Przemysław Warmiński – narodowiec, sportowiec, publicysta
26 września 1939 r. w obronie Warszawy poległ Przemysław Warmiński, z wykształcenia prawnik, działacz akademicki i narodowy związany z OWP a następnie ONR, zdobywca tytułu mistrza Polski w grze w tenisa oraz w hokeju.
Przemysław Warmiński przyszedł na świat 14 marca 1908 r. w Bydgoszczy, w rodzinie Emila Warmińskiego - lekarza i działacza narodowego. Uczęszczał do Gimnazjum im. św. Marii Magdaleny w Poznaniu. Po zdaniu matury w 1926 r. rozpoczął studia na Wydziale Prawno-Ekonomicznym Uniwersytetu Poznańskiego.
Działał w Korporacji Akademickiej „Baltia”. W 1930 r. został kierownikiem grupy akademickiej Obozu Wielkiej Polski oraz prezesem Okręgu Wielkopolskiego Młodzieży Wszechpolskiej.
W czasach studenckich rozpoczęła się jego kariera sportowa. Jako tenisista był wieloletnim zawodnikiem AZS Poznań, zdobył dwa tytuły mistrza Polski. Czterokrotnie występował w meczach Pucharu Davisa.
W 1931 r. rozpoczął służbę wojskową. Po jej zakończeniu podjął pracę w Zachodnio-Polskim Towarzystwie Kredytowym, a następnie odbył aplikację adwokacką. Jednocześnie został komisarzem tajnej organizacji „Zet”, kierującej ruchem narodowym na uczelniach w Poznaniu.
W 1934 r. został zastępcą kierownika Dzielnicy Zachodniej Obozu Narodowo-Radykalnego. Po delegalizacji partii wydawał konspiracyjnie dwutygodnik „Jutro”. W tym samym roku w barwach AZS Poznań uczestniczył w ligowych rozgrywkach hokejowych, zdobywając wraz z drużyną mistrzostwo Polski.
W 1935 r. za działalność polityczną został skazany na 8 miesięcy więzienia w zawieszeniu na 5 lat. Obawiając się ponownego aresztowana, przeniósł się do Warszawy, gdzie zajął się publicystyką.
Jego artykuły polityczne i sportowe pojawiały się w „ABC”, „Nowym Ładzie”, „Kurierze Warszawskim” oraz katowickiej „Polonii”. W latach 1938-39 był berlińskim korespondentem „Kuriera Warszawskiego”.
We wrześniu 1939 r. zmobilizowany jako podporucznik, brał udział w walkach w obronie warszawskiej Pragi. Zmarł 26 września w następstwie ran odniesionych podczas nocnego wypadu na nieprzyjaciela.
Został pochowany go w kwaterze Obrońców Warszawy na Powązkach. Pośmiertnie odznaczono go Krzyżem Walecznych.
Ciekawostką jest fakt, że do dzisiaj sylwetka Przemysława Warmińskiego widnieje na internetowej stronie Pucharu Davisa: http://www.daviscup.com/en/players/player/profile.aspx?playerid=10004673
opr. Paweł Brojek
źródło: endecja.pl, baltia.bloog.pl
fot.: Mazud33/creative commons 3.0
© WSZYSTKIE PRAWA DO TEKSTU ZASTRZEŻONE. Możesz udostępniać tekst w serwisach społecznościowych, ale zabronione jest kopiowanie tekstu w części lub całości przez inne redakcje i serwisy internetowe bez zgody redakcji pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.
Źródło: prawy.pl