Wniebowzięcie Najświętszej Maryi Panny. 100 tys. pątników. ZDJĘCIA!
15 sierpnia to dzień kiedy czcimy Wniebowzięcie Najświętszej Maryi Panny. Uroczystość ta obrazuje niezwykłą maryjności naszego narodu oraz przypomina o szalenie wielkiej popularności pieszych pielgrzymek na Jasną Górę.
Odpust Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w duchowej stolicy Polski na Jasnej Górze to czas tzw. szczytu pielgrzymkowego. Przed tron Królowej Polski przybywają pielgrzymi indywidualnie, w pielgrzymkach autokarowych oraz pieszych. Według szacunkowych danych w tym roku w pieszych pielgrzymkach na dzień 15 sierpnia do duchowej stolicy Polski przybędzie ok. 100 tys. pątników.
- Jasna Góra jest gotowa na przyjęcie tysięcy pielgrzymów. Gotowość wyraża się przede wszystkim w obecności kapłanów, którzy służą w konfesjonale i rozdzielają komunię świętą - zapewnia o. Sebastian Matecki.
Zakonnicy i zaproszeni księża służą w jasnogórskich konfesjonałach od godz. 6.00 do 21.00. Bramy sanktuarium otwarte są od świtu do późnej nocy, a w czasie gdy przed Cudownym Obrazem trwa czuwanie, w ogóle nie są zamykane. Do dyspozycji pielgrzymów są wszystkie punkty informacyjne, gastronomiczne oraz muzea.
Dogmat o Wniebowzięciu Matki Bożej formalnie został ogłoszony stosunkowo niedawno bo zaledwie 63 lata temu. Papież Pius XII 1 listopada 1950 r. w konstytucji apostolskiej „Munificentissimus Deus” napisał:
"...powagą Pana naszego Jezusa Chrystusa, świętych Apostołów Piotra i Pawła i Naszą, ogłaszamy, orzekamy i określamy jako dogmat objawiony przez Boga: że Niepokalana Matka Boga, Maryja zawsze Dziewica, po zakończeniu ziemskiego życia z duszą i ciałem została wzięta do chwały niebieskiej" (Breviarium fidei VI, 105).
Kult Maryi Wniebowziętej od wieków w Kościele był bardzo żywy i zdecydowanie wyróżniał się wśród wielu innych. Przez lata wystawiono tysiące świątyń pod wezwaniem Matki Bożej Wniebowziętej. Dotychczas powstało 8 zakonów pod tym wezwaniem: 1 męski (asumpcjoniści - Augustianie od Wniebowzięcia) i 7 żeńskich.
W ikonografii scena Wniebowzięcia Maryi należy do bardzo często przedstawianych (dla przykładu: Fra Angelico - w kilku obrazach, Taddeo di Bartolo, Ottaviano Nelli, Giotto, Pinturicchio, C. Bellini, Raffael, Tycjan, Tintoretto, Tiepolo, Perugino, Procaccini, Filippino Lippi, Veronese, Murillo, Velasquez, Konrad von Goest; rzeźbiarze: Liberale da Verona, L. della Robbia, Michał Pacher, Wit Stwosz). Pod opiekę Maryi Wniebowziętej oddał Węgry król św. Stefan, a Francję - król Ludwik XIII (powtórzył to także Ludwik XV).
W polskiej (i nie tylko) tradycji dzisiejsze święto zwane jest również świętem Matki Bożej Zielnej. Na pamiątkę podania głoszącego, że Apostołowie zamiast ciała Maryi znaleźli kwiaty, poświęca się kwiaty, zioła i kłosy zbóż. Lud wierzy, że zioła poświęcone w tym dniu za pośrednictwem Maryi otrzymują moc leczniczą i chronią od chorób i zarazy. Rolnicy tego dnia dziękują Bogu za plony ziemi i ziarno, które zebrali z pól.
Dla tysięcy pielgrzymów z Polski oraz z innych krajów świata 15 sierpnia to dzień nawiedzenia sanktuarium Matki Bożej na Jasnej Górze. Od kilkunastu dnia przed jasnogórski szczyt przybywają piesze pielgrzymki z diecezji oddalonych nawet o setki kilometrów od Częstochowy.
Na zdjęciach XXI Elbląska Pielgrzymka Piesza na Jasną Górę (517 km). W tym roku 742 pątnikom (26 kapłanów, 23 kleryków i 19 sióstr zakonnych na czele z kierownikiem ks. Waldemarem Maliszewskim) z diecezji elbląskiej towarzyszyło hasło: „Uwierz w Boga, On wierzy w ciebie”. Pielgrzymi na szlaku spędzili 16 dni (27. 07 – 11. 08).
tekst i fot. Agata Bruchwald
Źródło: ekai.pl, brewiarz.pl
Źródło: prawy.pl