Kultura i historia

70. rocznica ludobójstwa na Wołyniu. PROGRAM OBCHODÓW!

11 lipca 2013 r. mija 70. rocznica ludobójstwa na Wołyniu. W czasie tzw. "Krwawej Niedzieli" i tuż po niej oddziały Ukraińskiej Powstańczej Armii razem z ukraińskim chłopstwem zamordowały w bestialski sposób kilkadziesiąt tysięcy Polaków. W całym kraju trwają uroczystości upamiętniające okrutną zbrodnię dokonaną na Kresach II Rzeczpospolitej.

 

 

WARSZAWA

10 lipca, godz. 12.00 – Odsłonięcie tablicy poświęconej Zygmuntowi Janowi Rumlowi na fasadzie Pałacu Rembielińskiego przy Al. Ujazdowskich 6a, (siedzibą Związku Kombatantów RP i Byłych Więźniów Politycznych).

***

10 lipca, godz. 17:00 – Krakowskie Przedmieście 64 w Warszawie, przed siedzibą Stowarzyszenia „Wspólnota Polska” – Premiera wystawy plenerowej pt. „Wołyń 1943. Wołają z grobów, których nie ma”

***

10 lipca, godz.17.30 – Przystanek Historia – Centrum Edukacyjne IPN im. Janusza Kurtyki, Warszawa, ul. Marszałkowska 21/25

Centrum Edukacyjne IPN Przystanek Historia zaprasza na otwarcie wystawy „Polacy – Ukraińcy 1943–1945. »Antypolska akcja« OUN i UPA Bandery. Rzeź wołyńsko-galicyjska w dokumentach ukraińskich”.

Wystawa została przygotowana przez Oddział IPN w Lublinie. Koncepcję i scenariusz opracował Mariusz Zajączkowski. Bazę źródłową stanowią niemal wyłącznie dokumenty ukraińskie. Dokumenty potwierdzają sprawczą rolę OUN-B w masowych mordach ludności polskiej na Wołyniu.

11 lipca – główne uroczystości ogólnopolskie

12:00 Msza św. w kościele pod wezwaniem św. Aleksandra na Pl. Trzech Krzyży w Warszawie.

13:30 Marsz Pamięci z Pl. Trzech Krzyży, ul. Nowym Światem, ul. Krakowskim Przedmieściem do Domu Polonii.

14:30 Złożenie kwiatów pod tablicą pamiątkową umieszczoną na Domu Polonii ul. Krakowskie Przedmieście 64, przemówienia okolicznościowe, zaprezentowanie stowarzyszeń kresowych, zaproszenie do udziału w imprezach towarzyszących.

16:00 Koncert Pamięci – prezentacja multimedialna Ewy Siemaszko oraz oratorium "Kres Kresów…" Krzesimira Dębskiego. Tłem dla wykonania dzieła muzycznego będzie inscenizacja stworzona z przedwojennych fotografii Polaków, którzy w 1943 roku zostali pomordowani na Wołyniu i w Małopolsce Wschodniej.

***

12 – 14 lipca – XXXIV Zjazd Okręgu Wołyńskiego AK w Akademii Obrony Narodowej.

BIAŁYSTOK

11 lipca 2013 r. pracownicy Oddziałowego Biura Edukacji Publicznej IPN w Białymstoku wygłoszą wykłady z okazji 70. rocznicy Zbrodni Wołyńskiej.

O godz. 16.45 w sali Białostockiej Spółdzielni Mieszkaniowej (ul. św. Rocha 11/1) wykład wygłosi Paweł Kalisz, zaś o godz. 18.45 w kościele pw. Wniebowzięcia NMP w Siemiatyczach (ul. 3 Maja 2) o Zbrodni Wołyńskiej opowie Andrzej Muczyński.

Wstęp na oba wykłady wolny.

CHEŁM

14 lipca, g. 11.00  – uroczystości rocznicowe pod Pomnikiem Wołyńskina na Skwerze 27 Wołyńskiej Dywizji AK przy ul. Marsz. J. Piłsudskiego – msza św. polowa pod przewodnictwem bp. Artura Mizińskiego z Lublina oraz Apel Poległych i okolicznościowe przemówienia.

Organizator: Stowarzyszenie Pamięć i Nadzieja w Chełmie.

CZERWONAK k. Poznania

12 lipca, godz. 12.00 – złożenie wieńców pod Pomnikiem Gloria Orlikom Kresowych Stanic na prywatnym terenie mgr. inż. Zbigniewa Maurycego Kowalskiego.

DZIERŻONIÓW

14 lipca, g. 10.30 – Msza św. w kościele Matki Bożej na os. Różane, a następnie przemarsz na Rondo Kresowian, gdzie zostanie poświęcony pomnik ku czci pomordowanych przez UPA.

ESSEN

11 lipca, godz. 18.00 – w kościele św. Klemensa przy Hirtsieferstr. 13 odbędzie się msza św. w intencji Ofiar Wołyńskich.

13 lipca, godz. 18.00 – Klub Gazety Polskiej w Essen organizuje Polski Wieczór w Essen poświęcony Tragedii Polaków na Wołyniu. Gośćmi tego wieczoru będą państwo Anna i Andrzej Kołakowscy z wykładem i poezją dotyczącą tamtych tragicznych wydarzeń. Odbędzie się także pokaz filmu dokumentalnego pt. "Wołyń w pożodze". Serwis specjalny: www.polacywessen.de

GDAŃSK

11 lipca, g. 18.00 – Akwen (budynek "Solidarności") przy Wałach Piastowskich – wykład Piotra Szybarczyka oraz Marsz Pamięci pod pomnik Wołynian.

GŁUBCZYCE

10 lipca, godz. 16.00 – Msza św. w kościele pw. NMP, a następnie uroczystość przy Kamieniu Pamięci Pomordowanych Polaków na cmentarzu komunalnym przy ul. Wrocławskiej w Głubczycach

Zarząd oddziału Towarzystwa Miłośników Lwowa i Kresów Południowo – Wschodnich w Głubczycach oraz Kapelan Kresowian ks. Adam Szubka uprzejmie zawiadamiają i zapraszają na uroczystość związaną z 70. rocznicą „Rzezi Wołyńskiej” – wydarzeń związanych z ludobójstwem ludności polskiej i innych narodowości na Kresach Wschodnich II Rzeczypospolitej w czasie II wojny światowej przez nacjonalistów ukraińskich. Serdecznie prosimy o udział w uroczystościach.

Prezes TMLiKPW Edward Wołoszyn, Kapelan Kresowian ks. Adam Szubka

INOWROCŁAW

14 lipca, godz. 10:00 – msza św. w intencji ofiar ludobójstwa w kościele garnizonowym przy ul. Narutowicza

KĘDZIERZYN- KOŹLE

13 lipca, godz.10.00 – msza św. za pomordowanych w kościele św. Zygmunta oraz przemarsz ulicami miasta.

KIELCE

11 lipca

godz. 18.00 – Msza św. w Katedrze
godz. 19.00 – przemarsz pocztów sztandarowych oraz zakończenie uroczystości na Cmentarzu Partyzanckim

KOŁODNO na Wołyniu

14 lipca, godz. 16.00 (czasu miejscowego) – uroczystości ku czci pomordowanych

KOSZALIN

16 lipca, godz. 18:00

W ramach upamiętnienia 70 rocznicy ludobójstwa na Wołyniu, Ruch Narodowy Koszalin, wraz ze stowarzyszeniem Civitas Christiana Koszalin, zaprasza na wykład prof. Czesława Partacza pt. "Rzeź Wołyńska 1943 r." Wykład odbędzie się w lokalu Civitas Christiana Koszalin przy ulicy Zwycięstwa 135A 16 lipca o godzinie 18.

KRAKÓW

10 lipca

g. 11.00 – Muzeum Armii Krajowej przy ul. Wita Stwosza

Samorząd Województwa Małopolskiego, Muzeum Armii Krajowej im. Generała Emila Fieldorfa „Nila”, Instytut Pamięci Narodowej Oddział w Krakowie mają zaszczyt zaprosić na otwarcie wystawy pt. RZEŹ WOŁYŃSKA oraz konferencję naukową ZAGŁADA LUDNOŚCI WSCHODNICH WOJEWÓDZTW II RP W LATACH II WOJNY ŚWIATOWEJ DOKONANA PRZEZ UKRAIŃSKICH NACJONALISTÓW – w 70. rocznicę KRWAWEJ NIEDZIELI WOŁYŃSKIEJ, które odbędą się w siedzibie Muzeum Armii Krajowej w Krakowie, przy ul. Wita Stwosza 12 w środę, 10 lipca 2013 roku o godzinie 11.

W programie konferencji:

Otwarcie konferencji – Dyrektor Muzeum AK

Prowadzenie konferencji – prof. dr hab. Grzegorz Mazur (UJ) i dr Piotr Wierzbicki (Muzeum AK)

Dr Marek Lasota (IPN) – Małopolska wobec Polaków na Wschodzie

Ks. Prof. dr hab. Józef Marecki (UPJPII, IPN Kraków) – Geneza i bezpośrednie przyczyny ludobójstwa Polaków przez nacjonalistów ukraińskich na Wołyniu i w Małopolsce Wschodniej

Prof. dr hab. Andrzej Zięba (UJ) – Czy Wołyń 1943 musiał się zdarzyć?

Prof. UŚ dr hab. Zygmunt Woźniczka – Rzeź na Wołyniu na tle ludobójstw na ziemiach II Rzeczypospolitej w czasie II wojny światowej

Ks. Tadeusz Isakowicz-Zaleski, Kustosz Pamięci Narodowej – Męczeństwo Kościoła rzymsko-katolickiego w czasach ludobójstwa na Kresach 1939-1945.

Dr Lucyna Kulińska (Adiunkt WH AGH w Krakowie) – Badania nad rozmiarami strat polskich wynikłych z ludobójczej akcji nacjonalistów ukraińskich w latach II wojny światowej.

Red. Tadeusz Płużański – Reminiscencje Rzezi Wołyńskiej

Dr Piotr Wierzbicki (Muzeum AK) – Rzeź Wołyńska na wystawie czasowej i ekspozycji stałej Muzeum Armii Krajowej

Dyskusja

O godzinie 17.30 w Katedrze na Wawelu zostanie odprawiona Msza Św. w intencji Ofiar ludobójstwa na Kresach Południowo-Wschodnich RP, celebrowana przez Biskupa – delegata J. Em. Ks. Stanisława Kard. Dziwisza.

– Marsz Pamięci i uroczystości pod Krzyżem Katyńskim.

Organizator: Klubu "Gazety Polskiej" w Krakowie i Nowej Hucie oraz organizacje patriotyczne i niepodległościowe.

***

10 lipca o godz. 17:30 w Archikatedrze Wawelskiej odprawiona zostanie Msza Święta w intencji śp. Pary Prezydenckiej – Lecha i Marii Kaczyńskich oraz Wszystkich Ofiar Tragedii Smoleńskiej. Mszę Świętą zamówił Krakowski Klub Gazety Polskiej im. Janusza Kurtyki.

Drugą intencją (tę wspomaga Krakowski Klub Gazety Polskiej w Nowej Hucie) tej uroczystej Mszy Świętej, odprawianej przez Biskupa Krakowskiego, będzie upamiętnienie 70-lecia tragedii ludobójstwa popełnionego przez Ukraińców na Polakach Wołynia i Kresów Polskich w wigilię Krwawej Niedzieli 11 lipca 1943 roku – „Za ofiary ludobójstwa dokonanego przez UPA na Polakach i obywatelach polskich innych narodowości na Kresach Wschodnich Drugiej Rzeczypospolitej”.

Po Mszy Świętej odbędzie się przejście – w Obu Intencjach – z Archikatedry Wawelskiej pod Krzyż Narodowej Pamięci (Krzyż Katyński). Tam z kolei nastąpi złożenie wiązanek kwiatów, zapalenie białych i czerwonych zniczy oraz modlitwa i rozważania poświęcone pamięci Polskich Ofiar Obu Tragedii. Przy Krzyżu przemówi ksiądz Tadeusz Isakowicz-Zaleski, niezłomny krzewiciel prawdy.

Prosimy o zabranie flag narodowych.

Organizator: Kluby "Gazety Polskiej" w Krakowie i Nowej Hucie oraz organizacje patriotyczne i niepodległościowe.

KROSNO

11 lipca, godz. 18.30 – Kościół Ojców Kapucynów – Msza św. w intencji Ofiar Zbrodni Wołyńskiej. Organizator: Prawo i Sprawiedliwość

LEŻAJSK

9 lipca, godz. 17.00, Sala Konferencyjna Muzeum Ziemi Leżajskiej

W związku z 70. rocznicą Rzezi Wołyńskiej z 1943 roku, Muzeum Ziemi Leżajskiej , Instytut Pamięci Narodowej w Rzeszowie i Klub Towarzystwa Miłośników Lwowa i Kresów Południowo – Wschodnich w Leżajsku zapraszają na wykład i projekcję filmu „Kryptonim – Pożoga- . Dramat na Wołyniu ( 1939 – 1945 )".

Wstęp bezpłatny

LUBAŃ ŚLĄSKI

11 lipca, godz. 12.00 – dzwony i syreny oraz składanie wieńców pod pomnikiem Orląt Lwowskich, a następnie msza św. w kościele św. trójcy za pomordowanych przez UPA. O g. 16.00 wykład i częśc artystyczna.

ŁÓDŹ

Kuria Metropolitalna w Łodzi zaprasza na Mszę świętą sprawowaną z okazji tej rocznicy w czwartek 11 lipca br. o godz. 12.00, w łódzkiej Bazylice Archikatedralnej. Uroczystości będzie przewodniczył ksiądz biskup Ireneusz Pękalski.

ŁUCK (Ukraina)

14 lipca, g. 10.00 (czasu polskiego) Katedra – msza św. za pomordowanych przez UPA. Główny celebrans – nuncjusz papieski w Kijowie, kazanie – abp. Mieczysław Mokrzycki – uwaga!: msza św. będzie transmitowana przez TVP Polonia.

LUBIN

12 lipca, g. 17.00 – msza św. w kościele Serca Jezusowego za pomordowanych przez UPA i poświęcenie pomnika ku czci Ofiar Ludobójstwa w pobliżu "Dębu Papieskiego" (pomiedzy Ratuszem a Galerią). Koncert na Wzgórzy Zamkowym.

MALBORK

11 lipca

godz. 17.00 – złożenie kwiatów pod tablicą upamiętniającą plebiscyt (Ratusz)

godz. 17.30 – złożenie kwiatów pod tablicą upamiętniającą przybycie pierwszych repatriantów z Wołynia (Dworzec)

godz. 18.00- Msza św. w intencji ofiar UPA (kościół MBNP). Po niej koncert Andrzeja Kołakowskiego

NIEMODLIN

11 lipca, g. 11.00 – msza św. za ofiary ludobójstwa i uroczystości pod pomnikiem na pl. Obrońców Przebraża.

NOWY SĄCZ

13 lipca
godz. 17.00 – msza św. w Bazylice Św. Malgorzaty w intencji dusz pomordowanych na Wołyniu
godz. 18.00 – spotkanie na Placu 3 Maja
godz. 18.30 – wykład dr Lucyny Kulińskiej na temat Ludobójstwa Polaków na Wołyniu

POZNAŃ

12 lipca, godz. 17.00 – kościół ojców dominikanów – msza św. za pomordowanych przez UPA. Po mszy św. odsłonięcie tablicy upamiętniającej ofiary mordów.

PRZEMYŚL

11 lipca

godz. 12.00 – Sygnał syren ku czci ofiar mordów wołyńskich; symboliczne złożenie kwiatów i zapalenie zniczy na Rondzie ofiar Wołynia i Grobie Wołyńskim

14 lipca

godz. 10.00 – katedra rzymskokatolicka – msza św. za Kresowian pomordowanych przez UPA – przewodnictwo i kazanie: abp. Józef Michalik. Bezpośrednio po Mszy przemarsz uczestników na Cmentarz Wojskowy

godz. 11.45 – Patriotyczna uroczystość przy Grobie Wołyńskim na Cmentarzu Wojskowym; hymn narodowy, przemówienia okolicznościowe, Apel Pamięci, salwa honorowa, złożenie kwiatów

16 lipca

Środowisko Przemyskich Kresowian serdecznie zapraszają do „Piwnicy Artystycznej pod Niedźwiadkiem” (Rynek 1) na projekcję filmu pt. „Było sobie miasteczko” oraz okolicznościowy wieczór poetycko – muzyczny. Poczty sztandarowe prosimy o przybycie przed główne wejście do katedry o godz. 9.45. Dodatkowo dla osób, które nie będą mogły uczestniczyć w marszu po Mszy św., będzie podstawiony autobus MZK przy ul. Grodzkiej

RADOM

14 lipca, godz. 12.00 – msza św. za pomordowanych w kościele garnizonowym przy pl. Konstytucji 3 Maja

RADYMNO k. Przemyśla

20 lipca – rekonstrukcja napadu sotni UPA na polską wioskę.

RZESZÓW

11 lipca, godz. 18.00

Instytut Pamięci Narodowej Oddział w Rzeszowie zaprasza na pokaz filmu dokumentalnego „Kryptonim »Pożoga«. Dramat wołyński (1939–1945)”, zrealizowanego przez Wincentego Ronisza. Pokaz, który odbędzie się 11 lipca 2013 r. w budynku rzeszowskiego oddziału IPN (ul. Szopena 23), poprzedzony zostanie wykładem historyka Artura Brożyniaka. Rozpoczęcie – godz. 18.00.

Po projekcji zapraszamy na odbywający się w Rzeszowie Marsz Pamięci Ofiar Ludobójstwa na Kresach. Marsz wyruszy spod pomnika Armii Krajowej o godz. 20.30. Patronat nad Marszem objęły: Instytut Pamięci Narodowej Oddział w Rzeszowie, Federacja Organizacji Kresowych, NSZZ „Solidarność” Region Rzeszowski oraz Klub Historyczny ppłk. Łukasza Cieplińskiego.

SANOK

11 lipca, godz. 18.00 – w kościele Przemienienia Pańskiego Msza Św. w intencji ofiar ludobójstwa popełnionego przez ukraińskich nacjonalistów z OUN i UPA na Kresach oraz w Bieszczadach i na Ziemi Sanockiej w latach 1939 -1947.

SĘPOLNO KRAJEŃSKIE

14 lipca, g. 17.00 – msza św. za pomordowanych przez UPA.

SOPOT

10 lipca, godz.19.00 – Kościół p.w. św. Andrzeja Boboli (ul. Powstańców Warszawy 15, vis a vis Grand Hotelu)

Koncert Pamięci Męczeństwa Kresowian w związku z przypadającą rocznicą Krwawej Niedzieli 11 lipca 1943 r. Wykonane zostaną utwory polskich kompozytorów, a słowa refleksji obejmą tragedię Wołynia oraz największe miejsce kaźni na Litwie – Ponary. Wystąpią Anna Sawicka – wiolonczela i Anna Bachleda – wielka harfa koncertowa. Wstęp Wolny.

SZCZECIN

11 lipca, godz. 19.00 – "Nie o zemstę, lecz o pamięć wołają ofiary" – Marsz Pamięci ludobójstwa na Wołyniu i Kresach Południowo-Wschodnich

Porozumienie Środowisk Patriotycznych w Szczecinie pamięta o ludobójstwie na Wołyniu i Kresach Południowo – Wschodnich. Z tej okazji odbędzie się: Marsz Pamięci ludobójstwa na Wołyniu i Kresach Południowo – Wschodnich 1943. Marsz ten będzie miał charakter zadumy i pamięci o ofiarach. Przejdzie z Placu Grunwaldzkiego na Cmentarz Centralny, gdzie m.in. odczytany zostanie Apel Pamięci. W czasie Marszu chcemy ponieść znicze (prosimy o zaopatrzenie się w nie), symbol pamięci o cierpieniach Polaków w owych dniach na Kresach Wschodnich II RP.
Prosimy o jak najliczniejszy udział w wydarzeniu kombatantów Armii Krajowej.

TYCHY

11 lipca, godz. 16.00 – Solidarni 2010 i Klub Gazety Polskiej w Tychach zapraszają na Marsz Pamięci, który o godz. 16:00. wyruszy spod Pomnika Smoleńskiego przy Kościele Św. Krzysztofa i dotrze na Wartogłowiec. Modlitwę będzie prowadził ks. prałat Franciszek Resiak, emerytowany proboszcz parafii i nasz duchowy opiekun.

WARKA

13 lipca, g. 18.00 – kościół przy ul. Franciszkańskiej – msza św. za pomordowanych przez UPA.

WOŁÓW

11 lipca, godz. 17.00 – msza św. za pomordowanych Polaków w kościele św. Wawrzyńca, poświęcenie tablicy i wykład o ludobójstwie

WROCŁAW

14 lipca

12:00 Msza Święta w intencji pomordowanych na Kresach przez bandy UPA
Kościół garnizonowy pw. św.Elżbiety

17:00- 19:00 Civitas Christiana ul. Kuźnicza 11/13
„W 70. rocznicę Krwawej Niedzieli”. Świadectwa, historia, dyskusja.
Spotkanie z: dr Lucyną Kulińską, ks. Tadeuszem Isakowiczem-Zaleskim i Stanisławem Srokowskim

20:00- 22:00 Wrocław Rynek (Plac Gołębi) koło budynku BZWBK
Publicznie odczytywanie kilkuset nazwisk Polaków zamordowanych z rąk UPA wraz z nazwami miejscowości napadniętmi przez ukraińskie bandy OUN-UPA i nazistów z SS-Galizien

Organizatorzy: Inicjatywa Historyczna
Partner: Odra-Nimen, Civitas Christiana

WYSOKA k. Gorzowa Wielkopolskiego

13 lipca, godz. 15.00 – msza św. kościele św. Mikołaja za pomordowanych mieszkańców wsi Ludwikówka w powiecie Dubno na Wołyniu. Po nabożeństwie zjazd byłych mieszkańców Ludwikówki i ich potomków z okazji 70. rocznicy pacyfikacji wsi dokonanej przez Niemców i Ukraińców.

ZGIERZ

W dniu 17 lipca 2013 r. (środa) o godz. 14.00 staraniem Muzeum Miasta Zgierza, Klubu Historycznego im. gen. Stefana Roweckiego „Grota” w Zgierzu oraz Oddziału Instytutu Pamięci Narodowej w Łodzi odbędzie się spotkanie poświęcone 70. rocznicy zbrodni ukraińskich nacjonalistów na Polakach na Wołyniu.

Temat Zbrodni Wołyńskiej przybliży Grzegorz Nawrot, pracownik Oddziałowego Biura Edukacji Publicznej IPN w Łodzi. Następnie zaprezentowane zostaną materiały edukacyjne IPN pt. „Kto tego nie widział, nigdy nie uwierzy…” Zbrodnia Wołyńska. Historia i pamięć. Kolejną część spotkania stanowić będzie pokaz filmu Wołyń w pożodze w reż. Adama Sikorskiego (TVP oraz IPN, 2007 r., 25 min.) i prezentacja opracowanego przez Rafała Pękałę zapisu relacji świadków, opowiadających o tragicznych losach Polaków na Kresach Południowo-Wschodnich Rzeczypospolitej: Anny Szumskiej (Borki na Wołyniu), Jana Michalewskiego (Hucisko Brodzkie w Tarnopolskiem), Zygmunta Jana Borcza (Rakowiec w Lwowskiem).

Spotkanie ma charakter otwarty. Z uwagi na wstrząsające relacje świadków oraz drastyczne materiały archiwalne skierowane jest do osób, które ukończyły 14 rok życia.

Wszystkich zainteresowanych zapraszamy do Muzeum Miasta Zgierza przy ul. gen. J. H. Dąbrowskiego 21.

Opr. Paweł Brojek

Na zdjęciu: Rodzina zamordowana w Chobułtowie

Jeżeli podobają Ci się materiały publicystów portalu Prawy.pl wesprzyj budowę Europejskiego Centrum Pomocy Rodzinie im. św. Jana Pawła II poprzez dokonanie wpłaty na konto Fundacji SOS Obrony Poczętego Życia: 32 1140 1010 0000 4777 8600 1001. Pomóż leczyć ciężko chore dzieci.

WSZYSTKIE PRAWA DO TEKSTU ZASTRZEŻONE. Możesz udostępniać tekst w serwisach społecznościowych, ale zabronione jest kopiowanie tekstu w części lub całości przez inne redakcje i serwisy internetowe bez zgody redakcji pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

150 komentarzy

150 Komentarzy

  1. vintage vector artwork

    27 grudnia 2017 at 08:53

    Keep working ,fantastic job!

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Najpopularniejsze

Góra