Franciszek: Celem działania lekarskiego jest zawsze obrona i promowanie życia
Ojciec Święty Franciszek spotkał się z uczestnikami 10. konferencji Międzynarodowej Federacji Stowarzyszeń Lekarzy Katolickich. Papież zaapelował do przebywających w Rzymie lekarzy o odważne dawanie świadectwa „Ewangelii życia”.
- Paradoksalną sytuację widać w tym, że podczas gdy przyznaje się nowe prawa osoby, nieraz rzekome prawa, nie zawsze chroni się życie jako zasadniczą wartość i podstawowe prawo każdego człowieka – powiedział Ojciec Święty do katolickich lekarzy.
Zwracając się do uczestników konferencji Franciszek przypomniał jaki jest najważniejszy cel pracy lekarza.
- Ostatecznym celem działania lekarskiego jest zawsze obrona i promowanie życia. W tym kontrowersyjnym kontekście Kościół apeluje do sumień wszystkich pracowników i wolontariuszy służby zdrowia, a zwłaszcza do was ginekologów, powołanych do współpracy w rodzeniu się nowego życia ludzkiego - podkreślił Papież.
- Wasze szczególne powołanie i misja wymagają studiów, sumienia i poczucia człowieczeństwa - kontynuował Ojciec Święty. - Pomagając przy porodzie, jesteście jakby "współ-matkami". Rozpowszechniona mentalność użyteczności, "kultura wyrzucania na śmietnik", która zniewala dziś tak wiele serc i umysłów, ma bardzo wysoką cenę: domaga się eliminowania istot ludzkich, przede wszystkim słabszych fizycznie czy socjalnie. Nasza odpowiedź to zdecydowane i bez wahań "tak" dla życia - wskazał Franciszek.
W wygłoszonym przemówieniu Franciszek przytoczył słowa deklaracji o aborcji, wydanej w 1974 r. przez Kongregację Nauki Wiary: „Pierwszym prawem osoby ludzkiej jest prawo do życia. Ma ona wprawdzie i inne dobra, z których pewne są cenniejsze, niemniej jednak prawo do życia jest podstawą i warunkiem pozostałych praw”. Papież zauważył, że osoba ma większą wartość niż rzeczy, tymczasem dziś często ludzkie życie ceni się najmniej.
- Dlatego - tłumaczył Ojciec Święty - zwracanie uwagi na ludzkie życie w jego całości stało się w ostatnich czasach prawdziwym priorytetem Magisterium Kościoła. Szczególnie zwracanie uwagi na życie najbardziej bezbronne, a więc niepełnosprawne, chore, nienarodzone, życie dziecka czy starca, które jest najbardziej bezbronne. W kruchej ludzkiej istocie każdy z nas ma rozpoznać oblicze Pana, który w swym ludzkim ciele doświadczył obojętności i samotności, na jakie często skazujemy najuboższych czy to w krajach na drodze rozwoju, czy też w społeczeństwach zamożnych - powiedział.
- Każde dziecko nienarodzone, a skazane niesprawiedliwie na aborcję, ma oblicze Jezusa Chrystusa, który jeszcze przed narodzeniem i zaraz po nim zaznał odrzucenia przez świat - dodał Papież.
Odbywająca się w Rzymie 10. konferencja Międzynarodowa Federacji Stowarzyszeń Lekarzy Katolickich trwa od 18 do 22 września.
Agata Bruchwald
Źródło: pl.radiovaticana.va
Źródło: prawy.pl