Z zagranicy

NOP wspiera czeskich nacjonalistów przeciw przestępczości Cyganów

W sobotę ponad tysiąc czeskich nacjonalistów demonstrowało w ośmiu miastach republiki przeciw terrorowi kryminalnemu wśród części Cyganów. Pokojowy przebieg miały demonstracje w siedmiu miastach: Brnie, Czeskich Budziejowicach, Pilznie, Varnsdorfie, Jiczinie i Duchcowie.

 

Jak doniósł portal Wyborcza.pl zamieszkami protest zakończył się w Ostrawie. Nacjonaliści nie poszli wyznaczoną trasą przemarszu, tylko skierowali się wprost do dzielnicy zamieszkałej przez Cyganów. Policja by nie dopuścić do ataku sześciuset nacjonalistów na Cyganów, ruszyła na niechętnych Cyganom demonstrantów. W czasie walk zostało rannych 21 policjantów. Uszkodzonych zostało też 12 samochodów policyjnych. Policja zatrzymała 62 demonstrantów. Byli oni w posiadaniu maczet i kijów bejsbolowych. Demonstrantów, często aktywistów Robotniczej Partii Społecznej Sprawiedliwości, w Ostrawie wsparła delegacja Narodowego Odrodzenia Polski ze Śląska.

Portal Autonom.pl zwrócił uwagę, że uczestnikami demonstracji byli mieszkańcy dzielnic sąsiadujących z cygańskimi osiedlami. Kibice i nacjonaliści protestowali przeciw bezczynności państwa wobec terroru kryminalnego wśród części Cyganów i bezkarności kryminalistów cygańskiego pochodzenia. Antycygańskie demonstracje były największymi protestami w Republice Czeskiej od transformacji ustrojowej w 1989 roku.

Cygańska mniejszość etniczna liczy w Czechach ponad 200.000 w 10,5 milionowy kraju. Na Węgrzech w mniej niż 10 milionowej populacji Cyganie liczą do 700.000. Krytykowani są nie tylko przez Jobbik, ale i przez Fidesz.

Jan Bodakowski
fot. nacjonalista.pl

Jeżeli podobają Ci się materiały publicystów portalu Prawy.pl wesprzyj budowę Europejskiego Centrum Pomocy Rodzinie im. św. Jana Pawła II poprzez dokonanie wpłaty na konto Fundacji SOS Obrony Poczętego Życia: 32 1140 1010 0000 4777 8600 1001. Pomóż leczyć ciężko chore dzieci.

WSZYSTKIE PRAWA DO TEKSTU ZASTRZEŻONE. Możesz udostępniać tekst w serwisach społecznościowych, ale zabronione jest kopiowanie tekstu w części lub całości przez inne redakcje i serwisy internetowe bez zgody redakcji pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

7 komentarzy

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Najpopularniejsze

Góra