Z zagranicy

W Somalii pół miliona dzieci zagrożonych jest śmiercią głodową

Wydaje się, że światowa opinia publiczna i wspólnota międzynarodowa poddały się i porzuciły Somalię na łaskę losu – tymi słowami, rzecznik prasowy Watykanu ks. Federico Lombardi, podsumował brak zainteresowania świata wobec klęski humanitarnej.

 

Somalia od dłuższego czasu zmaga się z niespotykaną suszą.

Ks. Federico Lombardi krytyczne spostrzeżenia przedstawił w cotygodniowym felietonie. Ostatni, z tego cyklu artykuł, jezuita zatytułował „Nie zapominajmy o Somalii”.

Setki tysięcy Somalijczyków ucieka za granicę w poszukiwaniu schronienia, wody i jedzenia. Obecnie w krajach tzw. Wschodniego Rogu Afryki co najmniej 10 mln ludzi potrzebuje natychmiastowej pomocy żywnościowej.

„Głód i pragnienie popychają niezliczone rzesze ludzi do rozpaczliwego poszukiwania pomocy, także ucieczki do sąsiednich krajów, gdzie do obozów uchodźców napływa dwa tysiące osób dziennie – napisał ks. Lombardi.

W dalszej części tekstu rzecznik Watykanu relacjonuje: „Mówi się o wyczerpujących pieszych wędrówkach ludzi zagrożonych napadami rozbójników i o dzieciach atakowanych przez stada szakali.

Przez ostatnie 20 lat kraj pozbawiony jest przywódcy, u jego wybrzeży szerzy się piractwo. Wielu pracowników humanitarnych musiało zrezygnować z działalności z powodu wymierzonej w nich przemocy i prób zastraszania” – zauważa ks. Lombardi.

„Nie zapominajmy o Somalii” jest jednocześnie pytaniem skierowanym do każdego z nas – czy też próbujemy zamknąć oczy na dokonującą się tragedię? Jak również przypomnieniem światu o osobach zamordowanych w Somalii za to, że trwali przy cierpiącym narodzie. Jednak liczba wszystkich ofiar integryzmu, nienawiści politycznej i plemiennej jest trudna do policzenia.

Dane UNICEF są alarmujące: śmiercią głodową zagrożonych jest pół miliona dzieci. Z powodu suszy padają zwierzęta, a lokalne władze, zamiast nieść pomoc, windują ceny i pozwalają na spekulacje żywnością.

Na obecną sytuację w Somalii nie pozostaje głuchy Watykan. Z polecenia Ojca Świętego Papieska Rada „Cor Unum”, popularnie zwana watykańską Caritas, przekazała do tego dotkniętego suszą kraju 50 tyś. euro. Pieniądze zostały przekazane na ręce wikariusza apostolskiego w Mogadiszu bp. Giorgio Bertina.

W pomoc dla Somalii aktywnie włączyła się Caritas Internationalis. Specjalne zbiórki funduszy prowadzi też Caritas Polska.                                                    

Agata Bruchwald
Na podstawie: http://www.radiovaticana.org/
 

Jeżeli podobają Ci się materiały publicystów portalu Prawy.pl wesprzyj budowę Europejskiego Centrum Pomocy Rodzinie im. św. Jana Pawła II poprzez dokonanie wpłaty na konto Fundacji SOS Obrony Poczętego Życia: 32 1140 1010 0000 4777 8600 1001. Pomóż leczyć ciężko chore dzieci.

WSZYSTKIE PRAWA DO TEKSTU ZASTRZEŻONE. Możesz udostępniać tekst w serwisach społecznościowych, ale zabronione jest kopiowanie tekstu w części lub całości przez inne redakcje i serwisy internetowe bez zgody redakcji pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

6 komentarzy

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Najpopularniejsze

Góra