Z kraju

Czerwińsk nad Wisłą – piękny, niedoceniany, bliski zakątek Polski

czerwinsk5Miedzy Płońskiem a Warszawą (50 km od centrum stolicy i godzinę jazdy samochodem), nad brzegiem Wisły leży Czerwińsk nad Wisłą. Miejscowość malutka, ale za to z wspaniałymi zabytkami. Jedna z tysięcy polskich miejscowości pięknych, bliskich, ale zdecydowanie zapomnianych i nieznanych większości Polaków.

Od XII wieku w Czerwińsku nad Wisłą rezydowali w klasztorze kanonicy regularni. Zakon znajdował się już wówczas pod opieką papieża Hadriana IV. Miejscowość była ważnym punktem na szlaku handlowym między Pomorzem a Mazowszem, oraz punktem oporu przeciwko agresji Prusów, Jaćwingów i Litwinów. To właśnie w Czerwińsku nad Wisłą w 1410 król Jagiełło zdążając na czele wojsk Polskich na bitwę pod Grunwaldem spotkał wojska litewskie.

W 1419 roku w Czerwińsku toczyły się „rokowania z posłami króla Eryka Pomorskiego”. W 1422 Jagiełło wydał w Czerwińsku kolejne przywileje dla szlachty, które były fundamentem rozwoju polskiej demokracji szlacheckiej.

Prawa miejskie najpierw zyskała w XIV wieku część biskupia miejscowości, a w XVI wieku część klasztorna. W 1647 za cudowny uznany został znajdujący się w klasztorze obraz Matki Boskiej Czerwińskiej. Przez lata miasto niszczyły pożary i powodzie. Zagładą dla Czerwińska był potop szwedzki, kiedy to z 1500 domów ocalało 40. Po rozbiorach Rzeczpospolitej Czerwińsk stał się częścią zaboru pruskiego, potem Księstwa Warszawskiego, po upadku Napoleona – zaboru rosyjskiego.

Najważniejszym zabytkiem Czerwińska nad Wisłą jest istniejący już w XII wieku klasztor i romański kościół Najświętszej Marii Panny. Budynki na przestrzeni wieków były wielokrotnie przebudowywane, a w XX wieku

restaurowane. Bogate zdobienia kościoła powstałe na przestrzeni wieków są skarbnicą zabytków historii sztuki i motywów z nauczania Kościoła.

czerwinsk czerwinsk1  czerwinsk3 czerwinsk4  czerwinsk6 czerwinsk2

Fot. Jan Bodakowski

Jeżeli podobają Ci się materiały publicystów portalu Prawy.pl wesprzyj budowę Europejskiego Centrum Pomocy Rodzinie im. św. Jana Pawła II poprzez dokonanie wpłaty na konto Fundacji SOS Obrony Poczętego Życia: 32 1140 1010 0000 4777 8600 1001. Pomóż leczyć ciężko chore dzieci.

WSZYSTKIE PRAWA DO TEKSTU ZASTRZEŻONE. Możesz udostępniać tekst w serwisach społecznościowych, ale zabronione jest kopiowanie tekstu w części lub całości przez inne redakcje i serwisy internetowe bez zgody redakcji pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

15 komentarzy

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Najpopularniejsze

Góra