Kim są warszawscy liderzy Ruchu Narodowego
11 września, Centrum Edukacyjne Powiśle zorganizowało spotkanie pod hasłem: Idealizm i realizm - młodzi w polityce z młodymi warszawskimi liderami Ruchu Narodowego. Gośćmi byli Jan Sapijaszko z Obozu Narodowo-Radykalnego, Łukasz Walczak z Młodzieży Wszechpolskiej i Daniel Witowski z Ruchu Wolności.
Młodzi aktywiści Ruchu Narodowego opowiedzieli zebranym o swojej drodze politycznej. 23-letni Łukasz Walczak z MW zaktywizował się politycznie w 2008 r., gdy był kibicem w Bydgoszczy. W 2009 r. jako student przyłączył się do MW. Po roku został prezesem warszawskiej Młodzieży Wszechpolskiej, w której działa 50 młodych osób wspieranych przez kolejnych 50 seniorów MW.
23-letni Daniel Witowski z Ruchu Wolności zainteresowanie polityką wyniósł z domu rodzinnego. Współpracował politycznie z Januszem Korwin-Mikke, czego dziś się wstydzi. Obecnie działa w dynamicznie rozwijającym się RW i ceni Romana Rybarskiego.
Najciekawsza była historia Jana Sapijaszko z ONR. Jego droga do ONR rozpoczęła się namiętnym związkiem z atrakcyjną lewaczką. Jej poglądy polityczne wymusiły na nim autoidentyfikację. Różnice polityczne rozbiły romans. Sapijaszko pewnego 11 listopada spotkał na ulicach Warszawy marsz ONR i od tego dnia maszeruje w jego szeregach.
Prelegenci zaprezentowali wizje polityczne swoich organizacji. Przedstawiciel MW stwierdził, że ruch narodowy nie może zamykać w się w dogmatyzmie. Ma w zależności od sytuacji korzystać albo z pomysłów prawicy albo lewicy. Przedstawiciel ONR chciałby kontynuować idealizm żołnierzy wyklętych wywodzących się z przedwojennego ONR. A działacz RW przeprowadzić dekomunizację instytucji i kultury, oświecać ogłupiane społeczeństwo.
Jan Sapijaszko z ONR przybliżył zebranym swoją aktywność w Grupie Rekonstrukcji Historii NSZ i przy organizacji marszu powstania warszawskiego. Docenił żołnierzy z 1944 r., ale potępił dowódców za zbrodniczą decyzję o wybuchu powstania.
Łukasz Walczak zwrócił uwagę na szkodliwość socjalizmu niszczącego dzisiejszą III RP. Działacz MW opowiedział o działalności edukacyjnej, socjalnej i międzynarodowej MW. Stwierdził, że MW jest dla niego drugą rodziną, i największą radość czerpie z spotkań w środowisku wszechpolaków.
Odpowiadając na pytanie o stosunek organizacji do demokracji i gospodarki Jan Sapijaszko stwierdził, że część działaczy ONR odrzuca demokrację i opowiada się za modelem wzorów przedwojennego RNR Falanga. Sam osobiście opowiada się natomiast za modelem ONR ABC. Odrzuca jednak demokrację i opowiadając się systemem hierarchicznym.
Daniel Witowski stwierdził, że działacze Ruchu Wolności nie maja jeszcze zdania czy chcą być organizacja demokratyczną czy hierarchiczną. W tej części spotkania opowiedział się za systemem prezydenckim lub kanclerskim, ale nie mieszanym.
Natomiast Łukasz Walczak z MW opowiedział się za pośrednim systemem politycznym między demokracją a autorytaryzmem, systemem prezydenckim, modelem pośrednim między liberalizmem a socjalizmem.
tekst i fot. Jan Bodakowski
Źródło: prawy.pl