Referendum w sprawie członkostwa Wielkiej Brytanii w Unii Europejskiej może prowadzić do rozpadu wspólnoty - ostrzegła szefowa szwedzkiej dyplomacji Margot Wallstrom.
W rozmowie z BBC stwierdziła, że jego skutkiem może być efekt domina żądań referendów i wniosków o preferencyjne warunki dla poszczególnych państw członkowskich.
- Skutki uboczne tego efektu będą niestety bardzo głęboko odczuwalne – powiedziała, dodając, że „niezależnie od wszystkiego będzie to złe”.
- Może to zarazić inne kraje członkowskie UE, które stwierdzą: „Cóż, jeżeli oni mogą odejść, może my również powinniśmy przeprowadzić referenda i może również powinniśmy wyjść ze wspólnoty” powiedziała na antenie BBC, dodając, iż mogą też stwierdzić, że skoro Brytyjczycy negocjowali i wynegocjowali specjalne traktowanie, to dlaczego nie oni.
Wallstrom wyraziła przy tym nadzieję, że Wielka Brytania pozostanie w Unii Europejskiej, podkreślając, iż jest ona dla Szwecji ważnym partnerem handlowym, natomiast w samym tym kraju mieszka 90 tys. Szwedów.
Dwa dni wcześniej pojawiły się głosy, że Brexit może doprowadzić do rozpadu już nie tylko Unii Europejskiej, ale samej Wielkiej Brytanii.
Taki pogląd wyraziło kilku brytyjskich polityków. Sir John Major i Tony Blair ostrzegli podczas kampanii prowadzonej w Irlandii Północnej, że opuszczenie przez Wielką Brytanię struktur unijnych „zagrozi jedności” tego kraju.
Obydwaj politycy zasugerowali, że głosowanie za opuszczeniem UE otworzy ponownie sprawę niepodległości Szkocji i „narazi na szwank” przyszłość Irlandii Północnej poprzez zagrożenie jej stabilności, które to stwierdzenie spotkało się z oburzeniem minister stanu Theresy Villiers. Wskazywała ona, że stabilizacja, o jakiej mowa, została oparta o solidne fundamenty, natomiast twierdzenie inaczej jest „wysoce nieodpowiedzialne”. Oburzenia nie kryła również pierwsza minister Irlandii Północnej, Arlene Forster, stwierdzając, iż wspomniane stwierdzenie jest „raczej smutne”.
Referendum w Wielkiej Brytanii zaplanowano na 23 czerwca. Z sondażu przeprowadzonego na zlecenie gazety „The Independent”, a opublikowanego w piątek wynika, że zwolennicy opuszczenia UE przez Wielką Brytanię mają 10 proc. przewagi.
Fot. wikimedia.commons