Kultura i historia

Wołyń we krwi 1943

Z okazji 70. rocznicy zagłady Polaków na Wołyniu, wydawnictwo AA opublikowało książkę Joanny Wieliczki-Szarkowowej „Wołyń we krwi 1943”. Książka przybliża czytelnikom historię ludobójstwa dokonanego przez ukraińskich nacjonalistów na Polakach od lutego 1943 do lutego 1944 r. W ciągu tego zbrukanego krwią niewinnych ofiar roku, na Wołyniu życie straciło 60.000 Polaków, a w Małopolsce Wschodniej kolejne 70.000.

 

11 lipca 1943 r. na polskie miejscowości uderzyły formacje ukraińskich nazistów. Mordowali oni polskie kobiety, dzieci i starców, w domach i kościołach. Zbrodnie ukraińskich nazistów porażają do dziś swoim okrucieństwem.

„Wołyń we krwi 1943” to jedna z tych ważnych książek, które przywracają Polakom pamięć o ich martyrologii. Pamięć która jest nieustannie zakłamywana, niszczona, grabiona, przez wrogie Polsce i Polakom ośrodki. Pamięć o pomordowanych rodakach, polskiej przelanej krwi, o tym że Polska jest tam gdzie ziemia została uświęcona krwią polskich męczenników.

Książka Joanny Wieliczki-Szarkowej „Wołyń we krwi 1943” wszechstronnie i przystępnie przybliża czytelnikom wiedzę o zagładzie Polaków, sprawcach zbrodni, przebiegu zbrodni, zacieraniu śladów zbrodni. Opis zbrodni jest poprzedzony historycznym i etnograficznym rysem ziemi wołyńskiej, opisem wydarzeń poprzedzających zbrodnie, korzeni ukraińskiego nazizmu. Autorka czytelnikom przybliża polską misję cywilizacyjną jaka miała miejsce w dwudziestoleciu międzywojennym – misję dla której przeszkodą była działalność komunistów i ukraińskich nacjonalistów.

Tematyce samej zbrodni poświęcone jest dalsze 75% książki. Autorka opisuje w swej pracy typowe i największe eksterminacje dokonane przez ukraińskich nazistów i bezbronność polskich cywili. Pracę kończą rozdziały o walkach 27. Wołyńskiej Dywizji Piechoty AK i zbrodniach ukraińskich nazistów w Małopolsce Wschodniej.

Zdaniem Ewy Siemaszko, autorki prekursorskiej i monumentalnej pracy o zbrodni wołyńskiej, „książka p. Joanny Wieliczki-Szarkowej to publikacja przeznaczona dla szerokiego kręgu czytelników”, książka „napisana językiem przystępnym”. „Fakty historyczne autorka osadza (…) w szerszym tle, pokazuje związki Wołynia i Wołyniaków z innymi dzielnicami Polski”. Autorka, nie epatując szczegółami, przybliża czytelnikom „potworność zbrodni i tragizm sytuacji”. „Lektura tej książki z pewnością daje właściwe i wystarczające dla przeciętnego czytelnika wyobrażenie o zbrodniczości OUN-UPA i dokonanym przez te organizacje ludobójstwie kresowych Polaków”. Dodatkowo publikacje ilustrują wstrząsające fotografie zwłok ofiar mordów, i współczesnych miejsc w których miały miejsce zbrodnie.

Jan Bodakowski

Jeżeli podobają Ci się materiały publicystów portalu Prawy.pl wesprzyj budowę Europejskiego Centrum Pomocy Rodzinie im. św. Jana Pawła II poprzez dokonanie wpłaty na konto Fundacji SOS Obrony Poczętego Życia: 32 1140 1010 0000 4777 8600 1001. Pomóż leczyć ciężko chore dzieci.

WSZYSTKIE PRAWA DO TEKSTU ZASTRZEŻONE. Możesz udostępniać tekst w serwisach społecznościowych, ale zabronione jest kopiowanie tekstu w części lub całości przez inne redakcje i serwisy internetowe bez zgody redakcji pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Kliknij, aby dodać komentarz

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Najpopularniejsze

Góra