Z kraju

Czy prokurator zajmie się TVP za antypolski serial NASZE MATKI, NASI OJCOWIE?

Zawiadomienia o możliwości popełnienia przestępstwa przez władze Telewizji Polskiej w związku z emisją filmu "Nasze matki, nasi ojcowie" w reż. Philippa Kadelbacha wpłynęło do prokuratora generalnego Andrzeja Seremeta. Emisję niemieckiej produkcji w TVP 1 zaplanowano na 17, 18 i 19 czerwca.

 

Zawiadomienie o możliwości popełnienia przestępstwa zgłosili Prezes Okręgu Pomorskiego Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej, Jerzy Grzywacz, Prezes Okręgu Pomorskiego Związku Żołnierzy Narodowych Sił Zbrojnych, Anna Kołakowska oraz poseł PiS Andrzej Jaworski.

W zawiadomieniu nakreślono jeden z kontrowersyjnych wątków produkcji: „W filmie przedstawiono m.in. losy Viktora, który ucieka z transportu do Auschwitz i przyłącza się do oddziału AK. Bohater, pomimo wykazanej wielokrotnie odwagi w walce z Niemcami, zostaje usunięty z oddziału, gdy wychodzi na jaw, że jest Żydem. Wcześniej partyzanci z AK zatrzymują po walce niemiecki pociąg, lecz gdy okazuje się, że przewożeni są nim Żydzi z obozu koncentracyjnego, zostawiają wagony zamknięte, wydając więźniów na pastwę Niemców”.

Autorzy zawiadomienia o możliwości popełnienia przestępstwa zauważają, że „w filmie posłużono się krzywdzącymi i kłamliwymi opisami w obrazie historycznym Polski i żołnierzy Armii Krajowej, treść i forma przedstawionych w nim wątków polskich nie ma nic wspólnego z prawdą historyczną”.
 

„Przedstawiciele Reduty Dobrego Imienia o niemieckim serialu „Nasze matki, nasi ojcowie” piszą w liście otwartym do prezesa TVP, że jest w sposób całkiem jednoznaczny i wprost kłamliwy, i obelżywy dla nas i naszej Ojczyzny, a w szczególności wobec naszych Bohaterów – Żołnierzy Armii Krajowej” – akcentują sygnatariusze zawiadomienia.

„W związku z powyższym zawiadamiamy o możliwości popełnienia przestępstwa przez władze Telewizji Polskiej. Jako zasadne uważamy podejrzenie pomocnictwa w popełnieniu przestępstwa polegającego na publicznym pomówieniu / zniesławieniu / oskarżeniu setek tysięcy zmarłych i żyjących członków AK oraz w konsekwencji milionów Polaków. Prawo do dobrego imienia i do godności zapisane jest w Konstytucji i w KK” – zaznaczyli Grzywacz, Kołakowska oraz Jaworski w zawiadomieniu do prokuratora generalnego Andrzeja Seremeta.

Agata Bruchwald
fot. materiały prasowe filmu

Jeżeli podobają Ci się materiały publicystów portalu Prawy.pl wesprzyj budowę Europejskiego Centrum Pomocy Rodzinie im. św. Jana Pawła II poprzez dokonanie wpłaty na konto Fundacji SOS Obrony Poczętego Życia: 32 1140 1010 0000 4777 8600 1001. Pomóż leczyć ciężko chore dzieci.

WSZYSTKIE PRAWA DO TEKSTU ZASTRZEŻONE. Możesz udostępniać tekst w serwisach społecznościowych, ale zabronione jest kopiowanie tekstu w części lub całości przez inne redakcje i serwisy internetowe bez zgody redakcji pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

16 komentarzy

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Najpopularniejsze

Góra