Środki społecznego przekazu muszą być właściwie używane

0
0
0
/

„Chrześcijanin, korzystający z mediów w sposób właściwy, to człowiek odważnie unikający kompromisów ze złem” - napisał w Liście na Niedzielę Środków Społecznego Przekazu abp Józef Michalik, Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski.


W Polsce Niedziela Środków Społecznego Przekazu obchodzona jest w trzecią niedzielę września. Dzień ten jak zauważa w Liście metropolita przemyski „przypomina o roztropnym poruszaniu się w świecie środków społecznego przekazu”.


„Dziś jest to o tyle pilniejsze, że wszyscy ludzie na całym świecie ulegają poważnym wpływom mediów, czerpiąc informacje niemal wyłącznie z radia, telewizji i Internetu. Gwałtownie przyspieszył rozwój technologiczny, co umożliwiło wielu społeczeństwom i jednostkom dołączenie do światowego obiegu informacji i łatwiejszy dostęp do wiedzy. Wszyscy mają dostęp do debaty publicznej, której nie krępują już zakazy ani podziały społeczne i do której praktycznie może się włączyć każdy” – napisał Przewodniczący KEP.
 

Jak zauważa abp Michalik środki społecznego przekazu mogą przyczynić się do rozwoju człowieka jednak musi być zachowany jeden zasadniczy warunek.


„Muszą być właściwie używane” – czytamy w Liście. „Co to znaczy? Jak napisał Papież w tegorocznym Orędziu do dziennikarzy, między nadawcą i odbiorcą, czyli między rozmówcami, muszą istnieć szczerość, szacunek i odpowie¬dzialność. Tylko wówczas więzi społeczne mają szansę się wzmacniać, wymiana informacji może stać się prawdziwą komunikacją, kontakty mogą dojrzewać do przyjaźni. Relacje te mogą ułatwić tworzenie wspólnoty. Kiedy brakuje autentyczności i prawdy, wiadomość szybko staje się manipulacją lub propagandą, a wirtualne relacje okazują się sztuczne i frustrujące”.
 

Metropolita przemyski w dalszej części Listu tłumaczy, że „chrześcijanin, korzystający z mediów w sposób właściwy, to człowiek odważnie unikający kompromisów ze złem, często perfidnie ukrytym w atrakcyjnych i rozrywkowych produkcjach. To jednoznaczny świadek Chrystusa, mądrze i krytycznie podchodzący do oferty medialnej oraz radykalnie odrzucający takie programy i tych nadawców, którzy występują przeciwko Bogu i moralności”.


Przewodniczący KEP przypomniał również, że Kościół chętnie korzysta z środków społecznego przekazu.


„Kościół od początku swego istnienia chętnie korzysta z każdego środka społecznego przekazu, promuje prasę, radio, telewizję czy Internet, co pozwala docierać do osób i wspólnot z Dobrą Nowiną.


Środki te zmieniały się przez wieki, lecz celowość ich używania pozostaje zawsze ta sama: mają pomagać w ewangelizacji. Od czasów II Soboru Watykańskiego Kościół w swoim nauczaniu nieustannie przypomina nie tyle o możliwości, ale wręcz o obowiązku używania mediów w duszpasterstwie” – napisał metropolita przemyski.

 

Abp Józef Michalik posługę dziennikarzy i publicystów katolickich powierzył Matce Najświętszej i Świętym Patronom. „Niech wiernie służą prawdzie, niech będą wiarygodnymi świadkami Chrystusa na medialnym areopagu” – zaapelował metropolita przemyski.


tekst i fot. Agata Bruchwald
Źródło: jmichalik.episkopat.pl

Źródło: prawy.pl

Sonda
Wczytywanie sondy...
Polecane
Wczytywanie komentarzy...
Przejdź na stronę główną