Dzień Dziecka Utraconego

0
0
0
/

15 października to Światowy Dzień Dziecka Utraconego - dzień szczególny dla wszystkich rodzin, które przeżyły największą tragedię, jaką można sobie wyobrazić. Do tych rodzin od kilku już lat swą pomoc kieruje Fundacja „By Dalej Iść” z Mysłowic organizując już po raz czwarty obchody tego dnia na terenie całej Polski, główne w Mysłowicach pod Patronatem Prezydenta Miasta Mysłowice Edwarda Lasoka.

 

Trudno wyobrazić sobie, co czuje dziecko po śmierci ukochanej osoby. Niejednokrotnie dorośli pragnęliby zaoszczędzić swoim pociechom doświadczeń związanych ze śmiercią i umieraniem. Nie jest to jednak możliwe. Żałoba to długotrwały proces, bolesny i nieodłączny element życia, spójna część rzeczywistości, do której dziecko również ma prawo.

 

Jednocześnie jest to temat tabuizowany, budzący grozę, szczególnie jeśli chodzi o dzieci, śmierć i żałobę. Jak pisze Catherine M.Sanders w książce “Jak przeżyć stratę dziecka. Powrót nadziei”: “Śmierć dziecka to straszne nieszczęście. W kulturze, w której młodość ceni się ponad wszystko, zdarzenie takie uważa się za jedną z największych tragedii. Dla osieroconych rodziców kontynuowanie własnego życia wydaje się w tej sytuacji wręcz niemożliwe, a obsesyjne pytanie “Dlaczego?” nie opuszcza ich ani na chwilę."


Wsparcie państwa to zbyt mało


Pomoc kierowana przez państwo do rodziców, którzy utracili swoje dziecko jest dalece niewystarczająca. Nie ma programu społecznego, który byłby ukierunkowany na niesienie pomocy rodzicom po stracie. Skala problemu jest ogromna. Tylko w samym woj. śląskim w 2010 r. pomocy potrzebowało 12 160 tys. rodziców, którzy doświadczyli straty dziecka (dane za GUS i Wydział Analiz Statystyki Medycznej ŚUW).

 

W opublikowanym w 2012 roku przez WHO i UNICEF raporcie „Lewel & Trends in Child Morality” (Poziomy i trendy umieralności dzieci) odnotowano, że każdego dnia na świecie umiera 21 tys. dzieci z przyczyn, którym współcześnie można całkowicie zapobiec. Każdego dnia zostaje osieroconych 41 tys. rodziców na całym świecie. W naszym społeczeństwie funkcjonują pojęcia wdowy, wdowca, sieroty. Każde z tych pojęć wskazuje określoną grupę osób. Nie ma jednak określenia dla rodziców, których dotknęła strata dziecka. Anonimowi są wśród nas, kryjąc w sobie niewyobrażalny ból i cierpienie.

 

Jak pomóc rodzicom?


Aby rodziców po stracie w pełni przywrócić społeczeństwu potrzebne jest przepracowanie z nimi procesu żałoby. Oprócz dyżuru telefonicznego psychologa Fundacji pomaga poprzez przejście procesu żałoby w programie grupy wsparcia, który  trwa ok. 8 miesięcy. Bezpłatne spotkania w grupie osób, które doświadczyły takiej samej tragedii, prowadzone przez psychologa - specjalistę w dziedzinie przeprowadzania procesów żałoby dają trwały efekt terapeutyczny pozwalając na odnalezienie się w nowej rzeczywistości. Rodzice, którzy znaleźli oparcie w Fundacji „By dalej iść: często wracają do niej, jako wolontariusze lub moderatorzy grup wsparcia.

 

Zapraszamy serdecznie 15 października 2013 r. na godz. 17.00 na obchody Dnia Dziecka Utraconego, które odbędą się w Hotelu „Trojak” ul. Stadionowa 11 w Mysłowicach.

 

Szczegółowe informacje obchodów na stronie internetowej Fundacji „By dalej iść: www.bydalejisc.pl oraz obchodów w innych miastach na fan page na Facebooku (www.facebook.com/pages/Fundacja-By-dalej-iść/123726814348299).

 

Fundacja „By dalej iść” powstała, aby wspierać rodziny po stracie dziecka. Działa non-profit. Pomagamy rodzicom zrozumieć stan emocjonalny, którego doświadczają po śmierci dziecka oraz wyjaśniamy i przygotowujemy do tego, aby rodzice mogli przejść okres żałoby a w konsekwencji pogodzić się z nieodwracalnością straty i wrócić do funkcjonowania w społeczeństwie. Poprzez uczestnictwo w grupach wsparcia, psychoterapii grupowej czy indywidualnej pragniemy otoczyć profesjonalną pomocą zarówno rodziców jak i osierocone dzieci.

 

Ponadto proponujemy szkolenia z zakresu pomocy i wsparcia w temacie szeroko rozumianej straty. Szczegółowe informacje o proponowanych formach pomocy i szkoleniach znajdują się na naszej stronie internetowej: www.bydalejisc.pl.


AG
Źródło: informacja prasowa

Źródło: prawy.pl

Sonda
Wczytywanie sondy...
Polecane
Wczytywanie komentarzy...
Przejdź na stronę główną