Relikwie bł. Jana Pawła II na ŚDM

0
0
0
/

Wyróżniającą cechą tegorocznych Światowych Dni Młodzieży jest fakt, że odbywają się w roku beatyfikacji inicjatora spotkań. „Wraca on na Światowe Dni Młodzieży jako błogosławiony patron i orędownik młodych” - powiedział przewodniczący Papieskiej Rady ds. Świeckich ks. bp Stanisław Ryłko.

Bp Ryłko przekazał także, że na powitanie młodych pielgrzymów w Madrycie kard. Stanisław Dziwisz obiecał specjalny dar, który przywiezie osobiście: relikwie Błogosławionego.

Przygotowania do ŚDM w Madrycie trwają również w Rzymie. Troska o młodzież stoi w centrum papieskiej intencji modlitewnej na rozpoczęty miesiąc. Ojciec Święty Benedykt XVI, dla którego będą to już trzecie Światowe Dni Młodzieży, prosił wiernych, aby w sierpniu modlili się o to, „aby Światowy Dzień Młodzieży, który odbywa się w Madrycie, był dla wszystkich młodych ludzi na świecie zachętą do tego, by swe życie złączyli i budowali z Chrystusem”- mówił Ojciec Święty.

Z kolei bp Stanisław Ryłko odpowiedzialny z ramienia Stolicy Apostolskiej za organizację Światowych Dni Młodzieży przypomniał inną zasadniczą kwestię, o tym iż Europejczycy potrzebują odkrycia swych chrześcijańskich korzeni, aby nie utracić własnej tożsamości.

Tym samym bp Ryłko skupił się się na przesłaniu madryckiego spotkania: „Temat ŚDM w Madrycie «Zakorzenieni i zbudowani na Chrystusie, mocni w wierze», jest dzisiaj niezmiernie aktualny – podkreślił przewodniczący Papieskiej Rady ds. Świeckich. - Mówi on o korzeniach, o budowaniu, o fundamencie... Każe postawić sobie pytanie: jak buduję dom własnego życia? Współczesny świat przeżywa dzisiaj głęboki kryzys. Szerzący się relatywizm rodzi pustkę w dziedzinie wartości, sensu, prawdy... Brak trwałych i pewnych punktów odniesienia - wszystko jest płynne... Benedykt XVI zapewnia młodych: nie ma nic ważniejszego i nic piękniejszego jak spotkać w życiu Chrystusa i z nim się zaprzyjaźnić! A kto przyjmie Chrystusa nie traci nic, a zyskuje wszystko...”.

XXVI Światowe Dni Młodzieży to kwestia bardzo istotna nie tylko dla bezpośrednich organizatorów spotkania. Ks. Federico Lombardi SJ zbliżającemu się spotkaniu poświęcił swój cotygodniowy radiowy felieton. Rzecznik watykański, opierając się na wypowiedzi gospodarza najbliższych Światowych Dni Młodzieży, kard. Antonio Maríi Rouco Vareli, przedstawił analizę uczestników spotkań zainicjowanych przez bł. Jana Pawła II w 1984 roku. Już za parę dni w Madrycie spotkają się trzy pokolenia - brzmi konkluzja.

Biskup Madrytu sklasyfikował trzy pokolenia, które obejmują ŚDM. Pierwsza grupa, najstarsi uczestnicy, to pokolenie lat końca lat 60. ubiegłego wieku, pamiętają jeszcze pierwsze spotkanie młodych w Santiago de Composteli. Drugie pokolenie reprezentują ci, którzy wzrastali na początku lat 90., kiedy – jak stwierdził – „upadała żelazna kurtyna, a nowe zadania stojące przed młodymi tego okresu ukazywał Jan Paweł II”. Najmłodszych uczestników madryckiego spotkania z Papieżem kard. Rouco Varela nazwał „pokoleniem epoki cyfrowej, Internetu i portali społecznościowych”.

Ks. Federico Lombardi nawiązując do klasyfikacji dodał, że „Oczywiście, że jest to pewne uproszczenie, ale prawdą jest, że sytuacja na świecie zmienia się bardzo szybko – stwierdził włoskie jezuita. – Pierwszymi, którzy to rozumieją i dostosowują do tych przeobrażeń swoją mentalność i zachowanie, są właśnie ludzie młodzi. Udajemy się zatem do Madrytu wraz z Ojcem Świętym ze świadomością, że musimy stawić czoła nowemu wyzwaniu, jakim jest głoszenie Chrystusa właśnie temu pokoleniu. Na kontynentach geograficznych, ale i tych wirtualnych. Zadanie to jest tak wielkie, że może budzić lęk, ale – jak głosi hasło Światowych Dni Młodzieży – jeśli jesteśmy „zakorzenieni i zbudowani na Chrystusie”, a zatem „mocni w wierze”, możemy z ufnością iść naprzód. Wiele pokoleń młodych właśnie w ten sposób nauczyło się budować z nadzieją i radością swoją przyszłość. Także i to pokolenie może tak uczynić” – przyznał watykański rzecznik.

Najbliższe XXVI Światowe Dni Młodzieży odbędą się w Madrycie od 16 do 21 sierpnia.

Agata Bruchwald
na podstawie radiovaticana.org

 

Źródło: prawy.pl

Najnowsze
Sonda
Wczytywanie sondy...
Polecane
Wczytywanie komentarzy...
Przejdź na stronę główną