Nakładem wydawnictwa Biały Kruk ukazała się 400-stronicowa praca profesora Andrzeja Nowaka „Historia i Polityka". Jest to jedna z tych publikacji, które są niezbędne dla czytelników zainteresowanych losem Polski.
Dziś narracja historyczna stanowi narzędzie w globalnej polityce. Polacy, by nie zostać ofiarami wrogich Polsce i Polkom narracji historycznych, muszą dbać o prawdę historyczna, upowszechniać wiedzę o faktach, zadbać, by oddano sprawiedliwość zasługom Polski i Polaków na arenie międzynarodowej.
Sytuacja w Polsce jest tym bardziej dramatyczna, że przez ostatnie dekady po transformacji ustrojowej ton polityce historycznej państwa polskiego nadawały siły wrogie Polsce i Polakom, realizujące interesy zewnętrzne (wrogie Polsce i Polakom). Rządzący Polską kształtowali Polaków w pedagogice wstydu z bycia Polakami, z historii Polski, z Polski i Polaków.
Na kartach swojej pracy profesor Andrzej Nowak opisał: antypolską narrację historyczną w PRL i w III RP (środowisk rządzących odwołujących się do etosu „Gazety Wyborczej" i opozycyjnych środowisk prawicy), antypolską politykę Rosji na przestrzeni wieków (od caratu, przez komunistów, do Putina), szerzącą nihilizm publicystykę w mediach III RP, szkodliwe działania polityków III RP, role poetów anty- i propolskich w kształtowaniu tożsamości Polaków, zasługi Kościoła katolickiego dla ducha narodowego.
Jednym z najbardziej interesujących tekstów profesora Andrzeja Nowaka jest tekst o myśli politycznej Romana Dmowskiego, który (wbrew powszechnej opinii wśród ówczesnych polskich inteligentów o potrzebie odrodzenia Polski w granicach pierwszej Rzeczpospolitej) „uznawał, że Małorusini (Ukraińcy), Białorusini czy Litwini nie chcą odbudowywać Rzeczpospolitej – i przestrzegał, że próby wmawiania im takiego programu skończą się smutnym rozczarowaniem)". Roman Dmowski chciał odrodzić Polskę tylko w granicach ziem zamieszkiwanych przez ludność rdzennie Polską.
Dmowski wielokrotnie w swych tekstach i wypowiedziach podkreślał wyższość cywilizacyjną Polski nad Rosją. Nie można więc uznawać jego orientacji politycznej za orientację prorosyjską. Polska piastowska Romana Dmowskiego była wyrazem przekonania twórcy narodowej demokracji o przynależności Polski do zachodniej cywilizacji, o potrzebie zachodniego kierunku polskiej polityki. Roman Dmowski uważał, że zbliżenie Polski ze wschodem owocuje zdziczeniem cywilizacyjnym Polaków.
W kolejnych tekstach opublikowanych w tomie „Historia i polityka" profesor Andrzej Nowak przybliżył czytelnikom: zasługi Henryka Sienkiewicza dla kształtowania tożsamości Polaków, historię Targowicy, walki Polaków o Polskę w czasie II wojny światowej, zagadnienia pamięci historycznej Polaków, zbrodnie zaborcy rosyjskiego na Polakach (ponad 100.000 zamordowanych przez Rosjan Polaków za działalność patriotyczną, ponad 80.000 zesłanych na Sybir, 300.000 Polaków pozbawionych zostało szlachectwa i możliwości edukacji,dziesiątki tysięcy deportowanych w głąb Rosji, natomiast z 200.000 wcielonych do armii rosyjskiej Polaków od 1832 do 1873 zginęło 180.000 a tylko 20.000 wróciło do Polski).
Na kartach pracy profesora Andrzeja Nowaka znalazły się też teksty dotyczące polskiej tradycji insurekcyjnej, wpływu Jana Pawła II na polską tożsamość narodową, idei Polski jagiellońskiej, czy ekonomicznych przyczynach transformacji ustrojowej.