny hierarcha zaznaczył, że Bóg powołał człowieka do istnienia i chciał, by naturalnym środowiskiem jego wzrostu i rozwoju była właśnie rodzina. Podkreślił także, że w obecnych czasach trzeba bardzo bronić godności i świętości rodziny związku jednego mężczyzny z jedną kobietą, a zadanie to spoczywa na wszystkich wierzących: na ustanawiających prawa i tych, którzy świadectwem swego życia mogą ugruntowywać właściwe rozumienie wartości rodziny.


VI Dzień Dziękczynienia. ZDJĘCIA! >>


Po Mszy św. uczestnicy VI Dnia Dziękczynienia mogli zwiedzić Panteon Wielkich Polaków oraz teren budowy Świątyni Opatrzności Bożej.


tekst i fot.  Agata Bruchwald
 

Źródło: prawy.pl

Sonda
Wczytywanie sondy...
Polecane
Wczytywanie komentarzy...
Przejdź na stronę główną