Reaguj, ale wybiórczo!

0
0
0
/

Trwa Kampania Rzecznika Praw Dziecka „Reaguj na przemoc wobec dzieci. Masz prawo”. Kilkanaście dni temu Katolickie Stowarzyszenie Dziennikarzy zareagowało. Napisało list otwarty do Marka Michalaka, ten sprawę przemilczał.

 

Po tzw. paradzie równości jaka 15 czerwca przeszła ulicami Warszawy Stowarzyszenie Dziennikarzy Katolickich napisało list otwarty do rzecznika praw dziecka z apelem by w przypadku kolejnych tego typu imprez zadbał by miały na nie wstęp jedynie osoby pełnoletnie.


Reakcja wiązała się z tym, iż na warszawską paradę równości przyszli rodzice z małymi dziećmi. Najmłodsi, niczym w czasie rodzinnego pikniku, biegali wśród dorosłych – machając przy tym tęczowymi flagami. Natomiast osoby, reprezentanci środowisk, dla których praw domagano się na ulicach Warszawy przyszli ubrani w niekonwencjonalny sposób.


Katolickie Stowarzyszenie Dziennikarzy, zareagowało – zupełnie jak brzmi hasło kampanii – ponieważ taki widoki u kilkuletnich dzieci mógł wywołać szok. Tłumacząc swoje stanowisko KSD zauważyło, że dzieci widzą świat takim jakim jest, a nie w taki sposób w jaki kreują go wybrane środowiska.


Sprawą zainteresowało się Polskie Radio, Program Trzeci. Rzecznik praw dziecka powiedział reporterom z radia, że nie ustosunkuje się do listu otwartego. Tak też i zrobił. Sprawę przemilczał.


Obecnie trwa Kampania Rzecznika Praw Dziecka „Reaguj na przemoc wobec dzieci. Masz prawo”. Urzędnik, ramach akcji, na stronie internetowej jakreagowac.pl informuje:

 

„Po pierwsze reaguj bez agresji – inaczej możesz zaognić sytuację. Obniż zdenerwowanie zaczynając miłą rozmowę. Nie osądzaj z góry, bo ktoś przestanie słuchać. Najlepiej zaoferuj pomoc lub użyj przykładowej historii (tzw. z życia, z morałem). Daj do zrozumienia, że bicie/zaniedbanie szkodzi dziecku. Poleć książkę/daj ulotkę o wychowaniu bez przemocy. Możesz też podzielić się własnym doświadczeniem”.


Z kampanii wynika, że powinniśmy reagować na przemoc fizyczną stosowaną wobec dzieci. Dlaczego równocześnie mamy być bierni kiedy dorośli skazują dzieci na widoki, które mogą wywołać u nich szok psychicznie? Na tzw. paradzie równości wiele osób eksponowało, poprzez strój, swoją seksualność czy też panowie przyszli ubrani jak panie. Takie widoki u małych dzieci mogą wywołać nieprzewidziane skutki.


Rzecznik praw dziecka tę reakcję zbagatelizował. Po czym sam zaczął wzywać „Reaguj na przemoc wobec dzieci. Masz prawo”. Pytanie tylko dlaczego nie na zawsze… a jedynie wybiórczo?


tekst i fot. Agata Bruchwald

Źródło: prawy.pl

Sonda
Wczytywanie sondy...
Polecane
Wczytywanie komentarzy...
Przejdź na stronę główną